TAYYIBIN KIZI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tayyib ağa köyün zenginlerindendir. Parayı çok sever, eli arkasında gururla yürür. Paltosu omuzunda, bir hayat sürerdi. Tayyib ağanın kızı Fatma evlenme çağına gelince köyün diğer bir varlıklı ailesi olan Ahmet Hoca oğlu Adil’e Fatma’yı almayı aklından geçirir.

Oğlan babası oldukça muhafazakâr, kız babası da liberal görüşlüdür. Aileler iki zıt kutuptur.  Hoca Tayyib ağayı sevse de, ağa ondan hiç haz etmez. Zaman gelir Allah’ın emriyle dünür olunur.

Oğlan başı, kız tarafının bir yakınına Allah’ın emrini hatırlatır. Kız tarafı da düşünüp tartar, kabul veya reddederlerdi. Hocada öyle yaptı. Fatma’yı oğlu Adil’e istedi. Tayyib ağa bunu duyunca, ben Hocadan hiç hoşlanmam ama büyük komşudur, ona yokta diyemeyiz, gelsinler, bizde çok başlık parası isteyelim onlarda vazgeçerler böylece komşuyu da küstürmemiş oluruz der. Kendi kafasınca bir formül geliştirmiştir.

O yıllarda kız ve oğlan evlendirme işleri köy odalarında yapılır, her ailenin ileri gelenleri söz sahibidir, kız ve oğlan babası sadece dinlerler sözcüler ne söylerse o olurdu. Bir akşam oğlan tarafı kız evinin kapısını çalmıştır. Hoşbeşten sonra oğlan başından biri, Allah’ın emrini anar akrabalık talep eder. Kız başı hoş geldiniz sefa geldiniz Allah yazdıysa ne diyelim, der her iki tarafta susar. Oğlan başı bir müddet sonra madem bizi akrabalığa kabul ettiniz oğlan kız adı belli etmek için ne istersiniz der.

1940lı yıllarda başlık parası 5 ila 10 Lira arasındadır. Kız başından yetkili sözcü Hasan kâhyadır:
50 batman yün,
60 Lira nakit para,
1 At,
İsteriz der. Bunu duyanların ağzını bıçak açmaz.
Bir sessizlik oluşur. Oğlan tarafı bize müsaade edin istişare edelim diye dışarı çıkarlar. Bunun altından kalkamayacaklarını Ahmet hocaya ifade ederler. Anlaşılan o ki, kız başı işi zora çekiyor, başlık parası bahane diye söylerler. Müsaade isteyip ayrılalım diye karar alırlar. Herkes sus pus içinde içeri girerler.
Ahmet Hoca kız başına hiç sormadan teklifinizi kabul ediyorum diyerek iki elini birbirine vurur hayırlı olsun der. Bu kez kız evi şoka girer, orada söz biter. Oğlan kız adı belirlenmek için yüzük takılacağını, kadınlara haber verirler. Biraz sonra yüzük merasimi yapılır. Çaylar içilir herkes hayırlı olsun der. Böylece Tayyib ağa ile Ahmet hoca kerhen de olsa dünür olurlar…
Vesselam…

 18 MART 2022 CUMA

TAYYIBIN KIZI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!