TEK EZAN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçinde bulunduğumuz Ramazan Ayı’nın 15’inden itibaren Yozgat’ta bulunan yaklaşık 80 küsur camide ayrı ayrı okunan namaz vakitlerine çağrı olarak bildiğimiz Ezan-ı Muhammed-i bundan böyle  tek bir merkezden Çapanoğlu Caminden  okunmaya başlandı.

Bu bugünün işi değil bundan 20 yıl öncede, merkezi sisteme geçilmiş, yine böyle bir ilkbahar sonu öğle ezanı okunduğunda bir otelimiz lobisinde bulunan kişiler yanlarına topladıkları 8-10 kişi ile birlikte, yüksek sesle bağırarak olayı protesto ederek, müftülüğe yürümüşlerdi. 

O kişilerin protesto gerekçeleri ezan, bayrak, devlet ebed mütted, ila nihaiye devam etmelidir, böyle bakıyorlardı.

O günlerde Türkiye’nin büyük şehirleri de dâhil, birçok illerinde  tek ezan okunmaya başlamışken,  Yozgat bu kişilerin sayesinde işi siyasete taşımışlar o günün iktidar milletvekili Mehmet Çiçek tarafından merkezi sisteme son verdirilerek her camide ayrı ayrı ezan okunmasına devam edilmişti bu güne kadar.

Geçtiğimiz 10 gün içinde tekrar bütün camilere cihaz yerleştirerek merkezden ezan okunmasına başlandı.

Merkezi sistem mi? Yoksa tek camiden bir ezanın okunması mı?

Bana göre biri bal, diğeri kaymaktır.

İkisi de başım gözüm üstüne.

Müslümanlar olarak her iki güzelliği de kabul ederiz.

Önemli olan İslam kültürüne, iman mührünü vuran camilerimizin üstündeki kubbeler ve füzeleri yansıtan, zarif yapılı minarelerden  ilahı kelimetullah olan Ezan-ı Muhammed-i ‘ni beş vakit namazdan önce okunmasıdır.

Biz Müslümanlar Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından Ebu Mahzura ya talim ettirilmiş, öğretilmiş onun muallimliğimde ilk ezanı okuyan Hz. Bilal-i Habeşi  tarafından  okunan ve dünya durdukça da okunacak olan ezanı bundan böyle nice Bilaller, Ahmetler, İsmail Coşarlar  Yozgat’ımızda da Cemal Şahiner ve diğer  hocalarımız okumaya kıyamete kadar da devam edeceklerdir. 

Geçtiğimiz günlerde yapılan sistem hatasından kaynaklanan bir, iki dakikalık erken veya geç ezanın okunması halk arasında ciddi manada eleştirilmişti.

Tüm Yozgat geneli düşünüldüğü için Çayıralan ile Yozgat aynı anda iftar topu atılmadan ezanın erken okunulduğu görülmüşse de yetkililerden aldığım bilgiye göre teknik elemanlarca bir iki gün içinde hatanın  düzeltileceği söylenmiştir.

Özellikle ezan vakitlerinde birkaç kez balkona çıkarak okunan ezanı baştan sona dinledim çokta güzel okunuyor. Uzak mahallelerden de yankı yaparak ezanı Muhammedi’nin güzelliğine güzellik katıyor. Camii İmam Hatipleri  ve müezzinleri diyorum. Vesselam… 14 MAYIS 2020 PERŞEMBE

TEK EZAN
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!