TOPU TACA ATMAK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Belediyesi tarafından masaya yatırılan imar revizyonu yaklaşık bir yıldır gündemdeki sıcaklığını koruyor. Ankara’da bir mühendislik firmasına havale edilen Yozgat’ın imar çalışmalarının akıbeti belli olmayan bir hızla devam ediyor bu günlerde. 2009 ilkbaharıyla birlikte yapılan çalışmalarla ilgili ser veriliyor, sır verilmiyor. Aldığımız bilgilere göre, revizyonun yılsonunda tamamlanabileceği, akabinde askıya çıktıktan sonra yürürlük aşaması 2010 yılı sonlarına doğru ancak gerçekleştirilecek.

Bu durum; Yozgat’ta ki müteşebbisleri ciddi manada sıkıntıya sokmuş, sokmaya da devam edeceğe benziyor. Belediye imar işlerinde bir vatandaşın sorunu mu var? Yaz dilekçeni getir deniliyor. Yazılıyor dilekçe, alınıyor hemen kayda.

İlk durak imar komisyonuna havale. Komisyon inceliyor günlerce, hazırlıyor raporunu. Müspet menfi neyse, prosedür olarak getiriliyor meclis gündemine. Meclis konuyu inceliyor, sonra topu taca atarak gönderiyor revizyona. İyi ki varsın revizyon.

Herhalde Yozgat iki verimli yılını da revizyona havale ile geçirecek. Meclis niye var. Meclis kendisine gelen bir talebi önce komisyonda daha sonra da kendi içinde görüşüp verir kararını. Uygundur veya değildir. Maçı kazanacağından emin takımın süreyi doldurmak istediği gibi topu taca atmanın ne mantığı var Allah aşkına.

Geçmiş yıllarda kim ne yaptı, hangi yönetim ne yanlış yaptı, onları anlatacak değilim. Siz ne yaptınız? Siz bugün ne yapıyorsunuz? Yozgat’ta iş yapan müteşebbisin, yap satıcının kendi imkânıyla iş yapacak, yaptıracak, istihdamı artıracak, inşaat sektörüne hizmet ederek, parasını yatırıma ayıracak insanlara sizin katkınız nedir? Teşvikiniz nedir? Nasıl teşvik ediyorsunuz? Önünü nasıl açıyorsunuz? Hangi konularda yardım yapıyorsunuz? Başarılı işadamlarını toplayıp bir kez olsun taltif ediyor musunuz?  Onore ediyor musunuz? Hayır… Hayır…

Yazık, bu ülkeye. Yazık Yozgat’a… Maalesef bir düşünce tarzı var kafalarımızda. Ön yargımı dersiniz, ne derseniz deyin. Falanca müteşebbis şu kadar daire yapar, şu kadar iş yeri yapar, dükkân tezgâh yaparsa. E yapmasın mı? Yapsın, ama yaptığı zaman ya zengin olursa. İyi değil mi? Zengin olursa vergi vermeyecek mi? Siz belediye olarak iskân ruhsatı, harcı, su, kanalizasyon vs. daha çok gelir elde etmeyecek misiniz?

Evet, edeceksiniz. O halde bu hazımsızlık niye? Geçtiğimiz dönemde bir meclis üyesinin dediği bir sözü hatırlıyorum: “Falanca müteşebbis inşaat yapacak. Yapacağı her bir daireyi 50 liradan satacak olsa, oh ne ala. Şu kadar para kazanacak.” Bu nasıl mantık Allah aşkına.. Bırakın kim ne yapıyor, kim ne satıyorsa satsın. Kanunlar çerçevesinde. Meşru zeminlerde. “Eller, ilimize yatırım yapılsın” diyerek, imkânlarını müteşebbise müspet manada kullandırıyorlar. İltifat ediyorlar. İkram ediyorlar. Teşvik ediyorlar. Ya siz. Ne yapıyorsunuz? İmar revizyonu iki yılda tamamlanacaksa, bu süre zarfında Yozgat’ta ki inşaatlar stop mu edecek? Revizyonun vereceği kararı mı bekleyecek?

Bu arada, bu insanların çeki-senedi nasıl ödenecek. Çalıştırdığı insanlar ne yiyecek, nasıl ayakta duracak diyorum vesselam…

TOPU TACA ATMAK
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!