TARIM FUARI -2-

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünkü yazımda Yozgat’ta geçmiş yıllarda düzenlenen bazı etkinlikleri kaleme aldım. Esas konumuz olan  ‘Tarım ve Hayvancılık’ konusuna değinmek istiyorum. Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası ile Yozgat Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenledikleri fuarı eşimle birlikte gezdim.

Yıllar sonra geçmişteki etkinlikleri saymazsak ilk defa bir güzellik numunesi olarak tarım ve hayvancılık fuarında gördüklerimle göğsüm kabardı. Bütün stantları bir bir ziyaret ettim. Her birinin broşürlerini, adreslerini aldım. Ellerini sıktım, başarılar diledim. Geçmişi hatırladım. Dünü, bugünü mukayese etme imkânım oldu.

 Çok değil, 40 yıl öncesinde Yozgat köylüsü tarımı ilkel metotlarla yapıyordu.  Tabirimi caiz görürseniz tarımcılıkla uğraşanlar hayvan hakkı yiyordu. 2-3 yaşındaki tosunları  iğdiş ediyorlar, tayları kısırlaştırarak, at edip çifte çubuğa koşuyorlardı. At arabası, kağnı, sap, saman yapımında ve ulaşımda binek olarak kullanıyorlardı. Ağır işlerin bütününde hayvanların sırtından geçiniyorlardı.

Türkiye nereden nereye geldi? 1947 yılında dedem Ahmet Büyüksoy ilk defa Massey Haris traktörünü aldığında arkasında bir römork, bir de nadas yapmak için ikili bıçağı vardı. Hatta anlatırlar: Dedem ’in ilk traktörü gördüğünde bakar ki küçük tekerlekler önde büyükler arkada onu takip ediyor. “Eyvah oğul! Dünya değişmiş eskiden büyükler önde gider küçükler arkadan gelirlerdi” dediği meşhurdur.

Ben de çocukluğumdan beri hep merak ederdim. O traktörün yan tarafında şimdiki patoz kasnağı dediğimiz avara kasnak otuz yıl  boyunca boşu boşuna döndü. Kimse onun ne işe yaradığını, ne iş yaptığını bilemedi. Daha sonraki yıllarda gördük ki boşu boşuna dönen o avara kasnak meğer neler yapmazmış. Sap biçer, saman yapar, su çeker, elektrik üretir, kompresör olur, hava basar ve daha nice bilmediklerimiz…

 Ziraat Odası Başkanımız İsmail Açıkgöz’e eline, koluna, yüreğine sağlık diyorum. Yozgat’ta bu fuarın kurulmasına sebep olan herkese, özellikle de Yozgat Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Metin Özışık’ı ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Gözümüzü kamaştıran, gönlümüzü hoş eden son teknoloji harikası ürünleri Yozgat ve çevresindeki tarım ve hayvancılık sektöründen ekmek yiyen tüm kesimlere bu alet ve edevatları tanıttıkları için…

Pancar hasat makinesiyle Türkiye’de ilk olarak pancar söken, pürlerine ayıran, kirlerini temizleyen ve kamyonlara insan eli değmeden yükleyen aleti getirdikleri için… En son teknoloji ürünü konforlu kabinli çift çeker, modern görünümlü otobüs, minibüs konforundaki kabinli traktörleri gördüm. En son sistem ekim yapan mibzerleri gördüm. Kaz ayaklarını gördüm. Motorlu çapa makinelerini gördüm. Çayır biçme makinelerini gördüm. Sap toplayan, saman yapan makineleri gördüm. Her çeşit aşı malzemelerini gördüm. Verimin artırılması için değişik cinste gübreler gördüm. Zirai mücadele makinelerini ve ilaçlarını gördüm. Elli yüz kişinin insan gücüyle yaptığı işlerin bir çırpı da bir makineyle yaptığını gördüm. Kısaca, tarımla ilgili dünyada ne gibi alet edevat varsa, Türkiye’de de onun olduğunu gördüm. Hem de İç Anadolu’nun göbeğinde bin üç yüz rakımlı Yozgat kırsalının fuar alanında. Eline koluna sağlık İsmail Açıkgöz diyorum VESSELAM… 28 Eylül 2010 PERŞEMBE

TARIM FUARI -2-
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!