YAFTASINA BAKMADAN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son iki gündür, Yozgat Belediyesi tarafından yaptırılan Salmanfakılı ve Azizlibağları köyleri arazileri içeresinde bulunan katı atık tesislerini yazdım. Civar köy muhtarları büromuza teşrif ettiler, misafirim oldular. Kendilerini ağırladım. Söylediklerini dinledim. Belli ki dertleri vardı. Onları da adabı muaşeret kuralları içerisinde ne olup bittiğini siz okuyucularıma aktardım.

 Dün de aynı kişiler Yozgat’ta ki gerek yerel basını gerekse ulusal medya temsilcilerini bölgeye davet ettiler, gezdirdiler, dertlerini anlattılar. Bugün bu konu ile ilgili yazmayacağım. Yalnız bu yazı ile ilgili ciddi manada şimşekleri üzerimize çektik. Gücenen, kırılan birçok dostlarımız “Sende mi Brütüs” demeye getirdiler.

Birçoğu ile telefonda hasbihal ederken birçoğu ile de yüz yüze görüşme imkânı buldum. Bunlardan; Kimileri dudak ucuyla, Kimileri ağzıyla, Kimileri sözleriyle, Bazıları yüreği ile konuşuyordu. Bende kendilerine; yüreğinizle konuşun ve sadece yürekleriyle konuşanları dinleyin dedim. Siz kendinizi yakmadıkça sizi kimse yakamaz. Biraz kendinizi öz eleştiriye alıştırın. Bugüne kadar hep taltif ettik sizleri. Sırtınızı sıvazladık, rahat edesiniz diye. Makam ve mevki sahibi olmanızda hasbel kader basamak, merdiven olduk.

 Hatta vekil bir dostumuz için bir yazımda şöyle dediğimi hatırlıyorum: “Aynı şeyi başkan dostlarımız için de söylüyorum. Biz sadece vekil dostlarımıza dayanak olmadık, başkan dostlarımıza da dal-kol olduk.

 Okun doğru olması kılıcın ise eğri olması iyidir. İyi insanla kötülük yapan insanı birlikte görürsen, hemen ikisinin de hakkında aksi yönde karar verme. Ok ile yayın bir atımlık beraberliği vardır. Bu beraberlikte ok doğruluğundan bir şey kaybetmez. Yay da eğriliğinden bir şey kaybetmez. Ama ikisinin beraberliğinde iş biter.

Ey dost! Kendini ok gibi görebilirsin. Oldum bittim de diyebilirsin. Unutma ki; biz yıllarca senin hedefe ulaşman için tabir caizse, yay olduk. Yayın doğru olmadığını, belinin bükük olduğunu, okun ise doğru olduğunu herkes bilir. Eğer yay gerilmeseydi bugün sen doğru olmayacaktın. Bilesin ki okun tek başına doğru olması bir anlam ifade etmeyecektir.

 Ben inanıyorum ki siz bunu kendiliğinizden yapmıyorsunuz. Şartlar öyle getirdi. Etrafınızı bir yığın yağcılar sardı. Sahte dostlar edindiniz… Sırtımızda taşıdığımız günler, aylar, yıllar oldu. Fakat gördük ki makamlar, mevkiler insanları değiştiriyor. Nice sahte dostluklar, sahte öpücükler, sahte gülücükler gördük. Şimdi de Allah’a çok şükür yüz yüze gelmesek bile birbirimizin izine basar olduk. Yazıklar olsun böyle dostluklara…

Yağcılarınız için de diyeceklerim vardır! Yağ çekerek bir yerlere gelenleri de hafife almayın. Yağ çekmek öyle kolay işlerden değildir. Adamına göre yağın ayarını yapacaksın. Tereyağından kıl çeker gibi yapacaksın. Yağcılar, en zor işi başaranlardır. Sözsüz ve işaretsiz konuşulan dili çok iyi bileceksin. Vurulacak yeri havadan anlayacaksın. Kaleme bastığın anda on ikiden vuracaksın.”

Sözlerimi şu darbı meselle bitirmek isterim: Toplum tarafından Allah’ın velisi diye bilinen bir zat, sabah namazını kıldıktan sonra evine giderken meydan yerinde darağacına asılmış birini görür. İdam edilmiş bu adamın suçları/yaftası da boynuna asılmış vaziyette… Suçların yazıldığı yaftanın uzunluğu boyundan aşağıya inmiş yerlerde sürünüyor. Şeyh efendi, yaftayı baştan sona kadar okuduktan sonra idamlık adamın affı için Allah’a dua etmiş ve arkasından müritlerin duyacağı şekilde “Eşkıyalığın hakkını vermiş” demiş. Maşallah senin yağcılarında yaftayı boynuna takmadan  gülücükler savuruyorlar. Vesselam… 2 Temmuz 2009

YAFTASINA BAKMADAN
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!