UMUTSUZLUĞUN ARDINDAN GÜLEN YÜZLER

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıllarda küresel ısınma nedeniyle “bittik, tükendik, yok olduk, olacağız” diye tüm dünyada ve ülkemizde bazı kesimler bas bas bağırıyorlardı. Hatta daha da ileri giderek, “kıtlık gelecek, insanlık yok olacak, her yer kerbela olacak” diye avaz avaz bağırıyorlardı…

Hiç de öyle olmadı. Zaman zaman ülkemizde ve tüm dünyada kuraklıklar olmuştur, kıtlıkta olmuştur… Hatta büyük anneannem, “Oğlum; yedi sene yağmur yağmadı, poyraz ekmeği yediğimizi hatırlarım” derdi. Yağmur yağmayıp da poyraz estiğinde de sevinirdi! Kuraklık, karamsarlık derken, yerilirken, ciddi eleştiriler yapılırken,  bereketli yağışların gelmesi ümitsizleri, nasipsizleri bir kez daha ümitlendirdi.

2009 yılında kışla gelen yağışlar artarak ilkbaharda da devam etti. Tüm Türkiye de olduğu gibi Yozgat’ımızda da bereketli yağmurlar hem ilkbaharda hem de yaz ortasında yağdı da yağdı… Küresel ısınmayı bahane ederek kıtlık gelecek diyenlere rağmen. Yozgat’ta yağışların yüksek seviyede olması, Yozgat ekonomisine önemli ölçüde katkı sağladı.

Türkiye’nin önde gelen tarım bölgelerinden birisi olan Yozgat, bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’ne yaklaşık 450 bin ton hububat teslim etti. Hububat alımlarının yer yer devam ettiği büyük ölçüde de bittiği belirtilirken alınan 500 bin tona ulaşması bekleniyor. Mevcut ofis ambarları ağzına kadar doldu, taştı. Yeni yer olarak da Azizlibağları mevkiinde 30  civarında yığın toprak altına buğday stoku yapıldı.

TMO’nun 2009 yılı içerisinde 450 ton hububat alımı yaptığı bildiriliyor. Bunun Yozgat genelinde rekor seviyede olduğunu biliyoruz bu güne kadar… Geçtiğimiz 50 yıl içerisinde böyle bir alımın gerçekleşmediği, ilk defa bu kadar bir rekoltenin olduğunu, dolu dolu bereketli bir yıl geçmiştir.

 TMO Yerköy Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yozgat Ajans Müdürlüğü, Şefaatli Ajans Müdürlüğü, Sorgun Ajans Müdürlüğü, Sarıkaya Ajans Müdürlüğü ve Doğankent Ajans Müdürlüğü’nce ve ekiplerce alınan yaklaşık 450 bin ton hububat karşılığı olan 200 milyon TL, Yozgat üreticisinin cebine girmiştir. Mahsul bedelleri TMO’nun anlaştığı banka şubelerince 30 gün içerisinde ödenerek, Yozgat çiftçisinin, emeğinin alın terinin karşılığı olarak yüzleri güldürdü. Meteoroloji yetkililerinden aldığım bilgilere göre; 2009 yılı, yağış açısından dolu dolu geçmiştir.

Özellikle  Mart ve Nisan ayları ile Mayıs’ın ilk haftasında beklenen düzeyde yağış gerçekleşmiştir ilimizde… Barajlarımız, göletlerimiz doldu, taştı… Toprak suya doydu. Tahılla birlikte diğer tarımsal ürünlerde de rekoltenin yüksek olduğu görüldü. Tarım il müdürlüğü yetkililerinin gayretli çalışmaları sonunda, süne ve kımıl gibi tarla zararlılarıyla da mücadele edilerek hasar asgariye düşürüldü.

Bu da fiyatlara olumlu yönde yansıdı. Öyle gözüküyor ki; bu günlerde çiftçilerimiz aldıkları ürün bedelleriyle iki bayramı bir arada yaptılar. Geçmiş yıllarda olduğu gibi ofisin kapıları çiftçinin yüzüne kapatılmadı…  Dolaysıyla gülen taraf çiftçilerimiz oldu bu günlerde…

Bereketli bir yılın arkasından gelecek yılında bu şekilde olacağı, son yağan yağmurlardan belli gibi gözüküyor. Bu günlerde çiftçilerimiz ekim ayının girmemesine rağmen ambarındaki tohumu gübreyi toprakla buluşturdular bile. Allaha şükürler olsun ki; çiftçilerimiz “bereket azda ”diyerek şükrediyorlar. Güzel bir nadasın arkasından yağan yağmurlarla gerekli işlemleri yaparak toprağı ekilebilir hale getirdiler. En güzel şekliyle de ekimlerini gerçekleştirdiler.

Biz buna tevekkül diyoruz. Sen üzerine düşen görevi yapacaksın, tarlanı eleyip, beleyeceksin, ondan sonra ekimini yapıp, teslim olacaksın… Gayret çiftçiden bereket Allah’tan diyorum vesselam

1 Ekim 2009 Perşembe

UMUTSUZLUĞUN ARDINDAN GÜLEN YÜZLER
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!