SİYAH ÇARŞAFA TAKILAN ROZET

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasi partiler mahalli seçimlere bu günlerde iyice odaklandılar. Alışık olmadığımız şekilde görüntülere tanık oluyoruz. Bizi de kendilerinden saysınlar diye kabuk değiştiriyorlar. Bize de her zamankinden daha çok şükretmek kalıyor. CHP lideri Baykal başörtülü ve siyah çarşaflı kadınları kabul ediyor. Kendi elleriyle CHP rozetini takıyor. O rozeti taktıran Allah’a kurban olayım. Geçmişte olduğu gibi bizim bunlarla ne işimiz olur. Bunlar devletin temeline dinamit koymaktan daha tehlikeli de diyebilirdi. Yanlışlıkla çarşaflı bir kadın CHP grubuna girseydi. Orada bulunanlar. Topyekûn ayağa kalkarlar, bu kadına haddini bildirin diyebilirlerdi. Ama öyle olmadı. Bizzat iltifat gördü çarşaflı, başörtülü hanımefendiler… Doğrusu da bu değil mi?

Vatanı uğruna evladını şehit veren annenin. Türk bayrağına sarılı tabutunun başında  fenalık geçiren annenin. O anda elini öpenler. Sırtını sıvazlayanlar. “Sen şehit annesisin. Bizim için sen kutsalsın” demiyorlar mıydı? Evet. 5 ay sonra kızına düğün edecek aynı anne, Askeri Gazino’ya kıyafetinden dolayı alınmıyordu. Avuç avuç gözyaşı döken şehit anasına kimse acımıyordu. Bu durum, çelişki arz etmiyor muydu? Elbette yapılanlar çifte standarttı. Samimi değildi.

1946 yılından bu güne tek başına iktidara gelememiş bir CHP vardı. CHP’deki bu çıkmaz yolu gören Ecevit olmuştu. Parti tezlerini kendi arkadaş gruplarına bir türlü anlatamamıştı. Ben “Ezan yuhalayanlarla birlikte olamam” demişti. 80’li yıllardan sonra DSP’yi kurmuştu. Sonra “İnançlara saygılı laiklik” diyerek güvercin uçurmuştu. Neredeyse tek başına iktidara gelecek pozisyonu yakalamıştı. Defalarca barajları açmıştı.

 1999 seçimlerinde birinci parti olmuştu. 10 yıl öncesinden hatırlıyorum, Baykal kendisine yöneltilen bir soru karşısında; “Ben mini etekli kızcağızı da, türbanlı başörtülü kızcağızı da giyim kuşamlarından dolayı kınayamam. Nasıl giyinirse, giyinsin” demişti. Demişti demesine, ama mini etekli kızlara karşı çıkmazken. Başörtülü kızlara bir küheylan edasıyla karşıda koymuştu… Hatta Ak Parti’nin başörtüsü serbestliği yasasını, Anayasa Mahkemesine götürerek iptal ettirmişti.

 Aradan geçen bu süre sonunda geçtiğimiz Salı günü birden CHP Genel Başkanı Baykal:  Partisinin TBMM grup toplantısında gündemindeki geliştirmeleri değerlendirdi. Hafta sonlarını İstanbul’da aralarında çarşaflılarında bulunduğu kadınlara parti rozeti takarak geçiren Baykal, bu fotoğraflara yönelik eleştirileri cevapladı. Bu insanların özgür iradeleriyle CHP’ye katıldıklarını, kendilerinin de bundan mutluluk duyduğunu belirten Baykal, şöyle devam etti: ”Bunlar mizansen değil ‘hiç CHP’ye oy vermedik hep AKP’yi destekledik. Ama ayrılacağız CHP’ye katılacağız. Bazılarımız türbanlı hatta çarşaflıyız. Erzurumluyuz. Alibeyköy’de Sultan Gazi’de yaşıyoruz. Bizi kabul eder misiniz? Dediler. Arkadaşlarımız sordu “elbette başımla beraber dedim”

Bu olayın arkasında çok samimi bir düşünce olduğunu anlatan Baykal, bu insanların AKP tarafından yanıltıldıkları için partisine geldiklerini ileri sürdü.  Parti olarak kimseyi kılık kıyafetiyle, sakalıyla, bıyığıyla yargılamadıklarını kaydeden Baykal, herkesin eşit vatandaş olduğunu vurguladı. Baykal açıklamasında şunları söyledi: ”Bize destek olan herkese açığız. Muhafazakârdır, mazbut yaşamı vardır, mutaassıptır. Kültür muhafazakârlığı ile siyasi tercihi ayıracağız. Herkesin yaşam biçimi, terbiye tarzı, kendine özgüdür. Saygıyla karşılayacağız. Kimseye ‘falan geleneğini bırak, örfünden vazgeç’ diyemeyiz. Özgür vatandaşlık yarışı başladı. Biz de bu yarışta yerimizi aldık. Toplumun her kesimiyle daha sıcak bir ilişki içinde olmaya devam edeceğiz.”

Şimdide Baykal’ın Ecevit misali CHP’yi toplumun değerleriyle, örfü, ananesi gelenekleriyle barıştırıp kucaklaştırmaksa niyeti bende CHP’nin ve Baykal’ın bu samimi niyetinin altına imzamı atıyorum. Devamında avuç avuç gözyaşı döken, üniversite kapıları suratları kapanan, O yavruların istikballerini ellerinden alan uygulamaların aynı duyarlılıkta kaldırılmasını diliyorum. İktidar yolu da buradan geçecektir. Vesselam…20 KASIM 2008 PERŞEMBE

SİYAH ÇARŞAFA TAKILAN ROZET
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!