DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

440249฿%-0.27976

a

SUYA SABUNA DOKUNUN

Her Ramazan olduğu gibi bu sene de TV kanallarında sahur ve iftarda dini programlar yapma yarışına girdiler hatiplerimiz. Birçok kanalı taradım. İlahiyatçılar, yazarlar, profesörler din anlatıyorlar. Kimler yok ki? Bir bir isimlerini saymayacağım.

Kötü mü? Anlatmasınlar mı? Dinimizin temel prensiplerini, imanın esaslarını, Kur’an-ı tefsir etmesinler mi? Yüce Yaradan’ımızın emir ve yasakları, farzları, vaciplerini 6236 ayetin bir bütün olarak hayat tarzımız olacağını, Peygamber ahlâkının esas teşkil etmesini söylemesinler mi?

Söylesinler, hem de her an her saat üzerine basa basa söylesinler. Ümmetimiz bunu bekliyor kendilerinden.

Televizyonların olmadığı dönemlerde 11 ay dine, imana, ahlaka söylemedik laf bırakmayan gazete, dergi ve mecmualar ramazan gelince dut yemiş bülbüle dönerlerdi. Hepsi birden hacı hoca kesilirlerdi.

Bir ay boyunca kupon biriktirirseniz size Kur’an-ı Kerim’in Türkçe mealini verirlerdi. O günün Hürriyet’i, Milliyet’i, Tercüman’ı devamlı müstehcen neşriyat yapan dergiler bile.

O devir öyleydi. Şimdi televizyon dönemi başladı. Metot değişti. En çok parayı veren ünlü, şanlı profesörlerle anlaşıyorlar. 300-500-700 bin liralara kadar. Onlar da canlı programlar yapıyorlar. Halk soruyor onlarda sıcağı sıcağına fetvalar yapıştırıyorlar birer birer maşallah!

Taltifi gören bazıları havalara bile giriyorlar. Hep tavsiye, telkin, hikâye, menkıbe hele bazıları mahyaların güzelliğini, Camileri evire çevire gösteriyorlar; mimarlarını, şaheser oluşlarını anlatıyorlar din olarak.

Hazır bekletilen telefonlar, canlı bağlantılar, sorulan sorular. Hem Hocalarımızı hem Müslümanları yaralıyor bazıları. Adam aklına ne gelirse soruyor. İster hasbi ister maksatlı ne sayarsanız sayın sorulan sorulardan bir iki örnek verirsek:

Bir seyirci soruyor: “Annem terzi, ben orucumu öğleye kadar tutuyorum. 30 gün değil de 60 gün tutsam daha sonra annem bu oruçları dikse olur mu?”

Bir başka soru: “Kayınvalide damadın evinde ölürse cenazesinin bacadan çıkarılması gerekiyor deniliyor, doğru mu?”

Bir diğeri: “Affedersiniz akşamdan ihtilam (cenabet) oldum. Sabaha kadar ıslaklık kurumuş ne yaparım?”

Cevap: Islaksa yıkanır, kurumuşsa elinle ufalarsın.

Sunucu bozuluyor verilen fetvaya, olur mu? Hocam ilmihal okumamışsan nereden bileceksin.

“Kocam beni aldattı ne yapayım.”

 Uzayıp gidiyor sorular, verilen cevaplar…

Allah korusun dostlar iyi günde değiliz. Okumayan, yazmayan, dinlemeyen, akıl etmeyen bir cahil yapı oluştu ülkemiz insanında.

Diyanetin yetkili Hoca efendileri bu tür soruların muhatabı olmalıdırlar. Her önüne gelen bana göre böyle diyememelidir. Alıştık onlar konuşacak bizler dinleyeceğiz.

Her şeyi anlatıyorlar da İslam’ın özü olan konulara dokunmuyorlar. Alttan üsten fetvalar veriyorlar, suya sabuna dokunmuyorlar. Anlatılan şeyler de bir kulaktan giriyor diğerinden çıkıyor.

Ey ilahiyatçı Hocalarımız! Bu Ramazanda ne olur Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz ne buyuruyorsa, ne diyorsa emir ve yasaklarını, hiç kimseden korkmadan, çekinmeden haykırınız lütfen!

Bugün vatandaş faizle araba alıyor, ev alıyor, kurban kesiyor, bayram kredisi alıyor. İsraf diz boyu devam ediyor. Rüşvet sınır tanımıyor. Adam kayırma, ötekileştirme tam gaz.

İstanbul sözleşmesinden kimseler söz etmiyor. Zinayı anlatan yok.

Size diyorum size ey anlı şanlı Hocalarımız, televizyon Hatipleri! Din anlatıyorsunuz kendinize göre. Bir de Allah’ın rızası için onun emirlerini, yasaklarını ekranları çatlatırcasına anlatın bu mübarek ayda.

Allah’ın size verdiği akılla diyorum VESSELAM… 27 NİSAN 2020 PAZARTESİ

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YA SABIR BUGÜNLER DE GEÇER

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.