ÜRETİCİLERE SÖZDE DESTEK PAKETİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz ziyaretimize geldi. Konuşurken laf lafı açtı da, çiftçilerin içinde bulunduğu sıkıntıları anlattı. Bir dokundum bin ah işitmiş oldum. Meğer ne kadar da doluymuş.
Sadece sıkıntı gübre, ilaç, mazot değilmiş. Hayvancılıkta da yem fiyatlarının çok yüksek oluşu besicileri canlarından bezdirmiş, kapısında 100-150 tane büyükbaşı olan işletmeler İlle Allah diyerek bu işi bırakacaklarını bir daha besicilik yapmayacaklarını yüksek sesle haykırıyorlarmış. 

Bende ulusal gazetelere göz atarken bazı basın organlarında çiftçilere yeni müjdeler geliyor, beşi bir yerde destek paketi gibi sevindirici haberleri okudum da içi boş vaatten öteye gitmeyen, her zamanki gibi maalesef algı operasyonu ile köylümüzün, çiftçimizin gazını almaktan başka bir şey olmadığı görünüyor.

Geçtiğimiz ay İl Tarım Müdürlüğüne uğramıştım. Tarım ve Orman Bakanlığının ‘Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı’ kapsamında tarım aleti almak isteyen çiftçilere, yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacağını duymuştum. İşin aslını, esasını öğrenmek istedim yetkililerden.

Köydeki bahçemde kullanılmak üzere 6,5 hp beygir gücünde bir bahçe motoru almak için müracaat etmek istedim. Beni yetkili kişiye yönlendirdiler. Bilgisayardan yetkili kişi, almak istediğim bahçe motorunun piyasa fiyatına baktı. Ben 10 bin 500 TL iken yüzde 50 hibe desteği ile 5.250 TL borçlanacağımı düşünüyordum. Gördüm ki işin aslı böyle değilmiş. Bunun sadece aldatmadan ibaret bir kampanya olduğunu gördüm. Nasıl mı diyeceksiniz? Sıkı durun şimdi açıklıyorum.

Tarım İl Müdürlüğü benim almak istediğim bahçe motorunun 10 bin 500 TL fiyatı yerine 3.600 TL değer biçmiş, bana 10 bin 500 liranın yüzde 50sini vereceği yerde 3.600 TL’nin yarısını verecekmiş. Bunun da adı yüzde 50 hibe olacakmış. 

Bunun üzerine ilgili kişiye söyledim ki’ Ben sana belirlediğiniz 3.600 TL fiyatın tamamını vereyim bana istediğim traktörü verin’ dedim. Meğer ilgili kişi beni tanıyormuş ‘ Başkanım komisyonun belirlediği fiyatlar bu şekilde’ dedi. Bende kendilerine ‘bu hibe projelerinden yararlanmak istemiyorum başka insanlar yararlansın’ deyip oradan ayrıldım.

Gelelim işin aslına, sen önce ekipman fiyatını yüzde 200 zam yaptır, sonrada çiftçiye de; ki ben sana yüzde 50 hibe veriyorum. Bu hem devlete hem de çiftçiye yanlış yapıldığının ispatı değil mi? Siz milleti kör ve sağır mı sanıyorsunuz? Bu güne kadar algı operasyonları ile milleti aldattığınız yetmiyor mu?

Köylüyü, çiftçiyi, Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri marifetiyle faize ezdir, para tahsili için kapısına icra götür, traktörünü, ekipmanını haciz ettir, süt veren ineğini sattır ya da kestir, yem fiyatlarını iki kat arttır, ondan sonrada yüzde 50 hibe desteği yapıyorum deyip reklam yap.

Yüzde 50 hibe sizin olsun. Tarım girdilerini sabit fiyatta tutun, çiftçiye, üreticiye bütçedeki kanuni hakkı olanı verin. Ölümü göstererek sıtmaya razı etmeyin diyorum. 
Vesselam… 16 ŞUBAT 2022 ÇARŞAMBA

ÜRETİCİLERE SÖZDE DESTEK PAKETİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!