TABELA SENDİKACILIĞINA KARŞIYIZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba Yozgat Gazetesi çalışanları Yozgat Diva-Sen Şube Başkanı Osman Taşçı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yozgat Diva-Sen’in görevi ve işlevleri, çalışmaları, ileriye yönelik hedefleri, üyelik durumları, Diva-Sen’e üye olmanın ayrıcalıkları, 25 Şubat 2023 tarihinde yapılacak olan kongre seçimi vb. konular konuşulanlar arasındadır. Şube Başkanı Osman Taşçı’nın cevapları doğrultusunda görüşmenin ana başlıkları şu şekildedir.

  “2012 YILINDA TANIŞTIK”                                                                           

Sendikamız hem kuruluş hem sayı olarak diyanetin Türkiye’deki üçüncü sendikasıdır. 2005 yılında Konya’da kuruldu. Kurucu Başkanımız aynı zamanda Onursal Başkanımız Hüseyin Demircidir. 2010 yılında Genel Merkezimiz Ankara’ya taşındı. Bizde Yozgat olarak Diva-Sen ile 2012 yılında tanıştık.

2012 yılında İl Temsilciliği olarak sendikamızı açtık. 2014 yılında 400 üye sayısına gelince şubeliğe dönüştük. Bu tarihten itibaren şube olarak devam ediyoruz. 4 yıl arayla kongrelerimiz yapılır. Geçtiğimiz Mart ayında da 3. Olağan Şube Kongremizi yaptık.

 “GENEL BAŞKANLIK İÇİN ADAYIM”

Ben Diva-Sen Yozgat Şube Başkanı olmanın yanında aynı zamanda 2019 yılından beri Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. İçinde bulunduğumuz Şubat ayının 25 inde de Genel Merkezimizin Genel Başkanlık seçimi var. Genel Başkanlık içinde bir Yozgatlı olarak adayım.

“SENDİKAMIZ DİYANETİN KÖPRÜSÜ, DİYANETİN SESİDİR”

Sendikamız diyanetin bir sendikası olduğu için diyanetin köprüsü, diyanetin sesidir. Diyanette çalışan kıymetli Hocalarımızın, Hanımefendi Kuran Kursu Öğreticilerimizin kısacası tepeden tırnağa çalışan tüm kardeşlerimizin mali ve sosyal haklarını savunmak için, hakkın haklının yanında olmak için buradayız.

“HAKİKATİN YANINDAYIZ”

Altını çizerek ifade etmek istiyorum ki biz hiç kimsenin ne yanında nede karşısındayız. Biz hakkın, haklının, hakikatin yanındayız. Haksız olan üyemizde olsa asla savunmayız. Haklı ve mağduriyete uğramışsa bir kişi Allah’ın izniyle onu sonuna kadar savunuruz. Üyelerimizin acı tatlı günlerinde yanında olmak, acılarını paylaşarak azaltmak. Sevinçlerini paylaşarak çoğaltmaktır amacımız. Bu klişe bir söylem olabilir ancak biz bunu eylem ve faaliyetlerimizle de defalarca kanıtladık. 

“ÜÇ BİNİN ÜZERİNDE MİSAFİR AĞIRLADIK”

Diva-Sen olarak burada hem büromuz hem de misafirhane olarak hazırladığımız odalarımız var. 2012 yılından itibaren 11 yıldır sendikamız, üyelerine, üye olmayan diyanet camiasına, hatta ilahiyat fakültesi öğrencilerine ev sahipliği yapmıştır. Hemen hemen üç binin üzerinde misafirimizi tamamen ücretsiz olarak konuk ettik. Sendika olarak diğer 20 ye yakın ilimizde de misafirhanelerimiz mevcut ve oralarda da ücretsiz olarak hizmet verilmekte. Ankara’da 4 tane anlaşmalı otelimiz var. Yarı yarıya otel ücretlerini ödüyoruz. Misafirhane sayımızı artırmakta ileriye yönelik hedeflerimiz arasındadır. Az önce söylediğimiz gibi misafirhanelerimiz yirmi değil de kırk olsun. Takdir edersiniz ki Türkiye’de öğretmen evi var, polis evi var ama imamların evi yok. İnşallah bir pilot bölge olarak Ankara’da imamlara ait bir yer açmayı hedefliyoruz.

“İKİ YIL ÜST ÜSTE YETKİLİ SENDİKA OLDUK”

Türkiye genelinde 8000 Yozgat’ta da 650 üyemiz var. İlk etapta hedefimiz sayımızı çoğaltmak. Türkiye’de iki yıl üst üste Diyanet-Sen in elinden Yozgat yetkiyi aldı. İki yıl üst üste yetkili sendika olduk. Biz Türkiye geneline dağılmak bu kurumsallığımızı Türkiye genelinde duyurmak istiyoruz. İlk aşamada yirmi bin üyeyi bulma hedefindeyiz. O amaçla o gayretle şu anki ekibimiz yani 7 kişilik yönetimimizle işe koyulduk.  Tüm başarılı olan illerde Yozgat’ın dışında Balıkesir, Samsun, İstanbul, Konya, Diyarbakır, Kahramanmaraş gibi kendi ilinde kendi rüştünü ispat etmiş Şube Başkanlarımızla yola çıkacağız. Bu işi teşkilatçılığı bilen, davayı bilen kardeşlerimizle yaptığımız için de oldukça şanslıyız. 

Türkiye de gidilmedik yer, çalınmadık kapı bırakmayacağız. Allah’ın izniyle herkese ulaşacağız, herkesin halini hatırını soracağız. Sendikamızı duymayan kardeşlerimize bu sendikanın ne tür faaliyetler yaptığını duyuracağız.

“ÜYELERİMİZİN AYRICALIKLARI VAR”

Diyanet camiamızdan şoför, hizmetli, İmam, Müezzin, Memur, Veri Hazırlama, Din Hizmetleri Uzmanları kısacası her kademeden herkes sendikamıza üye olabilir. Bizimde Sendika olarak elbette üyelerimize sunduğumuz ayrıcalıklar var. Mesela son dönemde üye aidatları yükseldi. Üç ayda bir 900 lira alıyor üye olanlar. Devlet bunu ödüyor. Üye olduğu zaman ferdi kaza sigortası her üyemizde başlar. Üyelikten çıkana kadar devam eder. Her türlü hem kişisel hem de kurumsal davalarında ücretsiz avukatımız var.  

 “KONFEDERASYON BİR ÇATIDIR”

Bizim daha önce konfederasyonumuz vardı, şimdi maalesef yok. Konfederasyon bir çatıdır. Bu çatının altında Sağlık, Milli Eğitim, Tarım­- Orman, Belediye vs. yerlerle konfederasyon oluşturulur. Şuan teklif aldığımız birkaç tane konfederasyonumuz var. O konfederasyonlarla görüşme yapıyoruz. İnşallah bir netice alacağız.

“AMACIMIZ DİN GÖREVLİSİ İLE DAİRE ARASINDA KÖPRÜ OLMAKTIR”

İleriye yönelik hedefimiz Türkiye’de yetkiyi almak, yetkiyi alıp din görevlisi meslektaşlarımızın her konuda yanlarında olmaktır. Her alanda sesimizi daha iyi duyura bilmektir. Bizim amacımız din görevlisi ile daire arasında köprü olmaktır. Üyelerimizin sıkıntılarını hangi mercide çözülmesi gerekiyorsa oraya en ivedi bir şekilde taşımak,  camiamıza güzel bir hizmet yapmak istiyoruz.

“TABELA SENDİKACILIĞINI SEVMİYORUM”

Ben bir sendikacı olarak tabela sendikacılığını sevmiyorum. Biz ülkemizi, memleketimizi, dinimizi, diyanetimizi, bayrağımızı, kutsalımızı ilgilendiren her konuda bir ve beraber olmuşuzdur. Ülke meselelerinde bir sendikayı yanına çağırıp diğerini çağırmamayı, bu bizden öbürü değil gibi ötekileştirmeyi şiddetle kınıyorum.  Biz asla bunu yapmadık. Birlik ve beraberlik içinde çok şeyi çözdük. 15 Temmuzda tabelamı vardı? Sendikacılık mı vardı? Herkes sokaklara döküldü çünkü devletimizi ilgilendiriyordu. Bir örneği de pandemi de gördük. Yetmiş bine yakın personel olarak A Sendika B Sendika demeden tüm Diyanet camiası olarak seferber olduk. Neden? Yine milletimizi ilgilendiriyordu. Bu krizi, bu vebayı bu mikrobu birlikte atlattık. Çalışanlarımızın bir problemi olduğu zaman diğer sendikalarla bir araya gelerek çözmeyi çok isterim. Örneğin bir sözleşmelilere kadro problemi oldu. Bir kısmı çözüldü ancak yine de alanlar alamayanlar oldu. Bu hepimizi ilgilendiren bir mesele. Aynı geminin yolcularıyız. Biz bir tarafa çekiyoruz, öbürü bir tarafa çekiyor, diğeri ben yaptım diyor. Güzelliklere yetkili sendika hep biz yaptık diyor. Sanki bizlerin bir katkısı olmamış gibi. Kötülük veya eksikliklere gelince de hiç sahiplenmiyor. Madem sen yetkiliysen bugün on-on iki sene sözleşmeliler kadro bekledi. On-on iki sene sözleşmelilere kadro verilmedi. Onların mahrumiyeti mağduriyeti ne olacak. Yani çözümlere hep birlikte el ele yönelirsek, tabela sendikacılığını bir tarafa bırakırsak camiamızdaki problemleri daha hızlı çözeriz diyorum.

“KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ”

Genel başkanlığa geldiğimiz zaman, bizi layık gördükleri zaman biz tüm sendikalarla görüşeceğiz. Tüm sendikalarla konuşacağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Hepsine kucak açacağız çünkü hepimiz aynı davaya hizmet ediyoruz. Hep biz yaptık mantığını kaldıracağız.

Dinimize, diyanet üzerinden, din görevlileri üzerinden vb. çok sayıda saldırılar oluyor. Biz onlar karşısında da hem sendika hem camia olarak dimdik duruyoruz. Nasıl böyle dimdik duruyorsak, bu problemleri birlikte nasıl atlatıyorsak kurumla ilgili meselelerde de inşallah birlik olacağız. Genel Başkan olarak göreve geldiğimizde bu sendika barışını, çalışma barışını sağlamaya çalışacağız.

“HİZMETİN KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN ADAYIZ”

Seçime neden adayız. Öncelikle hizmetin kalitesini, sonra üye sayısını artırmak için. Yozgat’ta Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen’in elinden iki yıl üst üste yetkiyi alan Türkiye’de başka bir sendika yok. Biz bu yetkiyi Türkiye genelinde almak istiyoruz. Kuruluş amacıyla 18 yıllık bir sendikanın sekiz binlerde kalmasını istemiyoruz. Bir an evvel sayımızı ve kalitemizi yükseltmek istiyoruz. Daha iyi bir hizmet yapabilmek, daha iyi hizmet ortamları oluşturmak için.

Üye sayısının önemine değinen Osman Taşçı son olarak;

“Siyasetçiler için oy ne ise Sendikacılar için de üye odur. Siyasetçilerin beklediği oy, Sendikacıların beklediği üyedir. Üyeyi çoğaltmazsan hizmeti az yaparsın. Ne kadar üye o kadar hizmet.” İfadelerini kullandı.

TABELA SENDİKACILIĞINA KARŞIYIZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!