ŞÜKÜR ASBESTLİ BORULAR DEĞİŞİYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehrin muhtelif yerlerinde içme suyu şebekesi çalışmaları hızla devam ediyor. Yetkililerden aldığım bilgiye göre, zehir olarak bilinen asbestli boruların suyunu içmekten kurtuluyoruz.

Geçtiğimiz yıl Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat’ın şehir içi içme suyu şebekesinin yaklaşık 250 kilometre uzunluğunda olduğunu, şebekenin yenilenip borularının değiştirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Ayrıca, Yozgat Belediyesi tarafından hazırlanan şebeke suyu borularının değiştirilmesine yönelik 73 milyon lira maliyetli proje kapsamında sürdürülen çalışmaların sonuna gelindiğini söyleyerek; “Asbestli içme suyu borularımızı Avrupa Birliği standartlarına uygun olan 400’lük duktil borularla değiştirdik. Yaklaşık 3800 metrelik içme suyu ana hattında yapmış olduğumuz çalışmaları belediye imkânları ile sürdürdük” demişti.

Aradan geçen sürede bu alt yapı çalışması hız kesmeden şu gün itibari ile devam ediyor. Sağ olasın Başkan. Eline, yüreğine, bileğine sağlık.

Asbestli borular konusunu  ilk defa 11 Mart 2014 Salı günü Merhaba Yozgat Gazetemizde, ” 30 Yıldır Zehir İçiyoruz” başlığı ile yayınlamıştım.  Özetle; ‘Zehir, asbestli borularda’

Gerçekten Yozgat’ın bugün devasa sorunları söz konusudur. Bunların başında 85’li yıllarda zamanın Belediye Başkanı Cemil Çiçek tarafından Toros İnşaat şirketine yaptırılan içme suyu isale hattında asbestli borulardan Yozgat halkı bugün hala su içmektedir. 

Asbestli boruların zararını veya faydasını kimse bilmiyor. Oysa bu borular gelişmiş ülkelerde hiç kullanılmamış AB ülkelerinde ise kanserojen madde taşıdığı ve insan sağlığına olumsuz yönde etki edilmesi gerekçesiyle yasaklanmış, Türkiye’de de yasak edilmesine rağmen maalesef Yozgat’ımızda bu borular yok edilememişti bu güne kadar.

Bugün çevre illerin hiçbirinde hatta Türkiye’de bu borular kullanılmazken, Yozgat halkı neden bu borulardan su içiyordu anlam vermek mümkün değildi.  Zaten tüm olumsuzluklar Yozgat üzerinde çöreklenmiştir. 

Kimse asbestli boruların zararından bahsetmiyor ama herkes farkında. Hiç kimsenin gıkı çıkmıyor. Kimse bunu sorun olarak da görmüyor demiştim.

Ayrıca  26.04.2014 de ulusal bir televizyonda, bu konuyu gündeme getirdim,  çok büyük bir beğeni ile olumlu tepkiler almıştım o gün. 39 sene önce yenilenen şehir suyu şebekemizde hâlâ asbestli borular mevcuttur şu gün itibariyle bile.

Bir beldemizin tamamında da asbestli borulardan maalesef an itibarıyla su içmeye devam ediyorlar vatandaşlarımız. Sağlık olsun.

Ben bu konuyu yıllar önce gündeme taşıdım, o gün üst düzey bir bürokrat beni aradı: ” Seni dinleyince tüylerim diken diken oldu, Ahmet Büyüksoy bu söylediklerin doğru mu?” Dediğinde, arşivler yalan söylemez, yapılanlar ortada, yaptıranlarda hayatta ölmediler demiştim.

Bir müddet sonra bana döndü, bu haberin sağlıklı olmadığını söylemişti o gün.  Kulakları çınlasın bürokratımızın. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

Biz o gün tehlikeyi işaret ettik, kimsenin gıkı çıkmadı, gördüm ki bugün ki belediye yönetimi bu işin zararlı olduğu kanaatine varmış olacak ki, asbestli boruların kökünü kazıyıp atıyor.

Umarım Yozgat’ın içme suyu projesi en kısa zamanda bitirilir. Bizde zehir içmekten kurutuluruz diyorum. Vesselam…

ŞÜKÜR ASBESTLİ BORULAR DEĞİŞİYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!