DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

436012฿%-1.59065

a

TOSUNLAR ARTIK ÖKÜZ OLMUYORLAR

İki gündür köyü, köylümüzü, yaşantımızı, geçim kaynaklarımızı, dünümüzü, bugünümüzü, nalil den, çarığa, ondan lastik ayakkabıya ve günümüzde ki kösele ayakkabıya uzanan gelişmeleri siz kıymetli okuyucularıma anlatmaya çalışıyorum.

Köylümüz, çiftçimiz hayvan gücünü ilk insanlıkla kullanmaya başlamıştır.

Günümüzde de hala hayvan, binek olarak kullanılmaktadır. Hayvan gücü; At’tır, merkeptir, katırdır, öküz ve mandalardır. At arabası hala bazı kırsal bölgelerde kullanılıyor.

Öküz, kağnı devri tamamen bitmişe benziyor. Böylelikle ala tosunlar, sarı tosunlar, kara tosunlar öküz olmaktan da kurtuldular.

Bu hayvanlar yaşadıkları sürece insanımız eliyle kullanılmışlardır. Harman, döven, çift, çubuk, ot, çöp, odun, gibi ihtiyaçlarımız hayvanların omzundan geçerdi.

1915’li yıllarda Avrupa da üretilmeye başlanan demir tekerlekli traktörler, ülkemize ancak 1946 – 50 yıllarında Menderes iktidarıyla girmiştir. Türk köylüsü traktörle o zaman tanıştı.

Birkaç yıl sonra yavaş yavaş köylülerimiz traktör almaya başladılar. Bunlardan ilkini bu yörede dedem Ahmet Büyüksoy Hoca, Massey Harris lastik tekerlekli ilk traktörü 1953 yılında satın alarak köyüne getirir.

Traktörü ilk defa gören köylüler kadını, kızı, genci, ihtiyarı başına toplanmışlar hayranlıkla izliyorlarken.

Dedem Ahmet Hoca:

“Eyvah! Oğul Dünya değişti. Eskiden büyük tekerlekler önde, küçükleri arkadan onu takip ederdi.

Şimdi tam tersi;

Küçükler önde, büyükler arkadan geliyor”. Dediği meşhurdur.

İlk defa traktörle tanışan köylümüz, çiftçimiz gördüler ki; ataları, dedeleri, babaları asırlarca kara sapanla, at arabası ve öküz kanısı ile hayvan sırtından bin bir meşakkatle geçim temin etmişlerdir.

O yıllarda kullanılmaya başlayan traktörü tarlaya bırakmışlar, nadas etmişler, römork koşup işlerinin daha hızlı, daha kolay yapıldığını ilk defa fark etmişlerdir.

Bundan sonra bu sektör hızlı bir şekilde gelişmiş, yaygınlaşmış daha fazla traktör, alet, edevatıyla tanışmış, yıllar geçtikçe işleri makineler yardımıyla daha kolaylaşmıştır.

Ben hatırlıyorum Massey Harris traktörümüzün sağ yanında boş bir kasnak dönüp dururdu. Bu kasnağın ne işe yaradığını bizim yöremizdeki çiftçiler 30 yıl sonra ancak öğrene bildiler.

Oysaki avara dönen o kasnak; patos olup sap sürer, ekin biçer, su çıkartır, elektrik üretir, lastik şişirir vs.

Millet olarak bir yeniliği önce göreceğiz, sonra deneyeceğiz sonra da alacağız.

Bugün küçük köylerimiz de 3-5 tane, daha büyük köylerimizde 30-40 tane traktörün olduğunu biliyoruz.

Bu traktörler ekiyorlar, biçiyorlar, üretime katkı sunmaya devam ediyorlar.

Bir yanda insanımız, bir yanda da traktörlerimiz çalışarak ekonomimize katkı sağlıyorlar.

Artık günümüzde Atlar yorulmuyor, eşeklerle yük taşınmıyor, Öküzlerle kara sapan koşulmuyor.

Böylelikle tosunlar öküz olmaktan kurtuldular, ama masadını yaladıkları kasabın bıçağından bir türlü kurtulamıyorlar.

Eskiden 15-20 yıl yaşayan bu hayvanlar 1-2 yaşına geldikleri zaman doğru et balık kurumunun yolunu tutarak soframıza lezzet katıyorlar.

Dolayısıyla makinalaşma hayvan sırtından geçinmeyi bertaraf etmiş, hayvanlar özgürlüklerine kavuşmuşturlardır diyorum. Vesselam… 18 MART 2020 ÇARŞAMBA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

NE GÜZEL BİR TABLO YARABBİ, BU BİRLİKTELİK

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.