TRENİN SESİ DUYULUYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara – Sivas hızlı tren hattındaki çalışmalar devam ederken Yerköy – Sivas güzergâhında deneme çalışmaları başladı.

Önce bu projenin ülkemize, milletimize, Yozgat’ımıza ve diğer illerimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Çünkü hızlı trene karar verildiğin de bu projenin 2012 yılında bitirileceğini, Yozgat’tan trene binen bir kişinin Ankara’ya 1 saatte gideceğini, en yetkili ağızdan duyduğumuz da herkes şapkasını havaya atmıştı. 10 binler ayakta alkışlamıştı.

Bende gönlümce o yıl Ankara Üniversitesini kazanan kızıma artık yol sorunun kalmıyor. 1 saatte Ankara’ya gider, 1 saatte de Yozgat’a gelirsin dediğimi hatırlıyorum.

Bu lafımın üzerinden tam tamına 10 yıl geçtiğini biliyorum.

Atalarımız ne söylemişlerse doğru söylemişler. ”Geç olsun da güç olmasın”.

Yozgatlılar olarak tren sevgimiz neden? Bildiğimiz kadarıyla 1927 yılında, Ankara’dan kalkan tren Yozgat’tan Sivas’a geçecekken bir kuzu virajıyla Yerköy ilçemizden Şefaatli’ye oradan da direk Kayseri üzerinden Sivas’a yönlendirilerek hakkımız elimizden alınmıştı.

Büyüklerimiz bize hep böyle derlerdi. Aradan geçen 93 yılsonunda Yozgatlı elinden bir şekilde alınan trene binmeyi dört gözle bekler oldu.

Sağlık olsun. Yüze yüze kuyruğuna geldik. Bugünlerde Yerköy – Sivas hattında deneme seferleri boş olarak devam ediyor, ümit edelim tez elden en kısa zamanda ulaşıma açılır, hayal ettiğimiz gibi sabah Ankara’ya 1 saatte gideriz, akşam 1 saat süre zarfında da evimize geliriz diye bekliyoruz. Yozgat’ta şuan itibariyle gözüken tek olumsuz konu; Tren, Divanlı Mahallemiz de indir bindir yapacak. Ulaşım biraz zor olacağa benziyor.

Belki bugün olmasa bile ilerleyen aylar, yıllar içinde Çamlığın altından 1 – 2 km’lik tünelin açılmasıyla 10 km’lik mesafenin yarıya düşürüleceği hesap edilmelidir. Böylece istasyon Yozgat arası indir bindilerin daha güvenli olacağı kanaatini taşıyorum Vesselam… 27 EKİM 2020 SALI

TRENİN SESİ DUYULUYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!