DOLAR

18,8100$% 0.01

EURO

20,4838% 0.24

STERLİN

23,2922£% -0.06

GRAM ALTIN

1.164,68%0,00

ÇEYREK ALTIN

1.918,00%-0,36

BİTCOİN

436105฿%-1.37237

a

SUÇ VARSA CEZADA OLMALI

Bir tarihte eski bir Rektörle makamında görüşürken; “Sayın Rektör, siz Rektörlere çok fazla yetki verildiği söyleniyor!” dedim.

O da “nasıl” dedi. 

Bende “Rektörler sadece para basamaz, birde adam asamaz diyorlar” dedim.

Rektör Bey’in “Ben bu sözü ilk defa duydum. Demek öyle miymiş?” dediğini hatırlarım. Bana “Yok, o kadar da değil. Mübalağa ediyorlar” demişti.

Üniversiteler hakkında yazılanları, çizilenleri, kamuoyunda söylenenleri duyduğumuzda bazı uygulamalar gerçekten mide bulandırıyor. 

Geçtiğimiz gün ulusal gazetelerden birinde bir haber göze çarptı. 

Neydi o haber? Sıkı durun işte haberin içeriği şu:

“Sayıştay, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğrencisi olmayan Teknoloji Fakültesi’ne 2019 yılında dekan ve personel atanarak maaşlarının ödendiğini ortaya çıkardı. Fakültenin öğrencisi olmadığı ve atıl kaldığı halde personel istihdam edilerek maaş ödenmesi Sayıştay raporunda ortaya çıktı” deniyor haberde.

Eh! Gökten ne yağdı da yer onu kabul etmedi. Her şeye kapımız açık. 

Umarım bu haber gazete manşetlerinde, yazarların köşelerinde eleştiri olarak kalmaz.

Etkili ve yetkili kişiler bu haber üzerine giderler. Gerekli incelemeler yapılır, soruşturma açılır, yargı sonunda da suç unsuru varsa hak edenler cezasını bulur veya suçsuzsa, masumsa beraat eder.

Millet olarak bizimde gönlümüze su serpilir, kalplerimiz mutmain olur.

O kadar çok bunaldık ki gına geldi. Yolsuzluk, rüşvet, iltimas, irtikâp haberi duymadığımız, okumadığımız bir günümüz geçmiyor.

Ne oldu benim güzel ülkeme? 

Güzel ülkemin, güzel insanlarına?

Geçtiğimiz bir tarihte tanıdığımız birisi belediyelere ait bir şirketten aldığı avansı kapatırken 14 lira 50 kuruş açık verdide ağır cezalarda yargılandı. 6 seneden başlayan zimmet suçundan bir yıl hapis yattığını biliyoruz. Gerekçeli kararda zimmet suçu az olduğundan ceza önce 4 yıla sonrada 2 küsur yıla düşürülerek infazın yapıldığını biliyorum. Bu 14 lira o gün bir paket Parliament sigara parasıydı.

Biz buralardan geliyoruz. Gariban biri yanlışlıkla, sehven bir iş yapsa yargılanıyor, cezasını ağır bir şekilde de olsa ödüyor. Bu filanca kurumda memur olabilir, üst düzey bürokrat olabilir, üniversitede Hocada olabilir. Hatta İzzet Baysal Üniversitesinde açılmadık bir fakültenin öğretim kadrosu, dekanı da olabilir.

Kanun önünde insanlar eşit değil midir? 

Fakire, garibe zimmet suçsa, bu tür insanlara da suç olmalıdır. Varsa geriye dönük aldığı maaşlar yasal faizleri ile birlikte tahsil edilmelidir. Kanunî cezai yaptırımlarda uygulanmalıdır.

Kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır. 

Suç her zaman olacaktır, cezası da öyle. Verilecek cezalarda caydırıcı olmalıdır.

Bu ülkede her önüne gelen yetim hakkından bahsediyorsa, yetimin hakkını korumalıyız diyorum. 

Vesselam… 13 AĞUSTOS 2021 CUMA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HİCRETİN BİZE ÖĞRETTİKLERİ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.