SUİSTİMAL EDİLEN YARDIMLAR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ramazan ayı rahmet ve mağfiret ayıdır.
İhtiyaç sahiplerine, özellikle bu aylarda yapılan yardımlar artar, fitre ve zekâtlar verilir. Gariplerin yüzleri güldürülür. Yedirilir, içirilir.
Ramazan ayı münasebetiyle, yapılan iyiliklere, yardım veya uzanan ellere kimsenin ses çıkarması doğru olmayacaktır. Genel anlamda düşünüldüğü zaman yapılan destekler ve yardımların altından hiç umulmadık sonuçlar doğabiliyor. Bu sonuçlardan doğan, tüm etkileri en aza indirilmesi sağlanmalıdır.
Aksi takdirde netice, kaş yapacağım derken göz çıkartmak olacaktır.
Yardım yapalım diye iyi niyetli düşünürken, en büyük etkilerden bir tanesi de insanları tembelliğe ve alışkanlık haline getirilmesi hususudur.
Burada hassasiyetle üzerinde durulması gereken en önemli bir çözüm yolu bulunmaktadır.

Yardım yapılacak insanın maddi durumunun iyi değerlendirilmesi en büyük ölçüm olacaktır. Bunun yanı sıra birçok araştırma yapılması da gerekmektedir. Bu konuyla ilgili belirli kriterler var tabiki, fakat bu kriterlere uyan ve gerçekten ihtiyaç sahibi olan insan sayısı çok az. Gerçek ihtiyaç sahibi zaten hiçbir yardım kuruluşuna giderek bağış isteyemiyor. Gerçek anlamda utanıyor, isteyemiyor.

Maddi açıdan durumu müsait olan fakat bedava olduğu için alışkanlık haline getiren insanlar bu kriterleri kılıfına uydurmayı da en iyi şekilde yardım isteğinde bulunmayı da rahatlıkla yapabilmektedirler. Ama gördüğümüz kadarıyla maddi durumu iyi olan insanlar bu konu üzerinde daha çok önemle duruyorlar Hatta gün gün takip ediyorlar.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başta olmak üzere Belediyenin Aşevi ve gibi sürekli olarak yapılan yardımlar netice olarak, insanımız tarafından suiistimal edilerek böylesine güzel bir geleneğe leke sürülmektedir.

Gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine bu yardımların ulaşmaması her sorumlu için bir vebal oluşturacaktır. Bu konular üzerinde yetkilerin görevlerini en iyi şekilde yapmaları gerekmektedir.
Gönül ister ki her garip, her çek ihtiyaç sahibi, belirlenmiş olan mağazalardan alışverişlerini yapsınlar, karınlarını doyursunlar, çocuklarını rahatlıkla okutabilsinler.

Fakat suiistimal edilen yardımlaşma örneklerine bakıldığı taktirde insanların bu olayları alışkanlık haline getirerek. Hem çocuklarına okul yardımı, evlerine kömür desteği, bir taraftan nakit para, diğer taraftan yemek dağıtımları gibi ne kadar programlamış yardım etkinliği varsa tamamında bulunmaktalar.

Bu alışkanlıkların önüne geçmemiz gerekmektedir. Halkı tembelliğe itmemek için gerçek ihtiyaç sahiplerinin gerekirse tek tek bulunarak gerekli yardımların yapılması sağlanmalıdır.

SUİSTİMAL EDİLEN YARDIMLAR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!