TAŞLAR YERİNE OTURMASA DA…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen hafta buradan Çekerek’te ince siyaset diye son iki ayda gelişen olayların perde arkasını anlatmaya çalışmıştım. O günden sonra dile getirdiğim görüşlerimin Çekerek’te bir gazetede, önemine binaen yayınlandığını öğrendim.

Çekerek’te belirsizlik devam ediyor. Tabiri caizse, taşların yerine henüz oturmadığı görülüyor. İki dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Demirbaş, AK Parti tarafından aday edilmedi. Şu saat itibariyle de halen AK Partili olarak Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyor. Bugün saat başı gelişmeler olacağa benziyor.

Dün Çekerek’te Mustafa Demirbaş Belediye Meclis üyesi arkadaşlarıyla birlikte nabız yokladı. AK Parti’den belki de topluca istifa ederek Saadet Partisi’ne geçebilirler. Saadet Partisi’nden Osman Akdeniz yaklaşık iki ay öncesinden Çekerek Belediye Başkan adayıyım diye ortaya çıktı. Parti yetkilileri bu ismin adayım demesine rağmen resmiyet kazanmadığını ifade ettiler. Yarın Saadet Partisi İl Kültür Müdürlüğü salonunda, merkez, ilçe ve belde belediye başkan adaylarını açıklayacak. Çekerek’te Mustafa Demirbaş, aynı salonda Saadet Partisi’nden Belediye Başkan adayı olarak ilan edilebilir.

 Görüşümüz, kanaatimiz doğrultusunda Mustafa Demirbaş, Çekerek’te Saadet Partisi’nin adayı olacaktır. Bundan sonra ne olur? SP’den Osman Akdeniz aday edilmez…

Geriye Demokrat Parti’nin adayı Turan Özkan, MHP’nin adayı Mustafa Bal, AK Parti’nin adayı Muttalip Aktaş, Saadet Partisi’nden de Mustafa Demirbaş dörtlü mücadeleye başlarlar.

Demirbaş’ın adaylığı en çok AK Parti’nin adayı Muttalip Aktaş’ı etkileyecektir. Çünkü taban aynı taban. Oylar büyük ölçüde Saadet Partisi adayı Mustafa Demirbaş’a yönelecektir. MHP’nin adayı Mustafa Bal, DP’nin adayı Turan Özkan’ın akraba olmaları nedeniyle aynı tabana hitap ediyorlar.

Çekerek’te SP’den Mustafa Demirbaş ve DP’den Turan Özkan arasında seçim mücadelesi kıran kırana geçeceğe benziyor. Görüştüğümüz ince siyasetçilerin kanaatleri, görüşleri bu yöndedir.

 Mustafa Demirbaş’la görüşmüş, fikrini sormuş birisi olarak konuşmalarından  bu kanaate âcizane bende vardım. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler.

Yine, Çekerek’ten Mustafa Demirbaş taraflarından edindiğimiz intibaya göre taşların yerine oturmamasının asıl müsebbibi olarak AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ gösteriliyor. “AK Parti aday belirlerken bariz hatalara düştü. Birçok bölgede başarısız Belediye Başkanları yerlerini korurken, ne oldu da Çekerek’te Belediye Başkanımız Mustafa Demirbaş aday edilmedi” diye yüksek sesle tepkiler yansıtılıyor. Hatta Grup Başkanvekili Bozdağ için istişare etmeden, teşkilatların görüşlerine rağmen, genel merkezdeki gücünü kullanarak, bireysel hareket ederek bu tür olumsuz kararları tek yanlı olarak aldığı söyleniyor.

Seçimlere kısa bir zaman kaldı. Ben diyorum ki, her ne kadar aday belirlemelerinde yanlış yapılmış olsa da yine iktidar partisi Yozgat genelinde açık farkla önde gözüküyor. En çok ilçe ve belde de Belediye Başkanlığını alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 Son gelişmeler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta ki kararlı tutumu, AK Parti’nin lehine yansımış gözüküyor. 30 Mart sabahı Çekerek’te kim kazanacak? Mustafa Demirbaş mı? Muttalip Aktaş mı? Turan Özkan mı? Bekleyip göreceğiz vesselam… 6 Şubat 2009

TAŞLAR YERİNE OTURMASA DA…
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!