TADI BOZULAN DOMATES…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sofralarımıza tat veren sebzelerden biri olan domates. Eskiden halk arasında ‘kırmızı’ olarak bilinirdi. Zaman içerisinde ‘kırmızıyı’ domates olarak bildik öyle telaffuz ettik.

Biz domatesimizi kendimiz yetiştirirdik, Temmuz aylarında da tüketmeye başlardık. O domatesin tadı, kokusu o kadar farklıydı ki kışın da yiyebilmek için kışlık hazırlardık.

Şehirde yaşayanlar ise kışın bile domates alırlardı fakat bizimkiler gibi ne kokusu ne de tadı olurdu.

Şimdiler de ise insanlarımız ne kışın alabiliyor ne de yazın. Gönül rahatlığınca dilediği sebzeyi meyveyi tüketebiliyor.

Peki ama neden?

Neden aramaya aslında hiç gerek yok. Sıradan bir markete veyahut bir pazara gittiğimizde her şey o kadar pahalı ki insanlar ne canının çektiğini ne de lazım olanı alabiliyorlar.

Mesela bir domatesin kilosu 20-25 lira arasında değişirse vatandaş nasıl alsın da sofrasına koysun.

Kaldı ki bu Ramazan günlerinde fiyatlar böyle iken nasıl paylaşma, yardımlaşma ayı olarak geçirebiliriz ki?

Birçoğumuz, nerede o eski domatesler diye yakınır, dururuz. İlle de tarla domatesi olsun der sera domatesine yaklaşmayız bir türlü.

Herkes evinin bahçesinde, tarlasında, annesinden, babasından, dedesinden kalan bizim bildik tohumlarımızı ekseler, biçseler, yetiştirseler olmaz mı?

 İsrail’den aldığımız tohumları ekmek zorunda olmasak. Kaldı ki tohumların genleriyle oynadıkları için alınan tohum bir sefer ekilebiliyor. İkinci kez ekmek istediğimizde tekrar alma durumunda bırakılıyoruz. Bir tane çekirdeğini 150 kuruşa alıp dikiyoruz, bir kısmı da toprak ortamında çillenmiyor bile.

Keşke, yerli tohumlarımızı geliştirebilsek… Soframıza lezzet katıp daha güzel, daha sulu, daha etli, tadı damağımızda kalan domatesleri, biberleri ve salatalıkları yiyebilsek…

Velhasıl kelam söyleyecek çok söz var.

Diyeceğim o ki, ne eski Ramazan sofralarımızın tadı kaldı hep beraber iftar açtığımız ne de yediğimiz domatesin.

 Daha aydınlık günler için umut etmeye, istemeye, çaba sarf etmeye devam etmeliyiz diyorum. Vesselam… 25 NİSAN 2022 PAZARTESİ

TADI BOZULAN DOMATES…
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!