VİRA BİSMİLLAH ERMAN ILICAK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ta Rönesans Holding tarafından yaptırılan bin 500 öğrencinin eğitim göreceği 24 derslikli İmam Hatip Ortaokulu, 24 derslikli lise ve 296 yataklı yurt binasının temeli düzenlenen törende dualarla atıldı.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman Ilıcak’ın verdiği bilgiye göre ünlü Mimar Hilmi Güner’in çizimi ile oluşan İmam Hatip kompleksinin 21 bin metrekare alan üzerine kurulacak, 26 milyon TL’ye mal olacak ve 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak.
Haydi hayırlısı…

Dua ediyoruz. İnşallah verilen sözler yerine gelir, bu güzel ve faydalı eser hayata geçer, biz de bu yapılan eseri ayakta alkışlarız. Allah ömür verirse de açılışını hep beraber yaparız.
Allah düşman dediği etmesin.

Okuyucularım hafızasını geriye doğru şöyle bir götürsünler. Görülecek olan şu ki, bu tür İmam Hatip okullarını, Cami ve mescitler, mektep ve medreseler, yollar ve köprüler, çeşmeler ve sebiller, hanlar ve hamamlar, her çeşit hayır kurumlarını hep halkımız yapıyordu. Devletimiz doğrusu bu güne kadar ciddi manada bu saydığımız kurumları yapmadı, istisnaları mutlaka vardır. Bu tür kurumların yapımlarını camilerde mendil sererek para toplayarak, köylerde harman zamanı çiftçilerden öşür alarak, buğday, un, arpa, kurban derisi toplayarak, kısaca halktan toplanan teberrularla yapıldığını biliyoruz.

Bugüne kadar, devasa eserler yapılmadı değil. Allah milletimize çok versin.
Diyorlar ya hani, “Bir Cami yapılırken senin de bir tuğlan bulunsun”.
Başka bir ifadeyle “Ne verirsen elinle o da gider seninle” .
İmam Hatip Okulu Yozgat’ta ilk açıldığında, İş Bankası’nın bitişiğinde, bugün atıl durumdaki Kur’an kursu binasında, daha sonraki yıllarda da şimdiki mevcut yerinde A Blok’ta hizmet verdi.

Daha sonraki yıllarda 3 blok daha ilave edildi. Önceki binanın yapımını hatırlamıyorum. Ama ikinci bina 1966 yılında, eski Yozgat vaizi, müftü yardımcısı, MSP eski milletvekili, o günkü dernek başkanı Ömer Lütfi Zararsız tarafından başlatıldı. Allah hayırlı uzun ömürler versin.
Bu bina, biz okuldan mezun olana kadar bitirilemedi. Atıl vaziyette kaldı.
Daha sonraki yıllarda, hafızam beni yanıltmıyorsa 1983 yılında o günkü İmam Hatip Müdürü Muhittin Şahiner hocamız, tarafından hummalı bir çalışma başlatıldı.
O günlerde, şimdiki gibi  Yozgat’ta bir işadamı, bir zengin çıkıp da tek başına, bir okul, bir cami yapma düşüncesinde değildi.     

O gün olduğu gibi bugün de  Yozgat’ın en güçlü kuruluşu olan YİBİTAŞ’tan medet umuldu.  
Muhittin Şahiner hocam ile birlikte, yönetim kurulunu oluşturan, adı bizde mahfuz bir büyüğümüzün yanına bir katın betonunun atılması talebiyle gittik.

O büyüğümüz Muhittin Hocayı tanımıyordu. Ben kendilerine durumu izah ettim. Etmesine de, küplere bindi. Oturduğu lüks koltuğunu sağa sola sallayarak “Yakın geçmişte bir seçim oldu. Özal’ın ANAP’ına oy verirken, bizim mensup olduğumuz partiye, Milletvekili adayı olarak bana neden oy vermediniz” diye Muhittin hocamıza dünyanın hakaretini etti.
Allah’ın yardım ve nusreti, halkın desteği ile bina tamamlandı.

İmam Hatip’te öğrenci olup da, sırtında kurban derisi getirmeyen bir Allah’ın kulu yoktur.
Bugünkü gibi naylon poşetler de yoktu. Sırtımda teliz torba ile deri getirip okula teslim ettiğimi, toplanan yüzlerce deriye el konulduğunu da hiç unutamam.

Allah’a binlerce şükür olsun ki köprülerin altından çok sular geçti.
Anlattığım o yıllarda 8-10 derslikli bir okul binası 10 senede yapılırken, şimdi ise 18 ayda 24 + 24 derslikli iki blok okul ve 296 yataklı yurt binası yapılabiliyor.
Hem de cami avlularına mendil sererek, çiftçilerden buğday, arpa, un toplayarak  değil. Bir işadamı çıkıyor 18 ayda bin 500 öğrencinin okuyabileceği 48 derslikli bir okulu, yurt binasıyla birlikte yapabiliyor.

Ne diyelim… Böyle bir anlayış, böyle bir özveri sadece alkışlanır.
Bu okulun yapılmasında emeği geçen ve sebep olan, arsa temini, plan-proje safhası, temel atma, bina inşası, her kim yapıyorsa Allah ona bereket versin. Birini bin etsin. Bunun yanında emeği geçen, işçi, kalfa, usta, irade koyan siyasiler, dernek başkanları, okul yöneticileri vs. onlara da bu katkılarından dolayı şükranlarımı arz ederim.

Ahir kelam…
 Bugün bu tür yatırımları tek başına bir kişi yapabiliyor Allah’a şükürler olsun.
 “İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır:
Sadaka-i cariye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat” diyor hadis-i şerif.

Sadaka-i cariye, hayrı devam eden iyiliktir. Herkesin faydalandığı ve varlığı devam ettiği müddetçe sevabı da devam eden hayırlardır. Cami ve mescitler, mektep ve medreseler, yollar ve köprüler, çeşmeler ve sebiller, hanlar ve hamamlar, her çeşit hayır vakıfları bunun örneğidir.
Bunları yapanların, yapımına katkı sağlayanların amel defteri kapanmaz ve sevabı sürekli olur.

Yozgat’a yapılacak İmam Hatip Okulu’nda bunlardan biridir. Yapanların ecdadına rahmet olsun diyorum vesselam… 25 HAZİRAN 2014 ÇARŞAMBA

VİRA BİSMİLLAH ERMAN ILICAK
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!