SOYKA SATMIYORUZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz Pazar günü AK Parti İl Danışma Kurulu toplantısı yapıldı. Bu toplantıda söz alan Yozgat milletvekili Ertuğrul Soysal, Yozgat basınına yüklendi. Ne demiş hazret? “Yozgat‘a yatırım varmış da biz engel olmuşuz, Ankara’ya atmışız. Yok, böyle bir şey arkadaşlar” Yerel basını şikâyet eden Soysal: ”Bizim hayrımıza mı şerrimize mi soluk soluyorlar anlayamadım Yozgat basınını. Savunma sanayi yatırımları ile ilgili ha babam yayın yaptılar, milletin kafasını karıştırdılar. Yatırım öyle kendi başına gelmiyor. Haber yazıp da milletin kafasını da bulandırmanın gereği yok” demiş.

Devamında da, üç yıl kadar önce Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile konuyu görüştüklerini, Bakanın işin takibatı için müsteşarını görevlendirdiğini kaydeden Soysal, toplantılar yapıldığını, Tokat ve Sivas’ı da içine alan heyetler kurulduğunu anlattıktan sonra, bu işin altından kalkacak bir tane sanayici iş adamı bulunmadığı için yatırımın gerçekleşmediğini belirtmiş.

Berhudar ol Ertuğrul vekil, ağzına sağlık. Bu tür beylik lafları teşkilatlarınız huzurunda anlatıyorsunuz, sonra da bu sözler kendinize davacı oluyor. Bak güzel kardeşim! Hadi diyelim ki Yozgat AK Parti il teşkilatları bu tür fırçalara alışık. Zaman zaman atılan fırçalardan, bahanelerden Yozgat esnaf ve tüccarı nasibini alır da gıkları çıkmaz.

Bu kez sıra yerel basına geldi. Gökten ne yağdı da yer onu kabul etmedi Ertuğrul vekil? Şimdi sıkı dur sayın dostum! Bu tür lafları ortaya atan ne Yozgat basını ne Yozgat esnaf ve tüccarları ne de Yozgat halkı. Bu tür mesnetsiz fikirleri ortaya atan sizlersiniz.

Önce kendi fikirlerinizi, görüşlerinizi insanlara ulu orta söylüyorsunuz, sonra da söylediğiniz söz size davacı oluyor. Siz bir toplantıda “Biz Yozgat’ın bütün işlerini bitirdik. Yapacak hiç bir işimiz kalmadı” dediniz mi? Demediniz mi?

İnsanlar yaşadığı sürece köyünde, kasabasında, kentinde ihtiyaçları hep var olacaktır. Her gün bir yenisini isteyeceklerdir. İnsan fıtratında bu vardır. Siz nasıl oluyor da Yozgat’ın tüm işlerini bitirdik diyebiliyorsunuz. Başlayıp da bitirdiğiniz bir tek iş söyleyebilir misiniz? Meclis kulislerinde ve değişik ortamlarda konuşulanları ya tutarsa deyip tez elden sahiplenmek adına gündem oluşturmak uğruna cevahir yumurtlayan siz değil misiniz?

 Hiç bir Yozgatlının beklediği bir şey değilken, savunma sanayiinin gelmeyeceğini de bildiğiniz halde, bu fikri ortaya atan siz değil miydiniz? Doğrusu, kendi kendinize durup dururken, ortaya attığınız bu mesnetsiz varsayımlar sizleri sıkıntıya sokmuyor mu zannediyorsunuz? Bir başka ifadeyle dilinizin cürümünü çekmiyor musunuz?

11 yıllık AK Parti iktidarını Yozgatlı alabildiğine destekliyor, birinci parti de yapıyor. Sayın genel başkan Tayyip Erdoğan şahsında. Sizler bu işlere hiç karışmasanız, daha iyi olur gibi geliyor bana. Sayın dostum, AK Parti’nin Yozgat’ta İl Başkanına, İlçe Başkanına, Gençlik Teşkilatına, Hanım Kolları teşkilatlarına da, bu kadar teşkilata da ihtiyacı yok. Varın atayın bir müdür, iki kâtip, yapsınlar bürokratik işlemleri.

Nasıl olsa bu millet seçim geldiğinde sandıkları AK Parti oylarıyla doldurup taşırıyor. Teşkilatlarınız olsa da olmasa da. Bugüne kadar her nasılsa söylediğiniz hiç bir şey hayat bulmadı, gerçek olmadı.

Örnek mi istiyorsunuz? Durup dururken Yozgat’ın, Tokat ve Sivas ile birlikte savunma sanayi üssü olacağını siz söylemeseydiniz kim nereden bilirdi.

Diyelim ki bu sözü Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz söyledi. Bakan İsmet Yılmaz vekiller olarak sizlerin parmağına bal çaldı, siz de Yozgatlıya bu balı yalatırdınız evelallah. Tıpkı öbür konularda olduğu gibi.

Acaba Yozgat’tan başka, tek bir kişinin dediği olan bir il daha var mı? Tek kişi emredince, doğruysa ne ala, eğriyse bir Yozgat çekmiyor mu acısını? Bu konuda basın neyi yanlış yaptı Sayın Soysal, söyler misiniz?

Basın belki de bu iş hızlansın, gerçekleşsin, Yozgat’a ekonomik bir getirisi olsun diye gündem oluşturmuş, teşvik etmiş olamaz mı? Yanlış bunun neresinde? Yozgat basını adına bizler, ne zaman partinizin ve sizin aleyhinizde olduk? Tek bir satır, tek bir cümle, ne yazdık ne çizdik? Belki de yazmadığımızın sıkıntısını çekiyoruz, öyle değil mi dostum?

Yozgatlı, Savunma sanayimiz ne oldu, Kazan’da konuşlandırılacakmış derse, yanlış mı söylüyor? Savunma Bakanı İsmet Yılmaz “Yozgat’ı Savunma Sanayii Üssü yapacağız” der, verdiği sözde de durmazsa suçu bir başkasının üstüne, Yozgat basınının üstüne atarsa basın ne yapsın?

29 Mayıs 2015’de açılışı yapılacak şehir hastanesi inşaatında bugün taş üstüne taş konmuyor, bir çivi dahi çakılmıyorsa, Yüksek Hızlı Tren hattının 2012 yılında açılışı yapılacakken, önce 2014’e, şimdilerde de 2019’larda açılacağı söyleniyor. Bunu basın yazarsa, ikaz ederse görevini yapmış olmaz mı? Bu tür toplantılarda müspet veya menfi sizlerin bunları anlatmanız, bilgi vermeniz gerekmiyor mu?

Sayın dostum, sizin cömert olduğunuzu biliyoruz. Yemekli bir basın toplantısı yaparak, basın mensuplarına bu konularda bilgi vermeniz, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmanız daha şık olmaz mı? Bunu yapacağınız yerde, tüm basını karşınıza alarak “Basın Yozgatlının kafasını karıştırıyor” diyorsanız, basın ne yapsın? Yozgatlı ne yapsın?

Âhirkelâm… Salı pazarında soyka satan çığırtkan gibi, değersiz mal için çene çalanlardan olmamaya dikkat edelim. Tekrar ediyorum kendi fikirlerimizi, görüşlerimizi sunmayalım insanlara, ümit vadetmeyelim, özümüz ne ise sözümüz de o olsun Ertuğrul gardaş diyorum. Vesselam… 27 MAYIS 2014 SALI

SOYKA SATMIYORUZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!