ŞÜKÜR KAVUŞTURANA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün arife yarın inşallah kurban kesip bayram yapacağız. Rabbim bizi daha nice böyle arifelere, bayramlara kavuştursun inşallah. Kardeşlik havası içerisinde birlik beraberliğimizi eksik etmeden mazlumların güldüğü bir gün olması dileğiyle. Bayramımız Bayram olsun inşallah.

Bir Kurban Bayramını daha yaşarken kimileri sevinç ve heyecan içinde yaşayacağı coşkuyu sabırsızlıkla bekliyorlar. Kimileri gurbet ellerden, uzaklardan gelecek? Yıllardır göremediği hasretle beklediği akrabasına, oğluna, kızına, sevgilisine kazasız belasız kavuşmalarını Rabbim herkese nasip etsin.

Bugünümüz de gurbetin, hasretin, sılaya özlemin bir nebze de olsa dinmesi en büyük dileğimiz olacaktır. Bugünde çocuklarımız, torunlarımız cici cici elbiselerini giyecekler. Büyüklerinin ellerini öpecekler, harçlıklarını alacaklar. Bayram ikramları muhabbetlere tat katacak, lezzet verecek. Böylelikle paylaşım ve ünsiyet artacak.

Başka bir şey daha, kendi kaderlerine terk edilmiş ebeveynler, sahipsiz dullar, yetimler huzurevlerinde hayatlarının sonunu bekleyen kişilerde bayram münasebetiyle ziyaret edilerek elleri öpülecek, gönülleri hoş edilecek.

Gene bugünde mezarlıklar, şehitlikler ziyaret edilerek dua ve niyazda bulunulacak.
Bu Cuma sabah namazıyla birlikte başlayan teşrik tedbirleri bayramın son günü olan 4.gün ikindi namazı ile birlikte 23 kez hep bir ağızdan “Allahu Ekber Allahu Ekber, Lâ ilâhe illallah vallahu Ekber. Allahu Ekber ve lillahi’l-hamd”  nidaları yükselecektir.
Manası ne demek? ‘En Büyük Allah’tır,  en büyük Allah’tır.  Hep bir ağızdan “Allahtan başka yaratan, yaşatan ve yöneten yoktur” diyeceğiz.  Getireceğimiz teşrik tedbirleri ile Allah nidalarımız zirveye çıkacak o mübarek seslerde Müslümanların ruhlarına dokunacaktır.

Kurban Bayramımız mübarek olsun. Salih yakınlıklara vesile olsun inşallah.
Kurban; fakire, yoksula ve onların dertlerine derman olmalıdır. Son senelerde ülkemizde yaşanan ekonomik nedenler evine günlerce, aylarca 1 kg et girmeyen fakir- fukara, garip-guraba kişilere ulaşmayı zorlaştırmıştır.

İmkânı olup da kurban kesen herkes bu kesimlere ulaşmalı, kimsesizleri, garipleri yetim ve dulları gözetmelidirler

Müslümanlar için her bayram yeni bir umuttur. Kurban teslimiyettir, kulluktur, şükürdür, fedakârlıktır, en başta da ümmeti hatırlamaktır. Ezcümle Kurban Allah’a yakınlaşmak, muhtaçla paylaşmaktır.

Her zaman söylediğim gibi bayramımız bayram olsun inşallah.
Üstat Seyranî’nin dediği gibi:
‘Mesnedim yok azlim kaygı çekeyim
Ustabaşı gibi ölçüp biçeyim
Evvel ahir bir kurbanlık tekeyim
Vakti gelsin bıçağını çal bana.’

Bende yarın nasip olursa ailemle birlikte bir kurban keseceğim. Her yıl yaptığım gibi kurban etimi üçe böleceğim. Birini fakirlerle paylaşırken, bir kısmını eş ve dostlarımla yiyeceğiz. Diğer bir kısmını da aile fertlerime bırakacağım.
Netice;
Bayramlar acıların, üzüntülerin unutulduğu, sevinç ve neşenin hâkim olduğu günler olmalıdır. Duamız ülkemizde ve dünyada ne kadar mazlum ve Müslüman varsa  bayramımızı birlik ve beraberlik içinde kutlayarak, kucaklaşarak sevdiklerimizle güzel bir bayram geçirmemizdir.

Tüm Müslüman âleminin, çalışma mesai arkadaşlarımın,  Merhaba Yozgat Gazetesi okurlarının, yakın akraba ve dostlarımın bayramlarını kutlar, iki cihan saadeti dilerim. Daha nice güzel bayramları Rabbim bizlere nasip eylesin diyorum. Vesselam.

 8 TEMMUZ 2022 CUMA

ŞÜKÜR KAVUŞTURANA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!