TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 3 aydan beri sürdürülen uzun bir siyasi mücadele sonucunda seçimleri kazananlar ve kaybedenler oldu. Bugün, kazananlar sevinirken, kaybedenler üzüldüler. Görülen köy kılavuz istemiyordu. AKP kendine çok güveniyordu. Teşkilatlar bazında ciddi manada bariz hatalar yapılıyordu. Dostça söylenilen sözler dikkate alınmıyordu. Bana göre birçok ilde yapılan hatalar olduğu gibi özellikle Yozgat’ımız ilçelerinde ve beldelerinde de buna benzer hatalar, yanlış tercihler yapıldı.

Önce ilan edilen isimleri ani bir kararla geri çekme ihtiyacı duydular. Bir ileri iki geri gittiler. Bir defa Yozgat’ta milletvekillerimiz bir araya gelmediler. Bir masa etrafında toplanamadılar. Maalesef, aday adayları üzerinde mutabakat sağlanırken, senin adayın, benim adayım gibi değerlendirmeler yapılarak kararlar alındı.

Kesin olmayan sonuçlara göre; Yozgat’ta 14 ilçenin 7’sini Ak parti kazanırken, 3’ünü MHP, 2’sini CHP, 1’ini de Saadet partisi kazandı. En son yapılan 22 Temmuz 2007 Genel Milletvekilliği Yozgat seçim sonuçlarına göre; İl bazında 155.261 oy alan Ak parti, 29 Mart Yerel seçimlerinde gayri resmi sonuçlara göre,  İl Genel Meclisinde 123.814 oy almıştır. Buna göre Yozgat genelinde AKP 31.447 oy kaybetmiştir.

Bunun değişik sebepleri olabilir. Bana göre en büyük sebeplerin başında parti teşkilatları, Milletvekilleri birlik ve beraberlik görüntüsü veremediler. Ekonomik kriz Yozgat’ta ciddi manada hissedildi. Esnaf, tüccar borçlarını ödeyemedi. Senetleri protesto oldu, çekleri yazıldı. Bankalar nezdindeki itibarları zayıfladı. Daha az alıp, daha az satar oldular.

Bundan bir hafta önce, 24 Mart 2009 günü Seçim Öncesi Boğazlıyan başlıklı 2 ayrı yazıyı kaleme almıştım. Bir dostumla ilçe ve beldeleri gezmiştim. Boğazlıyan Merkezde CHP’nin önde olduğunu söylemiştim.

Uzunluda Turan Koç’un, Ovakent’te de Ethem Murat’ın kazanacağını söylemiştim. Özlerde ise SP’den İzzet Karaca ile Ak Partili aday Mehmet Fidancı’nın çekişmesi sonucu seçimi MHP adayı Salih Ekinci’nin kazanacağını söylemiştim. Bir başka tespitimde Belencumafakılı’da SP’den seçimi kazanan İhsan Telli’yi ve Ovakent’den de MHP’den seçimi kazanan Ethem Murat’ı Ak partiden aday göstermediler. Ovakent’te Ak parti, Dursun Kaplan’ın kazanamayacağını bile bile aday gösterdiler inadına bizim dostlar.

Kadışehri’nde, Saraykent de, Çayıralan da, Çekerek te, Çandır da, Boğazlıyan da, Yenifakılı da aday adaylarının tespitinde yanlış tercihler yüzünden maalesef kaybedildi seçimler. Ak partinin yüzde 48’lerdeki oy oranı yapılan anketlerde aynı kalacağı söylenmesine rağmen, tarafsız gözlükle seçim analizleri yapan, Türkiye siyasetini bilen insanlar, partinin oy kaybedeceğini söylüyorlardı.

Ak parti kurmayları, Milletvekilleri başta olmak üzere İl, İlçe, Belde teşkilatları bu tür analizlerden hiç hoşlanmıyorlar, tenkitlere kulak tıkıyorlardı. Oysa siyasetin mayasında tembellik, atalet hele hele hayalcilik hiç yoktur.

Siyasetçinin ayakları yere basmıyorsa, her zaman kaybetmeye namzettir. Sen, ben kavgası, parti içi çekişmeler, tepeden bakma, insanları hor ve hakir görme, teşkilatların dokusuyla oynama, gönül veren seçmenlerin kalbinin incitilmesi, bu tür neticelerin alınmasında en büyük etkendir.

 Ben ısrarla yazılarımda bir şeyi vurguluyorum. Siyasette 99 mu büyük 1 mi? derim. Her zaman 99’un değil, 1’in büyük olduğunu bilirim. Birde bazen kazandığınız halde kaybettiğinizi görürsünüz.

Buna rağmen, bu seçimin galibi birinci parti olarak Ak partidir. İl bazında da kazanan Yusuf Başer olmuştur. Kendilerine başarılar diliyorum. Önümüzdeki dönemde Yozgat’ın gelişmesi, kalkınması yönünde iyi işler yapılmasını diliyorum. Vesselam… 18 Şubat 2009 PERŞEMBE

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!