DOLAR

18,8087$% 0.01

EURO

20,4700% 0.17

STERLİN

23,2778£% -0.14

GRAM ALTIN

1.166,20%0,13

ÇEYREK ALTIN

1.921,00%-0,31

BİTCOİN

436265฿%-1.31977

a

SU HAYATTIR

Yağmur, kar yağar, her bir damlası yeryüzüne hayat vermek adına dereleri, ırmakları, gölleri, barajları, doldurur, fazlası da denizlere akar gider dünya kurulduğundan beri. Zaman zaman kuraklık hüküm sürmüş. Buna bağlı olarak kıtlık ve yoksulluk insanların yaşamlarını olumsuz yönde etkilemiş. Korkmuş insanoğlu, ya yeryüzünde su biterse halimiz nice olur?

Ben hatırlıyorum, Yozgatlı eşraf bir ailenin oğlu Elektrik Yüksek Mühendisi Süleyman ERGİN ağabeyimizin adı bombacı Süleyman’a çıkmıştı. Ne diyordu Süleyman Abi? “Bulutlara bomba atalım yağmur yağsın. Kuraklık ortadan kalksın diyordu.”

Az dalga geçmediler. Alay konusu oldu yıllarca. Daha sonra ki yıllarda İstanbul – Ankara adeta Kerbelaya döndü. Musluklar tıs demiyor, sular akmıyordu. 48 saat içinde evlere ve iş yerlerine ancak 1 saat su verilebiliyordu. Çamaşır, bulaşık, yemek yapma başlı başına sorundu ülkemizde.

 Barajlarda su bitti, ırmaklar kurudu. Önüne gelen kuraklıkla ilgili ileri geri laflar ediyordu. Daha da ileri giderek Türkiye çölleşiyor, su kaynakları hızla tükeniyor, her yer Kerbela olacak zannediliyordu.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Refah Partisi’nin kazanmasıyla birlikte bir kişinin ismi dillendiriliyordu. İşte o kişi Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’ndan başkası değildi. İSKİ’nin başına Genel Müdür olarak atandı. Birkaç sene sonra İstanbul’un içme suyu kökünden halledildi. Ondan sonra ki yıllarda Ak Parti iktidarıyla bakanlık koltuğuna kadar yükseldi

Sayın Eroğlu. Bir zamanlar Yozgat’ın suları da akmıyordu, tıpkı İstanbul gibi. Çeşme başlarında saatlerce ellerinde birkaç tane bidon, bir damla su için uzun kuyruklar oluşuyordu. Bekledik, durduk yıllarca. Neyse ki bugün içtiğimiz su pahalı da olsa, susuzluk çekmiyor Yozgat insanımız, Elhamdülillah.

Yozgat’ın içme suyu meselesi geç de olsa çözüme kavuşuyor. Su ihtiyacımızı 2050 yılına kadar karşılayacak tesislerinde bulunduğu 5 ayrı projenin temeli Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir BOZDAĞ ile Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle geçtiğimiz gün atıldı. İnşallah atılan bu temeller kalıcı olur, daha çok göletimiz, barajımız tutulur. Su kaynaklarımız israf edilmez. Tarım arazilerimiz sulanır. Tarım ülkesinde önemli yeri olan ilimizde sebze ve meyvelerimiz daha çok sulanır.

 Mevcut göletlerimize ilaveten temeli atılan tesislerimizden;
1- Yozgat Merkez Büyük Mahal Göleti,
2- Yozgat Sorgun Gülşehri (Hoşumlu) Göleti
3- Musabeyli Barajı, Hamsu İsale, Derivasyon Hattı ve Tüneli yapımı
4- Yozgat İçme suyu arıtma tesisleri
5- Gelingüllü barajı, pompaj sulaması, Gelingüllü Projesi Yudan Köyü arazileri sulaması, Gelingüllü Projesi Yerköy grubu Yenimahalle sulama
6- Şefaatli-Gülistan Göleti ve sulama tesisleri.
7- Yozgat-Boğazlıyan Bektaşlı Sulama ikmali

Bunlar azımsanacak, küçümsenecek projeler değil. Yeter ki hayat bulsun. Kısa zamanda insanımızın, Yozgat’ımızın hizmetine sunulsun. Su hayattır, su hayatın kaynağı, hatta kendisidir diyoruz.

Yeryüzünde bütün sular kuruyunca, hayat da sona erecek. Medeniyetlerin yükseldiği şehirler, nehir ve deniz kıyılarında kuruldu. İnsanlar hayatta kalabilmek için hep suya koştular, gerektiğinde bir yudum su için savaştılar da. İnsanlarımız su ihtiyacını gidermek için kuyu açmak, çeşme, sebil, selsebil vb. yaptırmayı büyük sevaplardan saymışlardır. Kuyu açmak, çeşme ve sebil yaptırıp “dehri suvarmak” bir çeşit ibadet olarak görülmüş ve bazı hayırseverlerde çeşme yaptırmak zapt edilemez bir tutku haline gelmiştir.

 İslam’a anlayışa göre, Allah tarafından gökten indirilen ve ölü toprağa can veren su “Aziz’dir. Su verene “Su gibi aziz ol!” denir. Çeşmeler, göller ve ırmaklar cennette de özel bir yere sahiptir. Müminlere altından ırmaklar akan cennetler vaat edilir. Su sadece içmede, temizlikte sebze ve meyveleri sulamakla kalmıyor. Aynı zamanda ısı veriyor. Işık veriyor. Kısaca hayat veriyor.

Bu vesileyle Yozgat’ın 2050’ye kadar içme suyu ve sulama ihtiyacının çözüme kavuşturulmasında, yapılan gayretli çalışmaları ve emeği geçen herkesi kutluyorum. Su gibi aziz olasınız diyorum VESSELAM… 11 EYLÜL 2012 SALI

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BARIŞ VE KARDEŞLİĞE

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.