ÜNİVERSİTE TANITIM FUARI YOZGAT’TA

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu Üniversiteler Birliği tarafından düzenlenen Üniversite Tanıtım Fuarı, Yozgat’ta Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversiteler Birliği tarafından düzenlenen Üniversite Tanıtım Fuarı’nın açılışının ardından Anadolu Üniversiteler Birliği’nin kuruluş amacı ve projeleri hakkında konuşan Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ; “Orta Anadolu’da Erciyes Üniversitesi gibi köklü, deneyimli ya da bizim gibi yeni ve dinamik üniversiteler var. Bu üniversiteleri bir araya getirerek Anadolu Üniversiteler Birliği’ni kurduk. Bu kuruluşun amacı üniversitelerin altyapı imkanlarından başta akademisyenlerimiz olmak üzere en iyi şekilde yararlanmaktır. Ayrıca bilgi ve deneyimlerimizi karşılıklı bir sinerjiyle ve projelerle en üst seviyelerde değerlendirmektir. Bugün fahri üniversitemiz Ardahan ile birlikte 16 üniversitemiz, Anadolu Üniversiteler Birliği çatısı altında faaliyet göstermektedir. Geçen sene 1. Ar-ge Proje Pazarı’na ev sahipliği yapmıştık. Proje kültürünü geliştirmek amacıyla bu tarz projelere ev sahipliği yapıyoruz. Geçen sene başlattığımız, Orta Anadolu’daki her ilimizdeki tercih yapacak öğrencilerimize, üniversitelerimizi tanımaları ve üniversitelerimizin potansiyellerini görmeleri için tanıtım fuarları düzenliyoruz. Bugün yapılan faaliyette de 16 üniversitemizin kendini tanıttığı stantlar bulunuyor. Dolayısıyla Anadolu Üniversiteler Birliği’ne bağlı üniversitelerin potansiyellerinin öğrencilerimiz tarafından görülmesi, onların karar verme sürecine yardımcı olacaktır. Hangi üniversitede okumalıyım sorularına da güzel bir cevap olacaktır. Katılımlarından dolayı Ardahan Üniversitesi Rektörü’ne ve AÜB Başkanı’na teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“TÜRKİYE, ESKİ TÜRKİYE DEĞİL”

Türkiye’deki üniversite imkanlarının dünya ölçeğinde olduğunu belirten Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber; “Ardahan Üniversitesi olarak bu sene Anadolu Üniversiteler Birliği’ne katıldık. Artık hep şunu söylüyoruz Türkiye, eski Türkiye değil. Türkiye’nin her ilinde üniversite var. Bu üniversitelerin tecrübeleri farklı olmakla birlikte sahip oldukları bilimsel ve teknolojik altyapılar artık dünya ölçeğindedir. Her birisi iddialı üniversitelerdir. Biz üniversite yöneticileri olarak, bu sahip olduğumuz imkanları Türkiye’nin her yerindeki gençlerimize ulaştırmayı amaçlamaktayız. Ayrıca gençlerin nezdinde biraz daha bilinir ve tanınır olmak için bu projelere katılım göstermeye çalışıyoruz. Ayrıca bu projeler öğrencilerimizin doğru tercih yapması noktasında da önem arz ediyor. Tüm öğrencilerimize bu süreçte başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

“BOZOK ÜNİVERSİTESİ GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPIYOR”

Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda Anadolu Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Fatih Altun; “Anadolu Üniversiteler Birliği olarak 16 üniversite bir araya geldik. Yaklaşık 2 buçuk yıldır faaliyetlerimizi arttırarak devam ettiriyoruz. Gençlerimizi seviyoruz ve gençlerimizin ileriye dönük mesleki kariyer planlamalarına katkı sağlamak istiyoruz. Çünkü gençler bizim geleceğimiz. Bu konularda biz elimizden geldiği kadar kendimizi ve üniversitelerimizi anlatmak için burada bulunuyoruz. Ben bugün Yozgat’ta yapılan programdan memnun kaldım. Coşku hala devam ediyor. Bu programları oluşturmak ve canlandırmak çok kolay değildir. Burada biz öğrencilerimizle birlikte eğitim hayatlarına yönelik tercihlerine bir katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Farklı illerde de bir araya geliyoruz. Şu anda 11 il ve 16 üniversite olarak devam ediyoruz. Bunları arttırarak devam etmek ve bunun kapsamını da daha üst düzeylere çekmek istiyoruz. Biz araştırma üniversitesi olarak önemli katkıları proje boyutlarında ülkesine sağlarken, Bozok Üniversitesi de bir ihtisas üniversitesi olarak güzel çalışmalar yapıyor. Dolayısıyla bu bilgi birikimlerini paylaşmak daha güçlü olmamızı sağlayacaktır. Bu noktada program için Yozgat’ımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Haber: Hüseyin Buğdaycı

ÜNİVERSİTE TANITIM FUARI YOZGAT’TA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!