Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, “01-07 Ocak 2023 Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” nedeniyle verem hastalığıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası (01-07 Ocak 2023) kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü personeline eğitim verildiği, Yozgat Merkez ve İlçelerde afiş ve broşür dağıtımı yapılarak halkın bilgilendirilmesinin amaçlandığını belirterek: ‘’Tüberküloz hava yolu ile bulaşan, başta akciğerler olmak üzere tüm doku ve organları (kemik, deri, göz gibi) tutabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Çoklu ilaçların düzenli kullanılması halinde %95-99 oranında iyileşme sağlanan hastalığın tedavi süresi ise 6-24 ay arasında değişebilmektedir. Hastayı, ailesini ve çevresini etkilemesinin yanısıra uzun tedavi sürecinin yol açtığı tedavi uyumsuzluğu ve yıkıcı maliyetler sebebiyle biyopsikososyal bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre;

· Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri tüberküloz basili ile enfekte olup bunların %5-10’uda aktif hastalık gelişmektedir.

· 2021 yılında, dünya genelinde yaklaşık 10,6 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmış ve 1,6 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetmiştir.

· Tüberküloz, bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölüm sebepleri arasında COVID-19 hastalığından sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Tüberküloz ile küresel olarak mücadele edebilmek amacıyla; Birleşmiş Milletler, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden birini “2030 yılına kadar tüberküloz hastalığını sona erdirmek” olarak belirlemiş, DSÖ de Küresel Tüberkülozu Bitirme (End TB) Stratejisi çerçevesinde ‘DSÖ Avrupa Bölgesi Tüberküloz Eylem Planı 2023-2030’u uygulamaya koymuştur. Eylem planı ile ülkemizin de içinde bulunduğu DSÖ Avrupa Bölgesi’nde 2015 yılı verilerine göre, tüberküloz sıklığının %80, tüberküloz ölümlerinin ise %90 oranında azaltılması hedeflenmektedir.’’ Dedi.

Şahin sözlerine şöyle devam etti, İlaçların düzenli kullanılması halinde tedavi edilebilen tüberküloza yönelik tanı ve tedavi hizmetleri, tüm sağlık kuruluşlarımız tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. Tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar, Sağlık Bakanlığımız tarafından temin edilerek vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır.

Geldiğimiz süreçte, Bakanlığımızın hedefi Veremsiz Bir Türkiye olup bu hedefe ulaşabilmesi için;

· Bebeklere BCG aşısının zamanında yaptırılması,

· Bireysel ve toplumsal hijyen kurallarına uyulması,

· Uzun süreli öksürük ya da tüberküloz hastası ile temas edilmesi durumunda, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi,

· Tüberküloz hastası ve temaslılarının, ilaçlarını, sağlık personelinin gözetiminde ve düzenli bir şekilde kullanmaları oldukça önemlidir.’’ Şeklinde konuştu.

Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!