TUZ DA KOKTU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz birkaç gün içinde söylemleri ile ayyuka çıkan KPSS sorunlarının ‘çalındığı ya da bazılarına verildiği’ iddiası ortaya atılmıştı. Gerçekten KPSS’ de sorumluluk üstlenip bu işi yapanlar adına ne denir bilmiyorum ama yeter artık! Tuz da koktu. Kimi çalındı, kimi verildi, kimleri de belli kesimlere torpil geçildi diyenlerde yok değil.

Her ne ise olan oldu. Her zaman söylerim yazarım yine yırtılan Tüfekçi Bekir’in yakası oldu.
Yüz binlerce gencin umudu çalındı, hayalleri yıkıldı, dökülen terler verilen gayretler heba oldu gitti.
Bugün köşemi yazmaya karar verdim daha yazıyı bitirmeden TV alt yazısı ile KPSS’ nin iptal edildiğini çiçeği burnunda yeni ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınavın iptal edildiği açıklamasında bulundu.
Ayrıca ‘6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022’de yapılacak KPSS oturumları ertelenmiştir.’ Öğrencileri sevindirecek olan ise yeni yapılacak sınav için her hangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir.
Yapılan açıklama da tüm adaylardan özür diliyoruz denildi.


Son yıllarda alışık olduğumuz torpil, hile, adam kayırma, haksız gelir elde etme gibi aşina olduğumuz bir olayla daha karşılaştık. Bunu yapanlar utansın!
Olay ilk duyulduğunda yetkililer önce iddiaları reddeder tavırlar sergilediler. Gerçek ortaya çıkınca da gece yarısı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu işin başındaki ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü görevinden alıverdi.
Daha sonra bu işin üstüne gidildi, netice bekleniyordu, beklenilen gibi de oldu, yazıyı kaleme aldığım bu saatte KPSS iptal edildi.
Şimdi ne olacak?
Olacak bir şey yok, milyonlarca adayın girdiği KPSS de sorulan soruları yedi iklim yayın evinin hazırladığı bazı soruların aynı olması şüpheyi beraberinde getirmişti.


Geçtiğimiz yıllarda da bunun gibi dedikodular ayyuka çıkmış, hak ettiği halde kaybedenler olduğu gibi hak etmeden iyi okullara yerleşen öğrencilerde olmuştu.
Bunun gibi cereyan eden olayları öğrenciler yapmıyordu, perde arkasında bir takım mahvillerin  hazırlamış oldukları hile ve desise sonunda bildik öğrencilere sorular veriliyor, ya da başka bir türlü yollara başvurarak mazlumun hakkı zalime veriliyordu.


Bunun kazananı da oldu kaybedeni de oldu sözüm ona ünvanlı koca koca adam bildiğimiz öğretim görevlilerinin bu işleri tezgâhladığı da ortaya çıktı. Yargılananlar ve mahkûm olanlar da oldu.
Köyde tanıdığım bir öğrenci tıp fakültesi sınavlarını 1 puanla kaybetmişti bir tarihte, tercih hatası var denmişti ve hepimizde üzülmüştük. Bizde bilmeden akıntıya kürek çekiyorduk. İkinci sene aynı öğrenci daha yüksek puanla tıp fakültesine girdi, okul bitti, uzman oldu ve başka bir doktorla evlendirdiler, son durumu ne oldu bilmiyorum.
Bir başka örnek Ankara Tıp’ı bitiren öğrenci TUS da kaybettiriliyor, kendi kaderine terk ediliyordu. Her zaman deriz ki ‘zulm ile abat olanın ahiri berbat olur.’


Birinin dayısı var referans almış birisi de referans alamamış varsın olsun gökten ne yağdı da yer onu kabul etmedi?
Sonsöz, diyorum ki ister tuz biber oldu deyin ister tuz bile koktu deyin adına kim ne derse desin bu terazi bu sıkleti çekmiyor. Yeniden mi yapılandırılacak bilmiyorum ama ne yapılacaksa tez elden adalet terazisi ortaya konularak yapılsın diyorum. Vesselam… 5 AĞUSTOS 2022 CUMA

TUZ DA KOKTU
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!