DOLAR

18,8030$% -0.04

EURO

20,4111% -0.13

STERLİN

23,2533£% -0.26

GRAM ALTIN

1.162,57%-0,18

ÇEYREK ALTIN

1.913,00%-0,51

BİTCOİN

435078฿%-1.9169

a

TAÇ TÖRENİ

Geçtiğimiz Cuma günü Yimpaş Alışveriş ve Kültür Merkezi  salonunda Yozgat’ta ilk defa gerçekleştirilen Yozgat Müftülüğü Bölge Yatılı Kur’an Kursu Hafızlık Taç  Giyme Töreni yapıldı.

 Törene ilgi ve katılım çok yüksek oldu. Çocuğunun elinden tutan anneler, babalar, genç, ihtiyar aile fertleri salonu tıka basa doldurdular. Kur’an’ın adı bile salonları tıka basa doldurmaya yetiyor, artıyor.

Bölge yatılı Kuran Kursunda okuyan çocuklarımız içerisinde hafızlıklarını tamamlayan Kur’an bülbülleri; Sümeyye Acet, Arzu Adıgözel, Emine Ilgaz, Tuğba Şimşek, Rukiye Gökçealp, Zehra Aktaş, Özlem Yiğit, Hacer Kılıçarslan, Zehra Kurt ve Özlem Çay. Beyaz gelinlikleriyle giyerek başlarındaki türbanlarıyla görmeye değerdi.

 Hele de Kur-an kursunda okuyan diğer kızlarımızın günün önemine binaen giydikleri tek tip kadifeden yapılmış abiyeler göz kamaştırdı. Salonda bu manzarayı görmek bile insanların duygulanmasına hatta yer yer gözyaşlarının akmasına sebep oldu.

Tören bir tarafta neşe bir tarafta da duygu yüklüydü. Doğrusu ben çok duygulandım. Niye duygulanmayım? Kur’an, kâfirin küfrünü Müslüman’ın imanını artırır. Gül raiha verir. Kur’an gönülleri yumuşatır. “Mü’minler ancak Allah anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine Allah’ın ayetleri okunduğunda imanlarını artıran ve yalnız Rablerine dayanıp güvenen kimselerdir.”(Enfal 2)

Rabia Bozkurt isimli kızımız  ‘Gelseydin’ adlı şiiri okudu. Sanki yıllar öncesinde bu işe aşina sahneye hâkim vakur bir tavır sergiledi. İlk defa sahneye çıkmış olmasına rağmen çok güzel okudu profesyonelce…  Evcimen isimli kızımız ise ‘Ben Seni Görmeden Sevdim’ adlı şiirini de aynı güzellikte okudu, salondan büyük alkış aldı.

 Koro halinde dini musiki eşliğinde ve verilen fonlarla okunan ilahiler dinlemeye ve görmeye değerdi. Daha sonra salonu dolduran binlerce kişinin geçmişleri için genç hafize kızlarımız tarafından okunan hatmin dua merasimi yapıldı. Her hafize kızımız birer sure okudular. Yapılan duadan sonra on hafıze kızımıza on ayrı taç takıldı.

 Kuran-ı kerim yazılışıyla, okunuşuyla kalpleri yumuşatıyor, gönülleri fethediyor, dinleyenleri rahatlatıyor. Burada, bu genç hafize kızlarımızın bundan sonra ki gelecekleridir aslolan. Bu yavrular ilköğretimden sonra hafızlık çalışmalarını 1,5 yılda tamamlamışlar. Birçoğu dışardan İmam Hatip lisesini okuyormuş. Bir tanesinin de İlahiyat Meslek Yüksekokulunu okuyor olduğunu öğrendim.

 Keşke bu yavruların tamamı önlerinde ki engeller kaldırılarak imam hatip okullarını özelliklede ilahiyat fakültesini bitirebilseler. Bitirebilseler de bu işin mutfağın da eğitim almış yanında da fakülte bitirmiş irfan ordusuna katılabilseler. Bir tarafta fakülte mezunu bir tarafta da Kur-an ’ın tamamını ezberlemiş, hafız olmuş bu yavrular İslâmi bilgileri doğru olarak gelecek nesillere aktarabilseler.

Netice olarak temennimiz hafızlıklarını tamamlayan on tane genç kızımızın sayılarının bundan sonra da çoğalmasıdır. Bu çocukların bu hale gelmesinde yetiştirilmelerinde emeği geçen herkesi kutluyorum. Bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. VESSELAM…

17 MAYIS 2010 PZT

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ODA SEÇİMLERİ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.