VARIMIZ YOĞUMUZ ÇAMLIĞIMIZ…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orman Bölge Müdürlüğü, ormanlık alanların denetim altında tutulması ve çeşitli incelemeler için helikopter kiraladı. İnceleme yapılacak olan ormanlar içerisinde Milli Parkımız, Çamlığımızda yer alıyor.
Önümüzdeki günlerde yapılacak olan denetim yeşil alan kayıplarının giderilmesi ve çeşitli iyileştirmeler yapılarak ormanlık alanların güçlendirilmesi hedefleniyor.

Yapılan bu çalışmalar eşliğinde, çamlığın doğal güzelliği ön plana çıkacağına inanıyorum. Diğer yandan, Çamlık Milli Parkımızın geliştirilmesi ve sosyalleştirilerek Turizme yönelik faaliyetlerin artırılması sebebiyle düşünülen projeler Ankara’ya gönderildi.

Türkiye’nin ilk milli parkı özelliğine sahip, olmasına rağmen çamlığımız içerisinde bu zamana kadar gerçekleştirilmiş ciddi manada bir proje söz konusu değil. Mevcut yapılaşmalar arasında, bir iki restoran ve otel dışında her hangi bir faaliyet söz konusu değil.

Bu durum üzerinden hareket edilerek, Vali Amir Çiçek’in yakın takibi eşliğinde İl Özel İdaremiz bütçesiyle gerçekleştirilmesi beklenen çalışmalarda, çamlığımızın master planı çıkarılması girişimlerinde gelinen nokta, master planı eşliğinde hazırlıklar yapılarak, projenin Ankara’ya ulaştırılması oldu.

Bundan sonra ki sıcak gelişmeler Ankara’nın onayını bekleyecek. Çamlığın turistik faaliyetler içerisinde bulunabilecek bir konuma getirilmesi hususu gayet önemli bir çalışma olacak. Bakımsızlık ve ilgisizlikten ötürü çamlığımızın önemi bugün gözlenemiyor olabilir. Fakat Türkiye’de bulunan birçok yeşil alandan, Yozgat’ın çamlığının hiçbir farkı olmadığını düşünüyorum.

Şu gün bakılacak olduğunda, turistik olarak gözlemlenen ve çeşitli kamplara, gezilere yer verilebilecek her hangi bir tesisimiz mevcut değil. Bugün çamlığa yapılması hedeflenen yapılaşmalar içerisinde, spor tesisleri, kamp alanları, yüzme havuzları, konaklama tesisleri gibi bir çok yapı olması durumunda ilimizin kazanımları gün gün artacaktır.

Yapılan projelerin gölet etrafına yapılması durumunda da, Konuklarına Abant gölünü aratmayacak zarafeti yaşatacaktır. Doğal havasıyla, suyuyla çamlığımız vazgeçilmez bir konum içerisinde yer alacaktır.

Gelişmiş spor tesislerinin yapılması mümkün olursa, teşvik ve tanıtımlar dâhilinde, en azından dört büyük takımlardan her hangi birisinin konuk edilmesi durumunda spor kulüplerinin uğrak yeri haline gelecek ve Yozgat’ın çamlığı her gün yeni değerler kazanacaktır. Tüm bu söylenenler birer hayal değil. Bugün zaten bu konular gündemde yer tutmaktadır.

Planlanan yapılaşmaların tamamlanması en kısa süre halinde, yapılan harcamalar içerisinde geri dönüşüm içerisinde olacaktır. Hayal olarak görülebilecek çalışmaların etrafımızda örnekleri mevcut durum olan tüm çalışmaların etrafımızda örnekleri mevcut durumda.

Yozgat’ın potansiyellerinin geliştirilmesi adına, yapılacak olan her türlü çalışmalar eşliğinde, gerektiği yerde elimizi taşın altına koyarak yakın destekçisi olacağız…

VARIMIZ YOĞUMUZ ÇAMLIĞIMIZ…
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!