“SOKAK HAYVANLARI SEBEPSİZ SALDIRMAZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, sokak hayvanları konusunda vatandaşların bir kısmının rahatsız olduğunu dile getirirken canlılarla iç içe yaşamayı öğrenmeliyiz diye de seslendi.

Başkan Codar, belediye bünyesinde belli bir ücretle kısırlaştırdıklarını dile getirerek: “İlçemiz merkezinde had safhada sokak hayvan( özellikle köpek) bulunmaktadır. İlçemizdeki sokak hayvanlarından menmun olanda var, menmun olmayan rahatsız olanlarda var. SOKAK HAYVANLARI SEBEPSİZ SALDIRMAZ.(istisnalar hariç)
1- yavrusunu korumak için
2-yiyeceğini kaptırmamak için
3-kendisini tehlikede hissettiği zaman içgüdüsel olarak saldırabilir.
ÇAYIRALAN BELEDİYESİ OLARAK YASALAR DOĞRULTUSUNDA BİZİM BARINAK YAPMA HAKKIMIZ DA YOK, YETKİMİZ DE YOK. Ayrıca ilgili yasa gereği, barınaklar sokak hayvanlarının hapsedileceği yerler değildir. 5199 sayılı kanun bizlere şu yetkiyi veriyor. İlçe merkezinde bulunan tüm sokak hayvanlarını kısırlaştıracaksın.kısırlaştırma işlemi dahil 3 gün içerisinde sözkonusu sokak hayvanlarına küpe takılarak ALDIĞIN ORTAMA GERİ BIRAKACAKSIN der.” ifadelerine yer verdi.

Codar: “Değerli hemşehrilerim , belki Yozgat ve ilçelerinde sokak hayvanlarına duyarlılık gösteren bir kaç belediyeden bir tanesiyiz. Bütçemizden her sokak hayvanı için 500-600 tl ödeyerek kısırlaştırma işlemi yapıyoruz. Tonlarca ücret karşılığı sokak hayvanlarına mama alıyoruz. İmkanlarımızın kısıtlı olmasına rağmen Çayıralan Belediyesi olarak biz bunları yapıyoruz.

 • Çayıralan halkı olarak biz duyarlı olsak, ilçemize dışardan kaçak yollarla sokak hayvanı bırakıldığında bizlere, jandarma veya polisimize haber versek, ilçe içindeki mevcut köpek sayısı üreme olmadığı için zamanla biter. MALESEF HEPİMİZ BU KONUDA DUYARSIZ KALIYORUZ.
  Diğer taraftan bazı vatandaşlarımız, sokak hayvanlarından rahatsızlık duyanlar bana tepki gösteriyor.
  -Alın bunları götürün
  -Nereye götürelim dediğimde
  -Bir dağ başına ıssız bir yere veya ormana. diyorlar.
  -vicdanen yapılamaz, ayrıca yapan tesbit edildiğinde de hapis cezası ile yargılanır.
  -BEN ÇAYIRALAN BELEDİYE BAŞKANI OLARAK BUNU YAPAMAM VE YAPMAM.
  -5199 sayılı sokak hayvanlarını koruma kanunu gereği; BİZ BU CANLARLA İÇ İÇE YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ.” dedi.
  Haber: Özlem Yazarel
“SOKAK HAYVANLARI SEBEPSİZ SALDIRMAZ”
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!