YALNIZ KALAN KÖYLER

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün Topçu köyünde akşam ile yatsı arasında bir arkadaşın işi için arazi de bir müddet kaldım. Karanlık bastı. Bir Allah’ın kulu da yoktu. Kimselerde ses, seda yoktu. Derin bir sessizlik içinde arkadaşımı beklerken dağın eteğinde köye gelmek üzere bir miktar koyunun geldiğini fark ettim.

Olası çoban köpeklerinin saldırısına uğrarım endişesi ile cep telefonumun ışığını yakarak çobanı uyardım. Hemen arabamın arkasında bulunan sopayı elime aldım. Meğer çoban tanıdığımız Ramazan’mış. ‘Abi köpekler saldırmaz endişe etme dedi’. Yanıma yaklaştı da hasbihal ettik bir müddet.

Bir dokundum bin ah işittim. Köyden şehre daha sonra da köyüne dönüş yapmış. Elinde ki mevcut parasıyla 40 koyun almış. 50, 60 derken 200’ün üzerinde koyun sahibi olmuş.
Dedesinden, babasından kalma bir dönüm arazisi de yokmuş ki ağıl yapsın. Geçtiğimiz yıl Tarım İl Müdürlüğüne çadır için müracaat etmiş. Ih mıh diyerek vermemişler çadırı. Hele bakarız der ya siyasetçiler, bürokratlar. Ramazan Selvi’ye de olur demişler, ama nafile.
Niye böyle bir giriş yaptım?

İçinde bulunduğumuz şu günlerde tarımın, hayvancılığın dünden bugüne daha ne denli önemli olduğu aşikâr bir şekilde ortaya çıkmışken, köyden şehre göçün önlenmesi, üretimin, imalatın arttırılması hususunda milyarlarca lira teşvikler verilirken bir çadırın maliyeti nedir ki? Verilmez gariban bir çobana.

Umarım bu yazımı dikkate alır yetkililer. Bu tür teşvikler çalışana, üretene verilmelidir. Buradan Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine çağrı yapıyorum. Bu tür talepleri değerlendirin ve gereğini yapın diyorum.

Kendi koyunlarının çobanı olan Ramazan’ın ifadesiyle aynı köyden bir emekli, sağlıktan emekli bir memur olur. Köyüne döner, benim gibi 7-8 yıl koyunculuk yapar. Tam bir yere gelmiş o da aynı konudan mustarip olmuş, koyunlarını öfkeyle satmış. Şimdilerde beni görüp koyun alan iki arkadaşımız daha var. Onlarda aynı sıkıntıyı çekiyorlar bugün.
Bu gidişle onlarda, bende koyunlarımızı satıp, apartman kapıcılığı için şehre göçmeyi düşünüyoruz diye dert yandı bana.

”Hadi gel köyümüze geri dönelim, Fadime’nin düğününde halay çekelim” diye türkümüz  yok mu?
Şehirden köyüne göçmüş zor şartlarda zifiri karanlıkta bir adam tek başına bir sürü koyunu olmuş etiyle, sütüyle, yünüyle, kuzusuyla üretime katkı sunuyorsa bunun elinden kim ne zaman tutacak?

Beyler! Köylerimiz bitiyor beyler! 30 yıl önce köylerimizde ki nüfus %72’ler civarındayken bugün tam tersi oldu. Köyler bitti tükendi. 70 yaşında ki dedeye, 60 yaşında ki neneye kaldı.
Benim köyümde okuduğum ilkokul numaram 225 idi. Köyde kaç kişinin yaşadığını, kaç öğrencinin olduğunu varın siz çıkartın. Bugün biliyorum sadece 2 öğrenci var. Okul kapanalı yıllar olmuş.

Köyde neyimiz yoktu ki. PTT binamız vardı, satıldı, Sağlık Ocağımız yıkıldı. Köy ağlarının misafirler için yaptırdıkları köy odalarından tek bir tane bile kalmadı. Onlarda yok oldular bir bir.

O köy odaları ki her biri ilim, irfan yuvasıydı. Uzun kış gecelerinde televizyonun olmadığı dönemler de tarihimiz, kültürümüz, örf adet ve geleneklerimizi gençler buralarda öğrenirlerdi. Bununla kalınmaz genç kız ve oğlanlarımızın söz kesimleri, nişan ve yüzük, daha sonra da düğün merasim kararları buralarda alınırdı.

Çevre köylerden yolda kalmış fakir-fukara, garip-guraba, ağası, azabı, abdalı bu mekânlar da bilâ meccanen herhangi bir ücret ödemeden konaklarlardı.
Şimdi bunlara hasret kaldık. Biz şunu istiyoruz, köylerimiz batmasın, koyunlar otlasın, kuzular melesin, inekler böğürsün, horozlar da ötsün.

Güzel ülkemizin güzel insanları Türkiye’nin hangi şehrinde olurlarsa olsunlar hiç olmazsa senede bir sefer köyüne sıla-i rahim için gelmeliler.
Emekli olmuş, işini yoluna koymuş imkânı olan ailelerde babasından kalmış bağ bahçesine yazlık evler yaparak en azından yaz tatillerini köylerinde geçirmeliler. Ekip biçip en azından kendi ihtiyacını karşılasalar diyorum. Vesselam. 7 EYLÜL 2022 ÇARŞAMBA

YALNIZ KALAN KÖYLER
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!