Uğur Dündar: “Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı…”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazeteci Uğur Dündar bugün kaleme aldığı yazısında Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının kim olması gerektiğini konusunu gündemine taşıdı.

Sözcü yazarı Uğur Dündar, bugünkü yazısında Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının kim olması gerektiği konusundaki kriterlerini yazdı.

Dündar yazısına, “Hiçbir ismi işaret etmiyor, seçimi “Altılı Masa”ya bırakıyorum” notunu düştü.

Dündar’ın bugünkü yazısında cumhurbaşkanı adayı için sıraladığı kriterler şöyle:

  • Öncelikle aday, toplumun güvendiği biri olmalı…
  • Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine bağlılığı ve Atatürkçülüğü asla tartışılmamalı…
  • Seçildiği takdirde parlamenter demokratik sisteme dönüş için üzerine düşeni eksiksiz yapacağı, laik-demokratik hukuk devletini tüm kurum ve kuruluşlarıyla yeniden inşa edeceği konusunda en ufak bir kuşku duyulmamalı…
  • Hak, hukuk ve adalet yolunda yürümeli, kişiliği basın ve düşünce özgürlüğünün teminatı sayılmalı…
  • Adı söylendiğinde akla, yakın geçmişteki baskılara karşı çıkmış, kumpas davaları zulmüne direnmiş, hukukun üstünlüğü için büyük mücadele vermiş bir ‘özgürlük savaşçısı’ gelmeli…
  • Kutuplaşmaları sona erdirip toplumun büyük özlem duyduğu uzlaşıyı sağlayacağına, tüm Türkiye’yi her türlü tehdide karşı birlik ve bütünlük içinde tutacağına, kimseyi ötekileştirmeyeceğine yürekten inanılmalı.
Uğur Dündar: “Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı…”
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!