TOPÇULU AHMET BÜYÜKSOY HOCA EFENDİ-2 (1885-1954)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün ki yazımı dedemin ölüm yıl dönümünü hatırlamak ve onu yâd etmek için kaleme alacağım.

Kendisi Anadolu’ya göçen Türkmenlerden olup Topçu köyüne yerleşmiş ve kök salmıştır.
Medrese tahsili görmüş, Arapça, Osmanlıca, hadis, fıkıh dersleri almıştır. Çok güzel Kur’an okur ve çok da güzel sesi vardır. Ahmet Hoca’nın âlim, fazıl, ağır başlı vakur bir yapısı vardır. Muhitinde sevilir ve sayılır. Saygın bir kişiliğe sahiptir.

Sorgun ‘a bağlı Akoluk Köyü Hatipliği, daha sonra da Topçu Köyü Camii imam Hatipliklerinde 40 yıla yakın görev yapmıştır. Zamanın aydınlarından birisidir. 1948’li yıllarda ilk traktörü satın alır. Köyüne getirir.

Topçu Köyü içerisinde misafirlerin konaklaması için oda yaptırmıştır ve hala mevcuttur. Misafirperverliği ile çevreye ün salmıştır. Evinin avlusunda bulunan iki tane tahtadan yapılmış zahire ambarı mevcuttur.  Odanın yan tarafında ise hayvan barınağı bulunmaktadır gelen misafirlerin hayvanlarını dinlendirip, besleyebilmesi için.

Kapısında azap ve çoban olarak onlarca insan çalıştırıp onların geçimlerini temin eder iş ve aş verirdi. Nevşehir, Avanos Ürgüp’ten çanak, çömlek, üzüm satanlar, Kayseri’den gelen pazarcılar hayvanlarıyla Ahmet Hocasının odasında konaklardı.

Bu yapılanlar sırf Allah rızası içindi. Karşılığında hiçbir şey talep edilmezdi. Bir ömür boyu bu hizmetlere devam edildi. Son 25 yıl öncesine kadar çocukları tarafından da bu hizmetlere devam edildi. Günümüz şartlarında motorlu araçların yaygınlaşması ve günü birlik seyahatlerin artması sebebiyle bu tür hizmetlere ihtiyaç kalmamıştır.

Ahmet Hoca 23 Nisan 1954 yılında 69 yaşında bir Cuma günü traktörle köyünden şehre gelirken, şimdiki üniversite kampüs alanı içerisindeki kız yurdunun olduğu yerde, traktörün üzerine devrilmesiyle hayatını kaybeder.

Ahmet Hoca ilahi takdir tecelli edip aramızdan ayrıldı. Ama az zamanda çok iş yaptı. Girdiği her ortamda fark edildi. Gittiği yerlerde yokluğu hissedildi. Yeri doldurulamayanlardan oldu. Allah rahmet eylesin.

Ahmet Hoca 40 yılı aşan İmam Hatipliği yanında birçok insana dini bilgileri öğretmiş, onların örfüne, ananesine, geleneklerine bağlı kalmasını sağlamıştır. Kur’an-ı Kerim, Arapça ve Osmanlıca öğretmiştir. Talebelerinden bugün hala hayatta olanları da vardır.

Ahmet Hocadan bir anekdot:
 Topçulu Çavuş( Mehmet Dişli)’un ifadesine göre: Çavuş bir gün kocaman bir yılanı öldürür. Eline aldığı yılanı köy içerisinde gezdirirken Ahmet Hoca ile karşılaşır. “Hocam yılanı öldürmek sevap mıdır? ” diye sorar. Hoca efendi cevaben: “Oğul! İstersen sevabı, öldür yılanı, Allah’ı seversen incitme canı” der. Ruhu şâd olsun diyorum. Vesselam… 23 NİSAN 2022 CUMARTESİ

TOPÇULU AHMET BÜYÜKSOY HOCA EFENDİ-2 (1885-1954)
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!