VİRA BİSMİLLAH

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün 2011 yılı bitti. 2012 yılına girdik. Dünyada ve Türkiye’mizin birçok ilinde Hıristiyan inancına uygun olarak yılbaşı eğlenceleri tertip edilirken, muhafazakâr bildik alışveriş merkezlerimizin, marketlerimizin bazılarında vitrinler süslendi. Hindiler tezgâhlarda alıcısını beklerken, yılbaşı indirimleri yapıldı.

 Diğer tarafta Anadolu Gençlik Derneği değerlerimize yakışmayan eğlencelerden uzakta Mekke’nin Fethinin 1381. Yıl dönümünü kutladılar. AGD geleneksel hale getirdiği bu programla Fethi Mübin’in yıl dönümünü TV’den öğrendiğime göre yaklaşık 200 ayrı noktada kutlamış geçtiğimiz akşam.

Geçtiğimiz 10 yıl boyunca yılbaşı geldiği zaman bizim ailede belli başlı kanalların dışında başka yerler izlenmez. Her zaman ki gibi karşılanır o gün de, farklı bir şey olmaz. Eşim nereden buldu bilmiyorum, Samsun’da yayın yapan AKS TV’yi açıvermiş tesadüfen. Biraz seyrettim ve hoşuma da gitti. İranlı hafız Dünya Birincisi Kur-an okuyordu. Telefonlarım çalmaya başladı. Başkanım, TV 5’i izliyor musun? Ben de kendilerine AKS TV’yi izliyor musun? Diye mukabelede bulundum bazılarına.

 Biraz sonra Dr. İhsan Şenocak Hafız İmam Hatip mezunu arkadaşından ilahiyatı bitirmiş Haseki mezunu klasik usulde sarf, nahiv, mani, beyan, mantık, usul, fıkıh tefsir, hadis, kelam gibi yardımcı ve temel İslami ilimleri okumuş, muazzez insanlar kadrosuna dâhil olmuş, güzel bir ilim adamı hatip istikbal vaat eden genç bir insan. Doğrusu çok beğendim kendisini. Birçok arkadaşıma tavsiye ettim.

 Elimde kumanda fırsat buldukça başka kanallara baktım. Diğer TV kanallarında da güzel programlar vardı. Hz. İsa (as) doğumu vesilesi ile bu tarihi yeni yılın başlangıcı ve bayramları kabul etmişlerdir. Bu tamamen dinsel bir bayramdır. Çam ağacı süslemek ve Noel Baba inancı gibi simgesel ve folklorik bazı unsurlar eklenerek bu günlere kadar gelmiş. Maalesef Noel Baba silahla giremediği yerlere elini kolunu sallayarak giriyor.

 Yılbaşı kutlamaları batıyı körü körüne taklitten başka bir şey değildir. Bu durum ‘kim hangi millete benzerse ondandır’ hadisi mucibince aslımızı inkâr etmektir. Bu kutlama sıradan bir şey değildir. Dinimizde Noel ve Yılbaşı kutlamalarının yeri yoktur. Bizler şerre fren hayra lokomotif olmak için ve evlatlarımıza Noel Baba yerine Nasrettin Hocayı örnek alarak sunmalıyız.

Ülkemiz bugün büyük bir ahlaki ve manevi buhran yaşamaktadır. Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların ilkokul sıralarına kadar düştüğü, bu kötü alışkanlıkların sebep olduğu tahribatların gençler arasında yaygınlaştığı bir dönemde, gayri ahlaki bir tutum ve davranışlardan kaçınmalıyız.

 Müslüman toplumlar bu tür adetler yerine kendi kültür ve değerlerinden kaynaklanan alternatif program ve faaliyetler geliştirmesi ve yaşatması doğru olacaktır. Bu doğrultuda biz Müslümanların büyük zaferlerle donanmış tarih sayfalarından biride Mekke’nin Fethidir. Mekke şehirlerin anası, Mekke’nin Fethi ise fetihlerin anasıdır.

 Bu mübarek fetih Kudüs’e, Endülüs’e, Malazgirt Zaferine ve nihayet İstanbul’un kapı açmıştır. Fetihle yeryüzünün tarihi değişmiş, insanlık içinde bulunduğu karanlıklardan aydınlığa kavuşmuştur. Netice olarak, özümüzle tarihimize, dinimize uygun, kim nerede ve ne zaman güzellikler yapıyorsa biz orada bulunmaya devam edeceğiz, vesselam… 2 OCAK 2012 PAZARTESİ 

VİRA BİSMİLLAH
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!