SÜRMELİ FESTİVALİ TAM GAZ DEVAM

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22. Sürmeli Festivali kapsamında Gastronomi Etkinlikleri Cumhuriyet Meydanında büyük coşkuyla başladı.

1-3 Aralık tarihleri arasında devam edecek olan etkinliklerin ilk gününde, Halk Oyunları gösterisi, Desti kebabı tanıtımı ve ikramı, Yozgatlı Aşıklar atışması, Gastronomi Sempozyumu ve Türk Halk Müziği Konseri yapıldı.

“FESTİVALİMİZ ARTIK DAHA KAPSAMLI”

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Sürmeli Festivalleri kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde yeni bir konsept oluşturulmasına vurgu yaptı. Festivalin artık sadece konserlerle sınırlı kalmadığını belirten Başkan Köse, Yozgat’ın yaşadığı acılara rağmen geleneklerini yaşatmayı ve yeni deneyimlere kapı açmayı amaçladıklarını ifade etti. Bu bağlamda, ata sporlarından güreşin yanı sıra ilk kez Yozgat’ta gastronomi günleri gibi farklı organizasyonlara da ev sahipliği yaptıklarını dile getirdi.

Başkan Köse “Sürmeli bizim milli marşımız, sürmeli bizim acımız sürmeli bizim sevgimiz, sürmeli bizim umudumuz. Sürmeli Festivalleri kapsamında bu sene farklı bir konsept yapalım dedik. Malum festivaller artık konserlerden ileriye gitmemişti. Biz de bir şekilde imkanlarımız el verdiği sürece daha farklı yapmaya çalışıyoruz. 50 bin vatandaşımızı şehit verdik, depremde felakette onların ruhu şad olsun.

Bu acı varken sürmeli festivallerinde artık konsepti değiştirelim, ilkleri yaşatalım istedik. 2 ay önce ilk defa Yozgat’ımızda ata sporumuz, güreşimiz, peygamber sporumuz yağlı güreşlerini meydanda yaptık” dedi.

“YOZGAT’TA BİR İLK!”

Başkan Köse, “Gastronomi bilindiği üzere tüm dünyada artık pandemiyle birlikte öne çıkan ve fastfood kültüründen bıkmış insanların tercih ettiği ve özellikle sağlıklı beslenmeyi tavsiye eden bir kültürümüz. Tabii zor günlerden geçtik. Ekonomimiz krizlerle boğuştu, arkasından depremlerle sarsıldık ama hiçbir şey bizi de yolumuza ayırmadık. Allah’a hamd olsun pek çok hizmete imza atmaya da devam edeceğiz” dedi.

Başkan Köse’nin ardından Vali Mehmet Ali Özkan, festivalde büyük bir ilgi ve coşku olduğunu ifade etti. Festival kapsamında Yozgat Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen halk oyunları gösterisi, miniklerin performansıyla sahne aldı.

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Anadolu’nun köklerine ve değerlerine vurgu yaparak, festivalin önemini bir kez daha vurguladı. Vali Özkan, Anadolu’nun sadece coğrafi bir bölge olmadığını, aynı zamanda bir kültür mozaiği, sevda ve milli duyguların toprağı olduğunu ifade etti. Anadolu’nun tarihin derinliklerine uzandığını, binlerce yıldır insanlığa ev sahipliği yaptığını ve bu topraklarda birçok medeniyetin izlerinin olduğunu belirtti.

“ANADOLU SEVDAMIZ”

Vali Özkan, “Anadolu anamın, babamın yurdu. Anadolu ekmeğimiz, Anadolu aşımız, Anadolu şehidimizin kanı, Anadolu sevda’mız, Anadolu yüreğimiz. Anadolu bir roman kitaplara sığmayacak, Anadolu bir yürek, Anadolu, bir sevda Anadolu, ezelden alınıp ebede taşınacak” dedi.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE ANADOLU

Vali Özkan, konuşmalarının devamında, “Anadolu’yu geçmişten alıp geleceğe taşımak üzere buradayız. Anadolu’yu sevdasıyla, damak tadıyla geleceğe taşımak üzere buradayız. Ben bu vesileyle kıymetli belediye başkanımızı kutluyor katılan ve katkı sunan bütün hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Tabii burada bu gönlü bu yüreği bu tadı paylaşmak üzere aramızda bulunan gerçekten kıymetli gönül ustalarına teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum” dedi.

ETKİNLIK, HIZ KESMEDEN DEVAM ETTİ

Halk oyunları gösterisinin ardından özenle hazırlanan Desti Kebabı tanıtımı ve ikramı gerçekleştirildi. Ustaların elinden çıkan lezzet, katılımcılara sunuldu. İkramların ardından Yozgat’a özgü aşıkların manilerle renklendirdiği atışmalar, kalplere dokunan anlar yaşattı.
Haber: Muhammed Üstüntaş

SÜRMELİ FESTİVALİ TAM GAZ DEVAM
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!