ÜÇ AYLARA MERHABA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rahmet ve mağfiret ayları olarak adlandırılan kandiller ayı da dediğimiz Recep, Şaban ve Ramazan aylarına merhaba.

Merhaba gazetemiz yayın hayatına böyle bir günde başlamıştı.
Nasip olursa yarın akşam Recep ayına girmiş olacağız, önümüzdeki ilk Cuma gecesi Regaip kandilidir. Tüm ümmeti Muhammed’e hayırlar getirsin inşallah.

Müslümanlar için müstesna bir yeri olan bu aylar, maddi hayatın ağır yükü altında yorulan ruhlar için bir dinlenme zamanıdır. Mana âlemine yücelme mevsimi, bir sığınma limanı olarak yapılan nefsi bir hasat ve muhasebe dönemi olacaktır.

 Bu aylar içerisinde insanlar ibadete yönelip kötülüklerden uzaklaşma çabalarının yoğunluk kazandığı iyilik ve güzelliklerde hayır yapma duygularının arttığı yardımlaşma hissinin canlandığı, poşetlerin doldurulup boşaltılacağı, gönüllerin ferahladığı manevi bir iklim başlangıcıdır.
Bu aylarda ana ve babalar ziyaret edilir, eller öpülür, duaları alınır.
Ahbap ve dostlara ulaşılır. Mesajlar yazılır, telefonlar açılır bugünlerde.

Geçen günler geri gelmiyor.
Giden yıl aramızda olan birçok yakınımız, anamız, babamız, ahbap ve tanıdıklarımız bugün aramızda yoklar. İnsan ömrü kısa sürede tükeniyor.
Yarınımızın ne olacağını bilemiyoruz. Belki de bir daha böyle bir üç aylar başlangıcında bir arada buluşacağımızı bilemiyoruz. Elimizde her hangi bir belgemiz, bir güvencemizde yoktur.
Recep ayı gelince Peygamber (sav) efendimiz; “Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” diye dua ederlerdi.

Müslümanlarda bu geceleri genellikle ibadetle, Kur-an okuyarak, kaza namazı kılarak, gündüzleri oruç tutarak, hayır ve hasenat yaparak istiğfarda bulunurlar.
Peygamber Efendimiz (sav) bugünler için;
“Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, ramazanda ümmetin ayıdır” buyurmuşlardır.
Netice olarak bu günden başlamak üzere aynı müşterekleri paylaşan insanlar manevi olarak güçlenerek, kaynaşmalıdırlar.

Birlik ve beraberlik kardeşlik duygularının geliştiği, birlikte sevinip birlikte coştuğumuz günler, aylar hatta yıllar olmalıdır.
Bu vesileyle idrak edeceğimiz üç ayların rahmet ve bereketine nail olmamız dileğiyle milletimize, devletimize, Yozgat’ımıza, tüm İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyorum.
Birlik ve beraberliğimiz dünya durdukça devam etsin inşallah, diyorum.
Vesselam… 2 ŞUBAT 2022 ÇARŞAMBA

ÜÇ AYLARA MERHABA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!