TARİH TEKERRÜR ETTİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz Pazar günü Anayasa Değişikliğindeki 26 maddeyi oylamak için vatandaş sandık başına gitti. Halk, tercihini EVET ’ten yana kullandı. Türkiye genelinde % 58 ‘evet’, % 42 ‘hayır’ çıktı.

 Yozgat seçmeni de 77.34 ile ‘evet’, 22.66 ile de ‘hayır’ dedi.

Yozgat ilçelerine baktığımızda; Saraykent % 92.08 ile en çok ‘evet’ veren ilçemiz olurken ikinci sırayı 84.94 ile Sorgun aldı. Merkez % 78.11 ‘evet’ derken , % 56.01 ile Yenifakılı ilçemiz en düşük oranda ‘evet’ dedi.

EVET, bende oyumu Atatürk Lisesinde 1063 nolu sandıkta kullandım. Vatana Millete hayırlı olsun. Oy mahallinin dışındaki insanların birbirleriyle el sıkışıp, bayramlaşırlarken evetlerin çok oluşu yüzlerinden okunuyordu.

 1980 Anayasasının üzerinden tam tamına 30 yıl geçmiş, askerlerin yaptığı anayasanın bugüne kadar birçok maddesi değiştirilmişti. 30 yıl sonra gelen değişiklik paketi diğerleri gibi kolay olmadı.

Yaklaşık 2 aylık bir kampanya sonunda siyasi parti liderleri ‘evet ‘çiler ve ‘hayır’cılar olarak birbirlerine söylemedik lafta bırakmadılar. Ak Parti, Saadet Partisi Büyük Birlik Partisi ve Türkiye Partisi evet için kolları sıvamışlardı.

Değişimden, dönüşümden yana 12 Eylül’ün ruhuna karşı muhafazakâr kesim EVET bayrağını açmışlardı. CHP, MHP, DSP, İşçi Partisi, Komünist Türkiye Partisi, BDP ve Demokrat Parti’nin Cindoruk’u başta olmak üzere ulusalcı tabanı oluşturmuşlar, HAYIR bayrağını açmışlardı.

Gün gelip çattı. Türkiye seçimini yaptı. 49.426.953 milyon insan bu şartlar altında sandık başına gittiler. 37.490.549 geçerli oydan 21.450.242 EVET derken 15.464.299 kişi HAYIR deyiverdi. Yüzde itibariyle % 58 EVET % 42 HAYIR çıktı.

Ulusalcılar kaybederlerken, değişimden yana olanlar kazandı. Başka bir ifade ile darbeci zihniyet vesayetçi anlayış kaybederken değişimciler kazandılar bir kez daha. Şimdi kaybeden kim? Kazanan kim? Bir siyasi liderimiz mevcut hükümete yüklenerek “Devlet imkânlarını kullandınız. Halkı tehdit ettiniz, korkuttunuz” diyor.

İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu olmak üzere 62 vilayette yaşayan vatandaşlarımız korkarak EVET demişler ise… İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Denizli, Aydın, Manisa, Balıkesir, Uşak, Çanakkale, Bilecik, Eskişehir, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Hatay, Tunceli, Artvin gibi vilayetlerimizde yaşayan hiçbir Allah’ın kulu korkmamış, HAYIR deyivermişler.

Bu nasıl korku? Allah aşkına. Bunun yanında başta MHP’nin kalesi sayılan Yozgat, Kırıkkale, Tokat, Kırşehir, Aksaray, Kahramanmaraş, Erzurum, Bartın, Karabük, Kastamonu Devlet Bahçeli’nin Osmaniyesi’de bu korkudan etkilenerek EVET demiş olabilir mi?

 Orta Anadolu’nun göbeğindeki bu oy kaybını tabandaki bu kaymayı MHP ve Sayın Bahçeli ne ile izah edecektir? Biz biliyoruz ki; sağ kesim CHP, MHP, DSP İşçi Partisi, Komünist Türkiye Partisi, BDP ve Demokrat Parti’nin Cindoruk’unun yanında yer almıyor. Bunların yanında yer alanları da hoşlanmıyor.

Geçmiş dönemde CHP ile MSP koalisyonu döneminde bu millet MSP’ye verdiği 48 milletvekilini 21’e düşürmedi mi? O gün MHP kurmayları MSP’ye verilen her oy CHP’ye gider diye MSP’lileri çarşı pazar tenkit ediyorlardı.

Eh ne diyelim. Tarih tekerrürden ibarettir. Men dakka dukka… MHP’li dostlar; Kılıçdaroğlu’nun CHP’sinin, Cindoruk’un Demokrat Parti’sinin yanında ne işimiz var diyor mensuplarınız Vesselam 14 Eylül 2010

TARİH TEKERRÜR ETTİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!