TAYYIBIN BIYIK 2

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dün anlatmaya başladığım, Tayyıb’ın Bıyık, büyük bir serveti elinde tutamamış, zaman içerisinde har vurup harman savurmasından dolayı aile parçalanmış, zor günler gelip kapıyı çalmış. 2 traktörden, iki sürü koyundan sonra elinde bir çift öküzü birde kağnısı kalmış.

Olamaz mı? Neticede Dünya, indir bindir dünyasıdır.

Babam Adil Hocadan Bıyıklı hakkında duyduğum bir anekdot anlatmak isterim;

Bıyıklının kız kardeşi Fatma’yla, Adil’in görücü usulü ile nişan yüzükleri takılır. Adil, Fatma’sını Fatma’da Adil’i hiç görmemiştir. Düğün olana kadar da nişanlı gençlerin birbirlerini görme şansları çok zordur. Nişan yüzükleri takıldıktan sonra Bıyıklı’nın hanımı çöp bacak Makbule Hanım, damat adayı Adil’e, haber gönderir. Bana bir sepet üzüm getirsin ben de ona bir şekilde nişanlısı Fatma’yı gösteriyim der.

Bunu duyan Adil ertesi gün hevesle bağa gider büyükçe bir sepet üzüm doldurur. Kız evine gönderir. Köylerde o tarihlerde elektrik olmadığı için zifiri karanlıkta gelin kız görmeye gelen kadınların arasına Adile de siyah çarşaf giydirerek kız evine getirirler. Fatma ile Adil bir odada buluşmuş olurlar.

Adil Fatma’sını görmüş elinden tutmuştur. Tam bu sırada haşmetli aile reisi Bıyıklı dışarıdan ıslık çalarak gelir. Hanımı çöp bacak lakaplı Makbule sesi duyunca gaz lambasını üfleyerek söndürür ve bir kenara çekilir. Bıyıklının birden önüne çıkarak beeh! Diye bağırarak Bıyıklıyı korkutur.

Bıyıklı neye uğradığını bilemez, yere düşer hanımı elinde tutar kaldırır, babasının canına “s… “der, ödümü kopartın gâvurun kızı, korkudan altıma yaptım, der.

Hanımı çöp bacak Makbule, Bıyıklının koluna girer sana gündüzden özel yumurta, bal kaymak, tereyağı bir sepette üzüm ayırdım der, gönlünü alır koluna girer oradan uzaklaştırır. Böylece Bıyıklının gazabından kurtarır genç nişanlıları.

Fatma ile Adil rahat bir nefes alırlar.

Bir dönem böyle idi, düğüne kadar nişanlı görmek her babayiğide nasip değildi.

Eğer Bıyıklı kardeşi ile eniştesini bir arada görseydi kim bilir nasıl bir sonuç olurdu.

Ne Bıyıklı, ne Makbule, ne Adil, ne de Fatma kaldı. Allah hepsine de rahmet eylesin diyorum. Vesselam…

 15 MART 2022 SALI

TAYYIBIN BIYIK 2
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!