Tarihe Işık Tutan Sanatlar Gün Yüzüne Çıkıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ta Halk Eğitim Merkezlerinde unutulmaya yüz tutmuş pek az kişi tarafından bilinen sanat dallarını, tarihin tozlu raflarından gün yüzüne çıkarıp ustalar tarafından vatandaşlara eğitim veriliyor.

Halk Eğitimi Merkezleri, Türk Milli Eğitimi’nin genel amaçları ile hayat boyu öğrenmenin amaç ve fonksiyonlarını gerçekleştirmek üzere ülkenin en ücra yerlerine kadar hizmet götüren eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlarda örgün eğitimden çeşitli nedenlerle yararlanamayan insanların çağımızın gerektirdiği bilgi ve becerileri elde edebilmelerine imkan tanınmakta ve eğitim ortamları oluşturulmaktadır.

Yozgat’ta da Halk Eğitim Merkezleri verdiği kurslarla, örneğin; çini işlemeciliği, ahşap yakma, dekoratif ahşap süsleme, ametist taşı işlemeciliği, yöresel desenlerle kilim dokuma, çelik kalem bakır işlemeciliği ve ebru hat tezhip kursu gibi bir kurs atölyelerimizde can bulup gün yüzüne çıkarak kuşaktan kuşa aktarılmaktadır. Konu ile alakalı açıklamada bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı: “Kurulan Köy Yaşam Merkezleriyle de en uzaktaki köyümüze bile Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda kurslar açılarak hizmet verilmektedir. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde 75 kurs alanında, 3880 kurs programı bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezimiz yönetici, öğretmen, usta öğretici ve kursiyerlere teşekkür eder, tüm vatandaşlarımızı kurslarımıza bekliyoruz.” dedi.

Tarihe Işık Tutan Sanatlar Gün Yüzüne Çıkıyor
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!