UZLAŞMA ESAS OLMALI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl 18 Eylül 2013 günü Yozgat’ta Kentsel Dönüşüme ‘start’ verilmişti. Biz de gazetemizde ‘Yozgat’ta kentsel Dönüşüm Başladı’ diye manşet atmıştık. Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ başta olmak üzere o günün Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ve Yozgat milletvekilleri Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal’ın katılımlarıyla sembolik olarak yıkım başlatılmıştı.

Yanılmıyorsam adını saydığım, kafalarında baret, ellerinde eldiven ile balyozu kapan devlet büyüklerimiz, eski Çalatlı tuğlasından yapılmış duvarları büyük bir heyecanla yıkarak Kentsel Dönüşümü başlattılar. Sarıkayalı hemşerimiz STV sunucusu, Maceracı programı yönetmeni Murat Yeni ise, deri ceketiyle tören programını sunarken, sanki testi kebabını veya tandır kebabını davetlilere tarif eder gibi kentsel dönüşümün güzelliklerini kendi üslubuyla anlatıyordu. Doğrusu dinleyenler de keyif alıyordu.

 Yozgat’ta başlatılan kentsel dönüşüm ulusal medyada da yer bulmuştu. Devlet büyüklerinden ziyade, Maceracı halkı coşturuyor, galeyana getiriyor, iltifatlar yağdırırken alabildiğine alkış alıyordu. O günün Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’dı. Konuşmasında “Yozgat içerisinde yaklaşık 60 dönümde çöküntü alanı var. Buranın yenilenmesi Yozgat için yeni bir eşik, yeni bir adım. Burada 650 konut, 100’ün üzerinde işyeri yapılacak ve Yozgat’ımızın çehresini değiştireceğiz” deyip Yozgat’ta kentsel dönüşümün startını veriyordu.

Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’da 10 yıllık hizmetleri bir bir sıralıyor, Üniversiteyi, Yüksek Hızlı Tren Hattı’nı, Adalet Saraylarını, TOKİ çalışmalarını, bölünmüş yolları ballandıra ballandıra anlatıyor, Yozgat’ta ilk defa kentsel dönüşümün başlatılmasını heyecanla. Neden olmasın, azımsanacak, küçümsenecek bir iş değil. Tıpkı temeli atılıp unutulan Yozgat Şehir Hastanesi gibi…

Kentsel dönüşüm deyince aklımıza eski, deprem yönetmeliğine uymayan, çarpık, iptidai, plansız, projesiz birbirine girmiş binalar, kalitesiz inşaatlar, elle atılan betonarme ve karkas, gecekondu statüsündeki binalar bir bir yıkılarak, yerine çağımızın teknolojisiyle lüks konut ve işyerlerinin yapılması geliyor.

 Maceracı Murat’ın törende heyecanlandığı gibi biz de heyecanlandık doğrusu. Niye heyecanlanmayalım? Yapılan iş sıradan bir iş değil. Yozgat ekonomisine katkı sağlayacak, Yozgat’ı güzelleştirecek, atılan bu temeller üzerinde güzel bloklar oluşacak, nezih bir yerleşim birimi olacak. Biran önce tamamlanması, göğsümüzü kabartır düşüncesiyle herkes gibi biz de ayakta alkışladık.

Her ne hikmetse Yüksek Hızlı Tren’deki hız kesme, Şehir Hastanelerindeki harç bitti yapı paydos gibi Kentsel Dönüşümde de “harç bitti yapı paydos” denildi. O günden bu güne hiç bir faaliyet söz korusu değil bu yerde. Bu tür duraklamalar hep de Yozgat’ta oluyor ne hikmetse. Ellerin kağnıları dağları aşarken bizimkiler düz yolda şaşıp kalıyorlar maalesef.

Söylenenler doğru ise kentsel dönüşümün yapılacağı bu arazi üzerinde 20 kadar hak sahibi, Danıştay’a başvurmuş. Danıştay’da yürütmeyi durdurmuş. Dava neticelenene kadar…

Bekleyip göreceğiz. Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın… Burada bir haksızlık bir adaletsizlik mi söz konusu ki Danıştay böyle bir durdurma kararı almış? Bilmiyoruz. Mahkeme kararına saygılıyız. Bekleyip göreceğiz. Kentsel dönüşüm yapılacak yerlerle ilgili olarak Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan diyor ki, “Rızaya ve memnuniyete dayalı dönüşümü birlikte başaracağız” Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de diyor ki, “Eğer bir yerde kentsel dönüşüm yapılması gerekiyorsa vatandaşla oturup anlaşılır. Bize müracaat yapar, bizde elimizden geleni yasal şartları yerine getiririz ve Kentsel Dönüşüm uygulanır. Bizim olmazsa olmaz şartımız vatandaşa rağmen değil, vatandaşla beraber yapılmasıdır”

Devlet büyüklerinin “rıza”yı esas almaları, adaleti öne çıkarıp haksızlığın önüne geçmeleri ne kadar güzel bir şey. Acaba biz bir yerde hata yaptık da bu yirmi kişi onun için mi mahkemeye müracaat etti? Doğrusu biz bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey, burası 20 senedir kanayan bir yara haline geldi, bir türlü şifa bulmuyor, aksine daha da çıkmaza gidiyor, çözümsüzleşiyor.

 Bu yazıyı kaleme aldığımda iki vatandaşımız geldi de isimleri mahfuz, geçtiğimiz dönemde yaklaşık üç yıl süren revizyon çalışmalarında, “Yozgat Belediyesi arsalarımızı elimizden aldı. Ne kamulaştırma bedeli ne de takas usulü ile eşdeğer arsa vermedi. Tapumuz var, arsamız yok” dediler. Devlet yetkilileri, başında bulunduğu kurumların hak ve hukukunu nasıl savunuyorsa, vatandaşın da hak ve hukukunu aynı duyarlılık içinde korumaları gerekir.

Devletin bir kuruşunu, kayıp kaçak gelirini, hak ve hukukunu itinalı bir şekilde gözetmek nasıl asli bir görev ve hak ise, revizyon çalışmasıyla arsaları ellerinden alınan kişilerin hakları da o denli kutsaldır. Arsalarına karşılık ya eşdeğerde arsa verilmeli yahut istimlak bedellerinin verilmesi gerekir. Bu tür vatandaşlarımız varsa ki, biz olduklarını biliyoruz, mağdur atmaya hakkınız yoktur.

Bana öyle geliyor ki, Kentsel dönüşümün mahkemelik olmasının altındaki sebepler de buna benzer şeylerdir. Eski sanayi sitesindeki 350-400 kadar dükkân, 60 bin metrekare arsa üzerinde sadece yüzde 40’ını oluşturuyor. Geri kalan cadde ve sokaklar yüzde 60’ını oluşturuyor. Buradan da anlaşılıyor ki Belediye hak sahiplerinden daha büyük paya sahip oluyor.

 “Çiçeği burnunda” Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın bu tür konularda hassas olduğunu biliyoruz. Ne hak sahibini zarara uğratmalı, ne de belediyenin hakkını başkalarına yedirmemeli. Biz buna inanıyoruz doğrusu.

 Ahir kelam… Bu tür ufak hesaplar ortadan kaldırılmalı, akli selim galip gelmeli, uzlaşma esas olmalı. Vatandaşın hak ve hukuku korunmalı. Bana kalırsa Kentsel dönüşüm alanındaki hak sahibi 20 kişi ve revizyon çalışmalarıyla haksızlığa uğrayan, mağdur edilen vatandaşlar belediyeye davet edilmeli ve oturup anlaşıp, bu tür pürüzleri ortadan kaldırmalı, durdurulan inşaatlar da kaldığı yerden devam etmeli diyorum vesselam… 9 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

UZLAŞMA ESAS OLMALI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!