Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Belediyesi’nde 6 Temmuz tarihinde Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı.

Yozgat Belediyesi’nde yapılan Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse yerine Ak Parti Yozgat Belediye Meclis Üyesi Ahmet Topuz başkanlığında yapıldı. Yapılan toplantıda sunulan maddeler;

  1. “Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne yer tahsis edilmesinin görüşülmesi”
  2. “YHT Garı ve T Tipi Kapalı Cezaevi Hattı toplu taşıma ücret tarifesinin görüşülmesi”

İlk olarak sunulan madde oy birliği ile kabul edilerek projesi yapılan alan Kütüphane’ye tahsis edildi.

Ring Ücretleri Belirlendi

İkinci olarak sunulan madde ise mecliste tartışma yarattı. YHT’ye giden ücretsiz otobüsler ve T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitmesi planlanan otobüs seferleri için sunulan ücret meclis içinde tartışmaya sebep oldu. İlk olarak teklifi yapan Ulaştırma Müdürü İdris Öztürk; “2 aydır vatandaşa hizmet açısından YHT İstasyonu’na belediye olarak ücretsiz taşıma yaptık. Bundan sonra YHT’ye giden otobüslerin gideri olduğu için ücret belirlemek istiyoruz. Aynı zamanda T Tipi Kapalı Cezaevi için gidiş-dönüş otobüsü ayıracağız. Oranında ücretlendirilmesini istiyoruz. Bu ücretlendirmeler yapılırken devletin verdiği kanunları göz önünde bulunduracağız. Yani 65 yaş üstü, engellilere ücretsiz olması gibi kurallar geçerli olacak. Personel, mazot, araç giderleri gibi giderler göz önünde bulundurulduğundan günlük 5 bin TL gibi bir gider oluyor. Günde ortalama 500 yolcu taşıyoruz. Bunun da ortalama yolcu başına 10 TL gibi bir maliyeti oluyor. Aynı zamanda Hapishane’nin 12, YHT Garı’nın 15 km olması göz önünde bulundurulduğunda 20 TL olmasını teklif ediyorum” dedi.

Bu teklifin ardından değerlendirilen konu üzerine Belediye Meclis Üyesi Muazzez Binici; “Halkı da düşünmek gerekiyor. Makul bir fiyat belirleyelim. 20 TL yüksek bir rakam” dedi.

“BELEDİYE ZARAR ETMEK ZORUNDA MI?”

Muazzez Binici’nin verilen teklifi pahalı bulması üzerine Belediye Meclis Üyesi Hasan Yarar; “Arkadaşlar affınıza sığınıyorum ama bir litre mazot 24 TL. Bir tane lastik 10 bin TL. Bir kasko sigortası 40 bin TL. Bunlar düşünüldüğü zaman 20 TL gerçekten bir şey değil. Bir taksiye binip mahalleye inseniz 50-60 TL ödüyorsunuz. Bu belediye zarar etmek zorunda mı” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Belediye Meclis Üyesi Muazzez Binici; “Hasan Bey sizler sanayicisiniz, arabayla gidip geliyorsunuz ama vatandaş cebindeki parayı düşünüyor. 20 TL’ye git, 20 TL’ye gel bu fiyat vatandaşlar için çok pahalı” dedi.

“HEP MUHALEFET YAPIYORSUN”

Bu konuşmaların ardına Belediye Meclis Üyesi Fahri Bulut, Muazzez Binici’ye; “Bu şoför esnafının böyle bir istekleri olduğu zaman sıkıntı büyük oluyor. Büyüğümüz olarak hep seni dinliyoruz ama bu kesime hep muhalefet yapıyorsun. Bizler çok sıkıntı çekiyoruz. Olmuyor böyle. Kola 45 TL oldu, senin haberin var mı? Parliament 51 TL oldu. Biraz bunları düşünelim. Bu tarafın maliyeti büyük” cevabını verdi.

Yapılan tartışmanın ardından tarife ücretinin 20 TL ve 15 TL olması ayrı ayrı teklif edildi. Oy çokluğu ile birlikte 15 TL olması kabul edildi.

Haber: Zehra Aksümer

Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!