DOLAR

18,8104$% 0.01

EURO

20,4974% 0.3

STERLİN

23,2978£% -0.05

GRAM ALTIN

1.166,31%0,14

ÇEYREK ALTIN

1.921,00%-0,31

BİTCOİN

434338฿%-1.97809

a

ÜNİVERSİTEYE CAMİ

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ kampus alanı içerisinde yapılması düşünülen Cami inşaatını üniversitemizde bir çok fakülte binasının yapımını gerçekleştiren iş adamımız Erdoğan Akdağ Bey’in yapacağını bir yıl öncesinden biliyordum.

Ayhan Mete ağabey ofisimize teşrif etti, eksik olmasın. Proje sordu benden. Bende kendilerine, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 700 kişilik tip cami projesini vermiştim. Oradan biliyorum cami yapılacağını. Doğrusu Erdoğan Akdağ ağabeye yakışanda budur. Erdoğan Akdağ’ın, elini öpen Ahmet Büyüksoy olarak 700 kişilik caminin en az 3 bin kişilik olmasını diliyorum.

Üniversitemiz 30 bini bulduğunda, bugün yapılacak cami yetmeyecektir. 3 bin kişilik caminin banisi olarak İslamin iman mührünü Erdoğan Akdağ ağabeyimiz kalbine vurdurmalıdır bence. Ben buna yürekten inanıyorum. Çünkü yapılacak eserin sadece camiden ibaret olmayacağıdır. Yapılacak caminin her iki yanı başında tarihimizi çağrıştıracak ve kültürümüzü yansıtacak kütüphanenin yapılmasıyla cami girişinde üstü açık bir eyvanın bulunması daha da güzel olacaktır. Burada zaman zaman kitap fuarları düzenlenebilmelidir.

Değişik kültür etkinlikleri yapılabilmelidir. Erdoğan ağabeyimiz ve Yozgat için yapılacak bu eser bal kaymak olacaktır. Benim bildiğim Çapanoğlu’nu, Çapanoğlu yapan koyunları kuzuları değil, Yozgat’ın göbeğindeki şaheser camisidir. Mimarıyla, mihrabıyla, minaresi ve iç tezyinatıyla benzeri olmayan büyük bir eseri Yozgat’a kazandırmasıyla Çapanoğullarını tabiri caiz ise ölümsüzleştirmiştir bu eser.

İslam’ın ilk günlerinden itibaren Müslümanlar mescit ve cami yapımına büyük önem vermişlerdir. İlk mescit Medine-i Münevvere de Peygamber mescidi olarak bildiğimiz Mescîd-i Nebevîdir. Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye hicret ettiği zaman, bu mescidin yapımında bizzat kendisi de çalışmıştır.

 Cami yaptırmak iman ve dindarlığın göstergesidir. Yapılan bu tür hayırların ebedi olması için Müslümanlar asırlardan beri birbirleriyle yarışmışlardır. Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde ve günümüzde de binlerce, yüz binlerce cami ve mescit yapımları gerçekleştirilmiş, asırlarca mevcudiyetlerini muhafaza etmişlerdir. Bugünde dimdik ayakta durmanın zevkini, sanatını, mimarisini, minberini, mihrabını, kubbesini içindeki hat sanatlarıyla, tarihimize ışık tutan, kültürümüzü perçinleyen bir eda ile tüm insanlığın beğenisini kazanmışlardır.

Kur’an-ı Kerim de “Allah’ın mescitlerini en çok Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazlarını dosdoğru kılan, zekâtlarını veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler iman eder. İşte doğru yola erenlerden olmaları umulanlar bunlardır” Hz. Muhammed (sav) cami yaptırmanın fazileti hakkında “kim Allah rızası için mescit yaparsa, Allah benzerini onun için cennette inşa eder” buyurmuştur.

Durup dururken anlatmadım bunları. Önceki gün Yozgat Valimiz Necati Şentürk ile birlikte üniversite kampus alanı içinde yapılması düşünülen cami arsasında paçalarımızı sıvayarak gezdik. Halı sahanın bitiminden başlayan, yaklaşık 20 bin m2’lik dümdüz bir alan, bölünmüş yola paralel, çok kıymetli bir arsa tahsis edilmiş. 3 bin kişilik caminin buraya zarafet katacağını öğrencilerimizin istifadesine sunulacak kütüphanesi, son cemaat mahalli, şadırvanı, değişik sosyal etkinlikler yapılabilmesi için, girişte Selatin camilerinde olduğu gibi genişçe bir avlu olsun. Asırlara hitabede bilsin, kalıcı bir eser olsun istiyor Sayın Vali…

Bu düşüncelerine katılmamak elde değil. Kendilerini yürekten kutluyorum. Caminin bir an önce başlamasını, bir Yozgatlı olarak bende istiyorum. Erdoğan abinin, üniversite için bu fedakârlığı da üstleneceğine yürekten inanıyorum, vesselam…  28 EKİM 2010 PRŞ

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YİNE SAADET

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.