VİRÜS ADRES SORMUYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya korona virüs salgınıyla kıvranırken, ülkemiz de bu illetten maalesef nasibini alıyor.  Yaklaşık bir aydan bugüne kadar evlerimize kapandık.

Ölülerimiz var, hastalarımız var, yoğun bakımda can çekişen vatandaşlarımız var, ölenlere rahmet hastalara da acil şifalar diliyorum.

Bu günlerde geçecek inşallah.

Bizim yapacağımız; başımızı iki avucumuzun içine alarak, muhasebe yapmalı, biz fert olarak mahalle, belde, ilçe, şehir halkıyla nerde ve nasıl bir hata yaptık diye düşünmek.

Başımıza gelen bu musibetler kendi ellerimizin yaptıkları yüzündendir.

Koronayı hak ettik demek istemem asla. Derdi veren Rabbim dermanını da verecektir inşallah.

Evlerimiz de ailemizle kendimizi izolasyona tabi tuttuk. Eşimize aile ve çocuklarımıza daha fazla vakit ayırma imkânı da bulduk.

Evlerde kitaplar okunuyor, Kur’an bilenler hatimler yapıyor, hayır için maske dikenler, ellerin de tespihleriyle dua edenler, ümmet için gözyaşı dökenler, yardımlaşan gönüllüler.

Gece gündüz demeden hummalı bir şekilde çalışan tüm sağlık personellerimiz sağ olsunlar eksik olmasınlar.

Şahsen ben 20 yıllık arşivimi tarama ve anılarımı okuyup yazmakla meşgulüm.

Ülke olarak tedbir olsun diye  kahvehaneler, kumarhaneler, gazinolar, meyhaneler, lokantalar kapatıldı.

Caddeler sokaklar bom boş, herkes bir birinden korkar duruma geldi, kimse kimsenin elinden su içmiyor, el sıkışmıyorlar, kol kola giremiyorlar.

Allah’ın verdiği bin bir çeşit nimetlerin kıymetini şimdi daha iyi anlar olduk.

Virüs belası bize yoksulları, açları açıkları hatırlattı.

Virüs; adres sormuyor.

Parti ayrımı yapmıyor.

Kılık kıyafete bakmıyor.

Zengin fakir ayrımı yapmıyor.

Mezhep, meşrep gözetmiyor.

Sen beysin, sen ağasın, sen işçisin, sen profesörsün de demiyor.

İnsanlar acılarını paylaşmıyorlar, toplu cenaze namazları kılınamıyor, 2-3 kişi ile cenazeler kılınıyor, kimse kimseye taziye bile dileyemiyor. Bazı definlerin yanına bile yaklaşılamıyor.

Ana, baba, kardeş, akrabaların acılı gününde yanında yer alamıyorlar.

Sevginin ve dokunmanın kadrini öğretti, terk ettiğimiz birçok hasleti yeniden hatırlattı, torunları, çocukları görüntülü telefonlarla ancak sevebiliyoruz karşıdan karşıya.

Bu günlerin zorluğu herkesçe malum…

Tez elden ülkemiz üzerindeki bu marazın bitmesini diliyorum.

Ama bazı gerçekler vardır ki göz ardı edilemez.

Sabahtan akşama dek saat başı korona virüs ve ölüm haberleri, bizim ölüm gerçeğinden ders almamıza vesile olabiliyor mu?

Kur-an’ı Kerim’de yüce Rabbimiz buyuruyorlar ki;” Her canlı ölümü tadacaktır. Bir deneme olarak sizi hayırla da şerle de imtihan ederiz. Ve siz sonunda bize döndürüleceksiniz” (Enbiya 21/35)

Günün sözü şu olsun; ölüm dünyanın ayıbını ortaya çıkardı. Hiçbir akıl sahibinde neşe bırakmadı. Hangi kulun kalbinden, ölüm düşüncesi ayrılmazsa, onun gözünde dünya küçülür.

Az yaşa, çok yaşa, nasıl olsa gelecek başa, insan ölür; medeniyetler yeniden doğabilir, diyorum. Vesselam… 16 NİSAN 2020 PERŞEMBE

VİRÜS ADRES SORMUYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!