TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yanılmıyorsam 2 yıl öncesiydi. Hüseyin Coşkun bir vesile ile arabasına beni alarak eski sanayi sitesinin bulunduğu yere işyeri ve konut inşaatı yapacağından bahsetmişti. Bu hususta benimle uzun bir görüşme yapmıştı. Kendisine, burasının güzel bir alan olduğunu, iyi bir proje uygulandığı zaman Yozgat’ta inşaat sektöründe farklı bir yerinin olacağını söylemiştim.

Üstat Osman Hakan Kiracı’nın bayram öncesi çıkan gazetesindeki ‘Tüm Zamanların En Büyük Yatırımı’ başlıklı haberinde; “Yozgat’ın en zengin işadamlarından Hüseyin Coşkun ile Maliye eski Bakanı Lütfullah Kayalar’ın aile şirketi tarafından gerçekleştirilecek projenin ilk aşamasında PANORAMA adı verilen lüks konutların inşaatına başlandı.

Yozgat Belediyesi’nin ilk defa 16 kat imar izni verdiği PANORAMA toplu konutları 13 bloktan oluşacak. Her katta 4 dairenin yer alacağı proje ile toplam 832 konut üretilecek. Önümüzdeki yılsonunda tamamlanması planlanan PANORAMA evlerinin yanı sıra dev proje içerisinde yer alan alışveriş merkezi binası ile 5 yıldızlı otelin yapımına da başlanacak.

 Proje 2011 yılında  tamamlanacak. Coşkunlar şirketi tarafından satın alınan eski bira fabrikası sahası oldukça geniş. Yaklaşık 170 bin metrekare.  5,5 milyon dolara satın alınan, fabrikaya ait hurda malzemelerinde 3,5 milyon dolara satılması nedeniyle toplam 2 milyon dolara (3 milyon) TL’ye mal edilen alanda kentin simgesi olmaya aday inşaat kompleksinin çağdaş projeleri, Coşkunlar ve Adora grubuyla ortak dizayn ediliyor.

 PANORAMA daireleri inşaat aşamasında şimdiden satışa çıkarıldı. AVM, 5 yıldızlı otel ve villalarla birlikte yaklaşık 150 milyon TL’ye mal edileceği öğrenilen Yozgat’taki tüm zamanların en büyük inşaat projesinin işadamı Hüseyin Coşkun’un şirketi ile Lütfullah Kayalar’ın kardeşlerine ve yakınlarına ait Adora’nın öz kaynaklarıyla 3 yılda tamamlanacağı ifade ediliyor.

Doğrusu bu inşaatın sadece işadamı Hüseyin Coşkun tarafından yapıldığını biliyorduk. Meğer eski milletvekillerimizden uzun süre bakanlık yapmış Yozgat’ın her karesinde hizmeti olan belli dönemlerde Yozgatlının gönlünde büyük bir yer oluşturan Lütfullah Kayalar’ın kardeşlerinin ve yakınlarının ortağı oldukları Adora mobilya, sanayi ve ticaret limitet şirketinin iştiraki ile PANORAMA evlerinin yapıldığı ortaya konuluyor.

Keşke Yozgat’ın tüm zenginleri bir araya gelebilseler, ticari ittifaklar, izdivaçlar gerçekleştirebilseler, hatta bugüne kadar milletvekilliği yapmış uzun süre bakanlık yapmış diğer kişiler de bu tür girişimlerde bulunabilseler. Büyükşehirlere yatırım yapacaklarına, doğup büyüdükleri topraklara, ekmeğini yiyip suyunu içtikleri Yozgat’ımıza yönelebilseler. Düğünlerine, bayramlarına, cenazelerine iştirak edebilseler. Bilgi birikimlerini, sermaye birikimlerini yukarıdaki ortaklık gibi birileriyle taçlandırabilseler.

 Yozgat’a taş üstüne bir taş da onlar koyabilseler ne güzel olur. Bildiğimiz kadarıyla birçoğunun bir dikili ağacı bile yok. Dedesinden babasından kalan varsa; tarla, bağ, bahçe, arsa, ev, dükkân ve daireleri bir bir satarak Yozgat’ı terk ettiler maalesef. Birçoğunun isimleri unutuldu. Yerlerinde yeller esiyor.

İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri hemşerimiz Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun “Nüfus kaydım burada, çocuklarımın nüfus kaydı da burada. Çocuklarıma da tavsiyem, kendi çocuklarınızın ve torunlarınızın nüfus kayıtlarının Yozgat’ta kalmasıdır. İnsan İstanbul’da, New York’ta, Mekke’de yaşayabilir. Veyahut Kahire’de doğabilir ama esas köklerinin olduğu yere her zaman bağlı kalması lazım” diyerek gerçek Yozgatlılığını ortaya koyuyor. Manidar bulduğum sözünü Yozgat’ı terk eden tüm hemşerilerime özellikle kendilerinden istifade edeceğimiz bürokratlarımıza, siyasilerimize hatırlatmak isterim. Vesselam… 18 Haziran 2011 PERŞEMBE

TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!