ŞÜKÜR KAR YAĞDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yaz iklim sıcak ve kurak geçti.  
6-7 ay 1 damla yağmura hasret kaldık, yer altı suları çekildi, çeşmeler ya kurudu ya  kesildi ya da kesilmeye yüz tuttu. Debileri iyice azalmıştı.
Geçtiğimiz günlerde su alabilmek için bir iki köyü dolaştım. Gördüm ki çeşmeler iyice azalmış nerdeyse kesilme durumuna gelmişti. 
Son olarak da Divanlı Mahallesi çeşmelerini gezdim manzara orada da aynıydı. 
3 bidon suyu zar zor dolabildim. Bir dostumun bu çeşmenin suyunun sert olduğunu söylemesi üzerine döküp başka çeşmeden tekrar doldurdum. 

Demem o dur ki, yer altı suları ve akan çeşmelerin bile azaldığını gördüm.
Yetkililerin açıkladıklarına göre: Ülke genelinde de kuraklık hâkim. Barajların su yüzdelerinin iyice azaldığı ifade ediliyordu.

Mevsimler zaman zaman değişiklik arz eder. Yaz ortasında kış, kış  ortasında yaz olduğu görülür. 
Rahmetli Melek ebem: “Zemheride yaz aylarını yaşadık. Güneşli günler gördük, ekin ekip çift sürdük camızların göle yattığını bilirim.  7 sene yağmur yağmadı poyraz ekmeği yedik. Yokluk, kıtlık, gördük, oğlum” derdi. “Allah’ıma bin şükürler olsun ne yağmurlar ne karlar gördük. Rabbim bol bol nimetleriyle bizleri rızıklandırdı” derdi.

Şimdi insanlar öyle bir duruma geldiler ki az şükür ediyoruz Allah’ın verdiğine vereceğine de nimetlerinin kadirini de bilemiyoruz.
Geçenlerde Yozgat için 2 gölet ve 1 barajdan içme suyu sağlandığını eskiden kalma Çalatlı ve Arap Seyfi köylerinden gelen yer altı sularının beslediği kaynaklarımız % 80 tükenmiş % 20’lik bir kısmı kalmış eyvah yanıyoruz susuz hayat olmaz hele birde Covid-19 zamanı ne yapacağız yandık bittik tükendik.

Eyvah! 
Eyvah! 
Demeye gerek var mıydı?
Allah takdir etti yağmurla kar beraberinde geldi. Eski karlardan bir kar yağdı. İnşallah beklediğimiz yağışlar bundan böylede fazlasıyla olur. 
Göletlerimiz, barajlarımız dolar, savaklarından fazlası akar.

Çocuklarımız ilkbaharla birlikte “yağ yağ yağmur, teknede hamur, ver Allah’ım ver, selli sulu bir yağmur” diye zihnimizde kalan tekerlemeyi bir biri ardına haykırırlar inşallah.

Gerek yağmur gerek karın beslediği su kaynaklarımız sadece insan için değil kâinatta bulunan tüm nebat, hayvanat ve mahlûkat için elzemdir.

Allah’ımız kâinatta bulunan yarattığı her şeyin rızkını en güzel şekilde dolu dolu veriyor.
Biz ne kadar israf etsek, nimetlerin kıymetini bilmeyerek çar çur etsekte, dünyamızı kirletsek de o her zaman bol bol verir başımızdan da aktarır.

Büyük şehirlerde gölet ve barajlarda 10-20 günlük suyumuz kaldı yandık bittik diyenler 1 günde yağan yağmur ve karlar neticesinde suya doydular.
Biz inanıyoruz ki  daha çok yağmur yağacak daha çok kar göreceğiz inşallah.

İnsanoğlu Allah’ın verdiği nimetler karşısında hep yanılmışlardır.
Bizim çokbilmişler: “İstanbul’un 50 yıllık suyunu temin ettik yaptığımız çalışmalarla” demişlerdi. Yanıldıkları ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl “Cemil Çiçek barajı Yozgat’ın 40 yıl su ihtiyacını karşılayacak” diyenlerinde yanıldıklarını gördük.
Son söz olarak diyorum ki, dara düştük yardım ve inayetini bizlerden esirgeme Rabbim.
Ağzımızı maske ile mühürledik, kalbimizle konuşalım diye.
Aileler birbirinden uzaklaştı, Rabbimize yakın olalım diye.
Rabbim her şey senin elinde, ülkemize bol bol yağmur ve kar yağmasını nasip et.
İçinde bulunduğumuz günlerde ülkemizi milletimizi tehdit eden Covid-19 musibetini üzerimizden al diye niyaz ediyorum. 
Vesselam… 1 ŞUBAT 2022 SALI

ŞÜKÜR KAR YAĞDI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!