VAKIF YATIRIMI…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz son iki yılda Vakıflar Genel Müdürlüğü Yozgat ilimizde  adına kayıtlı iki ayrı arsa üzerine bina yaptırdı. Bunlardan birisi Yağmur İnşaat tarafından yapılan Musa Vakfı olarak bilinen arsa üzerine 9 katlı, kat karşılığı olarak yaptırıldı. Yapılan bu binadan 170 metrekareden beş ayrı daire ile dört dükkân VGM’ye  kazandırıldı. İkinci olarak, Tempo otobüs yazıhanesi olarak kullanılan 240 metrekare arsa üzerine altı katlı bir bina yine VGM tarafından Yağmur İnşaata  yaptırılmış, burandan da vakıflar iki dükkân on ayrı daire kazanmıştır.

 Geçtiğimiz Pazartesi günü ikinci binada bulunan daire ve dükkânların ihalesi vardı. Yozgat’tan  bu ihaleye talep oldukça fazlaydı. 50’nin üzerinde  taliplisi vardı. Yozgat’tan   20 ayrı araba ile tabir caizse Yozgatlılar Sivas’a çıkarma yaptılar. Kıran kırana  mücadele sonunda kaybeden Yozgatlı kazanan Sivas oldu. Adı geçen binadan  bir dükkân 4.100 TL’ye aylık kiralanırken, üst bürolardan 900 TL’ye kadar aylık kiralanan daireler ve iş yerleri oldu. Aynı gün Sivas’ta buna benzer bir bina da bulunan daire ve iş yerlerinin ihalesi vardı. Sivaslılar arasında hiçbir sorun yaşanmazken sırası ile emlak numaraları okundukça talipliler içeri girdiler 350-450 TL arasında daireler kiralandı. Maalesef Sivaslılar günün şartlarına göre kiralarken, Yozgatlı hemşerilerimiz  yukarıda adı geçen daire ve iş yerlerini iki katına  kiralamayı uygun gördüler.

 Bunda ne var denebilir? Bugünden sonra Yozgat’ta gerek daire fiyatları gerekse iş yeri fiyatları zaten zar zor ayakta durabilen esnaf, tüccar, dar gelirli, evi olmayan, kirada oturan insanların kiralarına direkt yansıyacağı ve emsal teşkil edeceğidir. Asıl söylemek istediğim şudur: Yıllardan beri Yozgatlı Ankara’nın, Kayseri’nin Sivas’ın Çorum’un sultasından bir türlü kendini kurtaramadı. Bölge müdürlüklerini bünyesinde bulunduran bu tür  illerimiz, birinci derecede kendi menfaattarı doğrultusunda rahatlıkla hareket edebiliyorlar. Adı geçen ihale önceden olduğu gibi Sivas’ta değil Yozgat’ta da yapılabilirdi. 50 vatandaş Sivas’a gideceğine oradan gelebilecek üç kişilik bir komisyon tarafından ihale burada yapabilirlerdi. Geçtiğimiz senelerde kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, midibüs gibi araçların  K1-K2 belgeleri yine Sivas ilinden alınmıştı.

Tüm Yozgat genelinde düşündüğümüzde binlerce araç sahipleri Sivas’a çıkarma yapmışlar, her biri bir milyonun üzerinde Sivas maliyesine para yatırmışlardı. Yozgat’tan giden insanlar Sivas’ta yemek yediler, konakladılar, alışveriş yaptılar, kendilerine göre belli bir rakamla da  Sivas ekonomisine katkıda bulundular.

Sayın Valimiz Amir Çiçek’in girişimleri doğrultusunda; VGM adına kayıtlı Atatürk yolu üzerindeki 18000 metrekare  arsa üzerine yeni bir inşaat yapılacağına ve Yozgat’a ciddi manada katkı sağlayacağını, katma değer üreteceğini önümüzdeki günlerde bu projenin hayata geçirileceğine inanıyorum. Vakıflar Genel Müdürlüğü adına yapılacak yatırım ve hizmetten dolayı Yozgat’ın cebinden beş kuruş para çıkmayacaktır. Yeter ki Belediyemiz, gerekli alt yapıyı hazırlayarak, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yardımcı olsunlar. Bu tür açılımlarla göç vermekte olan ilimize kalıcı yatırımların ziyadesiyle yapılması taraftarıyım.

 Ben, Yozgat’a yapılan her yatırımın mutlaka, ilimizde kalacağı, katma değer üreteceği, ekonomimize katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Her ne kadar Yozgatlılar birbirini kırıp, acımasızca rekabet etseler de. Vesselam… 11 ŞUBAT 2009

VAKIF YATIRIMI…
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!