Son dönemde iş yerleri için istenen kiralar esnafı çileden çıkardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esnafların yaşamış olduğu sıkıntılar üzerine CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, uzun yıllar esnaflık yapan ve herkes tarafından tanınan Davut Bayram ile bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.
Birçok vatandaşın esnaflık mesleği ile evini geçindirdiğini belirten CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, “Esnaflarımız sıkıntı içerisinde. Yozgat’ta hemşerilerimiz çocukları için dükkân açıyor, geçimini onla sağlamasını bekliyor. Yıllarca çalışıyor emekli oluyor aldığı toplu ikramiyeyi çocuğunun geleceğine yatırıyor. Ama günümüzde açmış oldukları dükkânları işletemez hale geliyor. Bunlar için çözüm üretmeli ve esnafı sıkıntıdan çıkartmamız lazım. Tüm esnaf birleşmeli. Tabi işin özü iktidarların planlaması olması lazım. Koordineli halde devam etmeli. Sıkıntının çok büyük olduğunu, ilerleyen dönemde çözüm bulunmaz ise çok ciddi bir ekonomik kriz Yozgat’ı bekliyor olacak” şeklinde konuştu.
Yaşanan sıkıntıları meclis gündemine taşıyacağını ifade eden Keven, “Yozgat esnafının sorunlarını elbette öncelikle odalar kooperatifler bana ilettiler ben düşüncelerimi söyledim. Benim en büyük görevim burada Yozgat esnafı ile Ankara arasında bir elçi olmak. Bu sorunu en kısa sürede haftaya parlamento da dile getireceğim. Yozgat adına Cumhurbaşkanı ile görüşeceğim, Belediye Başkanı Sayın Celal Köse ile görüşeceğim düşüncelerini alacağım Davut’a bilgi vereceğim. Daha sonra da bu olayı meclise taşıyacağım benim görevim o” dedi.
Esnaflıktan başka şanslarının olmadığını dile getiren Davut Bayram ise, “Ben 55 yaşındayım, 45 yıldır esnafım. Okurken bakkallardan çikolata, şeker, çekirdek alıp okulda satıyordum. 45 yıldır esnaflık ettim çok dükkân tezgâh açıp kapattım. Yozgat gerçekten normal değil. Barbarlıktan başka bir şey değil bu kira fiyatları. Bu fiyatları halk ödüyor. Hazır maliye yıkılmış, Kız Meslek yıkılmış buralara dükkân yapsın belediye. Belediye hep para kazanmak zorunda değil. Esnaf berbat durumda. Dükkân sahipleri aynı bizim gibi ama hiç insaf yok. Ticaret gelişmez ise edebiyat, kültür, eğitim gelişmez. Esnafı öldürdükten sonra bir şey kalmaz. Yozgat’ a 4 bin 500 kayıtlı esnaf var ama dükkân yok. Bir başka unsur daha belirteyim, esnaf arkadaşlarla eğer bu konuda bize bir olumlu bir yaklaşım olmazsa belediye tarafından, bizim de yapabileceğimiz demokratik haklarımız doğrultusunda eylem yapma hakkımız var. Biz öyle dükkân kapatamayız kepenk kapatamayız ama bunun daha güzel örnekleri var. Eşitlik istiyoruz bir noktada çünkü parası az olan adam az ticaret yapabilsin. Koç’un yaptığı ticarete talip değiliz. Ama biz esnaf ve zanaatkârız. Bizde bu hayatta tutunmak zorundayız bir ekmek yemek zorundayız.” ifadelerini kullandı.
Haber Merkezi

Son dönemde iş yerleri için istenen kiralar esnafı çileden çıkardı
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!