DOLAR

18,8078$% 0

EURO

20,5088% 0.35

STERLİN

23,3290£% 0.08

GRAM ALTIN

1.166,87%0,18

ÇEYREK ALTIN

1.924,00%-0,15

BİTCOİN

437341฿%-0.69427

a

TANSİYON YÜKSELTEN KONGRE

Demokrat Parti Genel Başkanı kim olacak sorusu geçtiğimiz gün çözüldü. 6 adayın yarıştığı kongrede eski bakanlardan kurt politikacı Namık Kemal Zeybek ipi göğüsledi. Üçüncü turda 566 oy alarak rakiplerini tuş ederek DP koltuğuna oturdu Zeybek. Zeybek, 1987 seçimlerinde Özal’ın ANAP’ından, 1995 yılından DYP’den milletvekili seçildi.

Devlet Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı’nı yaptığını da biliyoruz. Ayrıca Süleyman Demirel onu Büyükelçi unvanı ile Başbakanlık Danışmanlığı görevine getirdi. Türkiye ile Türk dünyası arasında köprü vazifesi yaptı.

 Daha sonra da Ahmet Yesevi Üniversitesinde aktif görevler üstlendi.  Son 1 ay içerisinde DP’nin at binicisi Hüsamettin Cindoruk, birçok kapıyı zorlamasına rağmen istediğini bir türlü bulamaz. Kongre saat gelir, çatar.

Merkez sağda yeni bir yapılanmanın kaptan koltuğuna kimin oturacağı belirsizliğini korurken, defaatle eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in kapısı aralanır. Çiller’in muhteşem yalısında yapılan görüşmede de olumlu bir netice de alınmaz. Tek tek gidenler, toplu halde gidenler aradığı hoşgörü ortamını bulsalar da Tansu Hanım nezaket ilkeleri doğrultusunda evet demez bir türlü.

Sırasıyla; Ahmet Özal, baba mirası peşinde. Rıfat Serdaroğlu, o da baba mirası peşinde. Adnan Dağıstanlı, Menderes davası peşinde. Nihayet son bir iki gün içinde Namık Kemal Zeybek’te ortaya çıkıverir. Bu köşeden zaman zaman sizlere söylerim, “çalım av almaz” diye.

Zeybek’in ismini duyar duymaz, Cindoruk’un işinin bittiğini, ne yaparsa yapsın umduğunu bulamayacak, arzu ettiği yönetimi bu kez şekillendiremeyeceğini yakın dostlarıma söylemiştim. Dediğimiz gibi de oldu. Zeybek ipi göğüsledi. Dolayısıyla Cindoruk defteri de kapanmış oldu. Haydi hayırlısı.

 Kongrede olup bitenlere, konuşulanlara, yazılıp çizilenlere baktım da, DP’nin at binicisi, emanetçi Hüsamettin Cindoruk’un kongre salonuna dahi gelemediği görüldü. Tansiyonun da 18’e çıktığı belirtiliyor. Dünya geniş, herkes yaşasın. Ama geriye dönüp baktığımızda Cindoruk ve onun gibilerin Menderes, Özal mirasını yedikleri halde onların yolundan gitmeyerek değişik zikzaklarla istismar ettiler bu milleti yıllarca.

Tansiyonu yükselmese de kongreye gelebilseydi, daha önceden planlandığı gibi divan başkanı olsaydı, Menderes’ten, Özal’dan güzellikleri at üstünde ortaya koyabilseydi. Güzellikler sergileseydi, elinden, dilinden, bilgisinden, tecrübesinden istifade edilseydi, tek kelimeyle herkesin gönlünde taht kurabilseydi de ağabey Cindoruk olsaydı. Yapamadı, yapamazdı. Kafa yapısı, yetişme tarzı o salonda bulunanların büyük ekseriyetiyle uyuşmuyordu çünkü.

Uyuşmadığı şuradan belli değil mi? Adayların hemen hemen hepsi de Namık Kemal Zeybek’i karşısına alarak feveran ettiler. Adnan Dağıstanlı, “En son hangi partide olduğunu hatırlamadığım adaylar DP’ye genel başkan adayı oluyorlar. DP’yi birileri ele geçirmeye çalışıyor” eleştirisi getirdi.

Ahmet Özal, “Siyasi geçmişimde partiler arası cambazlık yoktur” dedi. Zeybek’in adaylığına en sert çıkan isim ise Rıfat Serdaroğlu oldu. Serdaroğlu ise, “Bize ait olmayanlar tarafından partimiz ele geçirilmek isteniyor. Bu parti Büyük Birlik değildir. Buna asla müsaade etmeyiz” dedi.

 Korkunun ecele faydası yoktur. Bu dünyada herkes, hepimiz emanetçiyiz. Emanetçi olan sadece Hüsamettin Cindoruk değildir bu dünyada. Çiçeği burnunda yeni Genel Başkan ne yapar, ne eder bilemem. Ama bildiğim bir şey var, Demokrat Parti yeni Genel Başkanıyla, Menderes ve Özal misyonunu devam ettirir. Cindoruk’un DP’si olmaz kanaatini taşıyorum.

 Zaten, kongrede bu mesajı da verdi Zeybek. Adaylık konuşmasına “Bismillah” sözleriyle başlayan Zeybek genel başkan seçildikten sonra yaptığı teşekkür konuşmasında göreve başlaması dolayısıyla “Elhamdülillah” dedi. Kongreyi “DP’nin yeniden diriliş kongresi” olarak nitelendirdi Zeybek. “Ben size rahatlık, yan gelip yatma vaat etmedim, hem kendi hem sizin emeğinizi vaat ettim. Mukaddes bir hareketle Demokrat Parti yeniden dirilecek. Demokrat Parti Atatürk’ün, Bayar’ın, Demirel’in Özal’ın toplamıdır.

Yan damarlar da bizden ayrılan damarlar da gelecek. Tüm fetret, karmaşa dönemlerinden sonra diriliş başlar” diyor. Besmele ile başlayıp Mehterle biten kongre Hüsamettin Cindoruk, Mesut Yılmaz ekibinin tansiyonunu 18’e çıkartmış olamaz mı? Diyorum vesselam… 17 OCAK 2011 PAZARTESİ

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BIRAKIN VEKİLLERİ HALK SEÇSİN

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.