SORGUN KÖMÜRÜ GÜBRE OLACAKTI HEYHAT!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sonbahar geldi, havalar kendini hissettirdi. Soğuklar başladı hatta geceleri bile soba yakmak gereği duyuluyor ilimizde.

Zaten Yozgat’ta yaşayanlar bilirler. Ağustosun 15 yaz 15’i kış derler. Eylül ayını geride bıraktık. Ekim ayına girdiğimiz bugünlerde yavaş yavaş ekinler ekilecek, koç katımı yapılacak, kırağıydı yağmurdu derken yavaş yavaş havalar soğuyarak kara kışa merhaba diyeceğiz.

Bugünlerde milleti bir telaş aldı. Kışlık turşu, pekmez… Bir yandan da ekin ekecek çiftçilerimiz tohum ve gübre derdine düştüler. 

Hangi çiftçiye bir dokunsak bin ah işitiyoruz. Geçen gün ofisimize gelen tanıdık çiftçi dostlarımızdan birine “Gübre alabiliyor musunuz, tohumda sıkıntı var mı, mazotu çözebiliyor musunuz?” diye sordum.

“Abi yaramızı deşme. Ciddi manada sıkıntılarımız var. Sadece ben değilim. Benim gibi ekip, biçen çiftçiler ciddi manada sıkıntı çekiyorlar ne yapacaklarını biliyorlar. Bizim kullandığımız:
DAP gübresi geçen yıl 1 tonu 2 bin 250 TL iken, bugün, 1 tonu 6 bin 950 TL olmuş.
Kompoze gübre 20×20: Geçen yıl 1 tonu bin 680 TL iken, bugün 1 tonu 4 bin 300 TL olmuş.

ÜRE Üste atılan azotlu gübre: Geçen yıl 1 tonu bin 800 TL iken, bugün  1 tonu 5 bin 500 TL olmuş.

Amonyum sülfat geçen yıl 1 tonu 940 TL iken, bugün 1 tonu 3 Bin 100 TL olmuş.”

Eh ne diyelim, çiftçi kardeşimiz bu fiyatları söyleyince gerçekten dudaklarım uçukladı.

Niye derseniz? Gel de 70’li yıllarda Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı rahmetle, minnetle anıyorum. Allah rahmet eylesin. 

O yıllarda Yozgat Sorgunda Azot Sanayi Gübre Fabrikasının temeli atılırken aleyhte söylenmedik bir söz kalmamıştı.

Hocamız vilayet binasında basın mensuplarıyla görüşürken yakın bir dostumuz tecrübeli gazeteci Osman Hakan Kiracı, Erbakan hocamıza “Bu temelleri atıyorsunuz da para olanağını nereden bulacaksınız?” dediğinde merhum Hocamız “Bak evladım, Türkiye bir yılda şu kadar milyon dolar gübre ithal ediyor. Elin gâvurundan aldığımız gübreye bir seferde ödediğimiz parayla Sorgunumuzda gübre fabrikasını kuracağız.  Bu fabrikada Sorgunun kömürü gübre olacak çiftçimiz tarlasına atacak daha çok ürün elde edecek. Yorganını simit yapıp Yozgat’tan gurbet ellere amelelik yapmak için giden çocuklarımız bu fabrikada işçi olarak çalışacaklar. İş, aş, ekmek sahibi olacaklar. Böylelikle ülke ekonomisine katkı sunacaklar. Sorunuzun cevabı bu olsa gerek evladım” dediğini bugün ki gibi hatırlıyorum.

Şimdi Erbakan’ı arada bul. Sorgunda kömür yer altında yatıyor, Yozgat’ta işsizlik kol geziyor. 

Ülkemizin dövizi dış ülkelere gübre satın almak için veriliyor. Benim ülkemin çiftçisi de ateş pahası olan gübreyi alıp tarlasına atamıyor diyorum. Vesselam… 1 EKİM 20021 CUMA

SORGUN KÖMÜRÜ GÜBRE OLACAKTI HEYHAT!
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!