DOLAR

18,8130$% 0.03

EURO

20,5015% 0.31

STERLİN

23,2944£% -0.06

GRAM ALTIN

1.164,27%-0,04

ÇEYREK ALTIN

1.916,00%-0,41

BİTCOİN

437624฿%-1.12087

a

TİLKİ ÇİFTLİĞİ

Babama ait Kelam-ı Kadim’in arkasında kendi el yazısıyla 1960 yılında Tilki Çiftliğinden 63 adet meyve fidanı getirerek meyve bahçesi yaptığını hatıra olarak dip not düşmüş. Ağaç yetiştirmeye çok meraklıydı. Onun diktiği meyve ağaçlarından bazıları hala bugün meyve vermeye devam ediyor. Üzerlerinde kısmen çürüme olsa bile. Kelam-ı Kadim’i açtığım zaman o notu okur, babamı da rahmetle anarım.

O günden bugüne tamı tamına 52 yıl geçmiş. Tilki Çiftliğini bahçemizdeki meyve ağaçlarından gıyaben tanırdım. Geçtiğimiz hafta Biyogaz Projesi imza töreni için bir davet aldım. Yerköy ve Çiçekdağı arazisi içerisinde bulunan bu arazi üzerinde kurulmuş bazı tesisleri yerinde görüp gezerek merakımı gidermek için oğlumu da yanıma alarak davete icabet ettim.

Doğrusu çiftliğe ilk girdiğim andan itibaren gıyaben tanıdığım araziye hayran oldum. O günde hava çok sıcaktı. Elimize tutuşturulan kitapçığı kurulan çadırın gölgeliğinde tören başlayıncaya kadar okuyup bitirdim.

 TİGEM’e ait Çiçekdağı tarım işletmesi 30 yıllığına 2004 yılında İlci Tarıma kiralanmış. Adı geçen arazinin deniz seviyesinden yüksekliği 800 metre. İşletmede toplam 16.375 dekar arazinin 15.000 dekarı bitkisel üretimde kullanılıyor. 11.000 dekarında da kuru tarım yapılırken 5500 dekar arazide sulu tarım yapılıyormuş. 2010 yılında mevcut gölet büyütülmüş. Bu sayede sulanan alanlarda ikinci ürün silajlık mısır üretimine geçilmiş. 1200 dönüm yonca, 500 dönüm fiğ-arpa hâsılı, 2000 dekar silajlık mısır üretimi yapılıyormuş.

Bunun yanında 30 dekar bağ, 95 dekar bodur elma, 90 dekar ceviz, 35 dekar badem olmak üzere toplam 250 dekar damlama sulama sistemiyle yapılan meyve bahçesi ve bağ tesis etmişler. 2010 yılı itibariyle kiraz, elma ve badem türlerine ait toplam 10.000 adet sertifikalı fidan satışı da gerçekleştirmişler. 2000 adet büyük baş, 5000 adet küçükbaş bunlara bağlı olarak ta 30 ton/h kapasiteli süt fabrikası kurulmuş.

Burada toplamda 165 personelin istihdam ettiğini de söylemeliyim. Daha fazlasını yazmıyorum. Her kim yapmışsa eline koluna yüreğine sağlık? Bu tesis de hayvanların dışkısından ve sidiğinden biyogaz elektrik enerjisi üretilme işlemine başlanmış. Katı atıklar da çöp vs.de arazide gübre olarak değerlendirilecekmiş.

Bu kurulan tesisle 80 ton/gün atıkla 250 km saatlik elektrik enerjisi ve 290 km saatlik ısı enerjisi üretiliyormuş. Bu üretilen enerji çiftliğin %70’lik enerji üretimin karşılıyormuş. Tarımda, toprakta, çiftçilikte, hayvancılıkta gözü olan, merakı olan herkese tavsiyem burayı bir an önce gezip görsünler, ibreti âlem için.

Modern tesisleriyle çiftlik üzerine ne düşünülmüş ne yapılmışsa Allah için yakışmış. Köylerimizde görmediğim koyun sürülerini orada gördüm. Çoban eşeğiyle, köpeğiyle sürüsünün başında çiftlik içerisinde koyunlarını otlatıyordu. Hem de birkaç sürü birden ayrı ayrı görmek mümkün.

Kırşehir ve Yozgat bürokrasisi, başta valileriyle, üniversite rektörleri, emniyetiyle, milletvekilleriyle, tarım bakanlığı yetkilileri de oradaydı. Yan yana oturdular. Aynı masada yemek yediler. Bizde basın mensupları olarak birlikte olmanın tadını çıkarttık. Yan yana oturduk. Aynı masada yemek yedik. Aynı duyguları paylaştık. Yapılan hizmetleri gıpta ile yerinde gördük.

 Bu sırada İlci şirketleri adına eski bir büyüğümüz RP Genel Başkanı Ahmet Tekdal Bey’in oğlu Yaşar Erbaz’ın damadı Ömer Tekdal ile tanıştım AA marifetiyle. Keşke Tilki Çiftliğine yapılanlar, Yerköy’de ki Beyazıtoğlu çiftliğine de yapılsa.

 Ne var orada? Orada sadece sessizlik hâkim. Binalar yükseliyor başka yer yokmuş gibi. İşletmecisini bekliyor belki de. Hey benim Yozgatlım. Ne zaman sahip çıkacaksın yeraltı yerüstü zenginliklerine? Muş’tan gelmiş, çiftliği kiralamış, koyunuyla kuzusuyla, sığırıyla mandasıyla, yoncasıyla korungasıyla bunlara bağlı olarak ürettiği eti, sütü, yoğurdu ve peyniriyle. Tebrikler, tebrikler Nedim İlci Bey ve ekibi diyorum VESSELAM… 3 EKİM 2012 ÇARŞAMBA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BU KIŞI TİTREYEREK GEÇİRECEĞİZ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.