SİCİL AFFI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zaman zaman, Yozgat’ta yaşamanın, Yozgat ticaret yapmanın, Yozgat’ta siyaset yapmanın ayrı bir bedel olduğunu söyleyip, duruyorum. Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti nerdeyse… Yozgat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Uğur Bektaş, hükümet tarafından çıkartılan sicil affını bankaların güncellememesinden dolayı esnaf ve sanatkârların kredi alamadığını nihayet yüksek sesle söyleyiverdi. Bektaş, sicil affı çıkmasına rağmen bankalar hala uygulamaya geçmemesinden dolayı esnaf ve sanatkârların büyük bir sıkıntı içerisinde olduğunu dile getiriyor. Bektaş “Biz bu konuları daha önce iktidar partisi milletvekillerine bildirdik.                                                             

Çıkarılmış olan sicil affının bankalarda güncelleştirilmesini istedik, ama bu güne kadar hala bu sicil affından bir netice alınmadı. Bugün kredi için başvurulduğunda, sizin 5 yıl 10 yıl önceden siciliniz bozuk diye kredi verilmiyor. Sicil affının hükümet tarafından biran evvel gözden geçirilip güncelleştirilmesinin sağlanmasını istiyoruz” diyor. Bektaş, “2009 yılı resmi rakamlarına göre Yozgat genelinde 700 esnaf ve sanatkârın iş yerlerini kapattı. Bu kapanan iş yerlerinin tamamına yakını büyük iş yerleridir.

Yozgat’ta kiralar çok yüksek olmasının da esnaf ve sanatkârı zor durumda bırakıyor. Yozgat’ta kiralanan iş yerlerinin en büyük sahibi özel idare ve belediyedir.  Belediye ve Özel İdare böyle bir uygulama yaparsa sivil vatandaşlarda buna göre örnek alarak kiralarını bir şekilde düşürecektir. Belediye ve Özel İdare kiraları yüksek seviyede tuttuğu için sivil vatandaşlarda buna bakarak kiralarını yükseltmektedir. Kapanan iş yerlerine baktığınızda kapanmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de yüksek kiralarını ödeyememesidir” diyor. Buradan kendilerini kutluyorum. Başkan Bektaş günaydın diyorum.

Biz bu türküyü 1,5-2 yıldır her vesileyle dile getiriyoruz. Sadece bu mesele benim, sizin ticaret odası başkanımızın, valimizin, belediye başkanımızın değil tüm Yozgat’ın meselesidir. Her vesile ile bu konuyu değişik ortamlarda gündeme taşıdık. Özel ve şifahi görüşmelerimizin yanında gazetemizde bas bas bağırdık. Bazı bankalar keyfi uygulama yapıyor. Bunun önüne geçin. Bu durumu hemen şimdi halledin, yarın çok geç olacak.

 Bu gidişle Yozgat’ta esnaf ve tüccar kalmayacak, birçok insanımız sıkıntıya düşecek dedik durduk. Bugünde aynı şeyi Bektaş yüksek sesle dile getiriyor; Bundan takriben 1 ay öncesiydi. AK Parti milletvekili Abdulkadir Akgül, gazetemizi ziyarete gelmişti. “Bugüne kadar sizlerle beraber olamadım. Doğrusu bugünden sonra birlikte olacağız. Yozgat’ın sorunlarının çözümü yönünde birlikteliğimiz hep devam edecektir” dediğinde kendilerine Uğur Bektaş’ın gündeme taşıdığı “bankaların sicil affını uygulamadıklarını dile getirerek” şöyle demiştim. Hükümetin iyi niyetine rağmen bankaların büyük ekseriyeti çıkartılan sicil affını uygulamıyorlar. Bu da esnaf ve tüccarımızı bilhassa Yozgat’ta ticareti zorlaştıran unsurların başında geliyor.

Akgül’de cevaben, daha önceden borcunu ödememiş, icraya düşmüş, sonunda da borcunu ödemiş her kim varsa sicil affından yararlanması gerekir. Bu kanunun çıkması için çok çok çalıştığını ifade eden Akgül, “Esnaf ve tüccarımızın önünde engel olan bankalardaki sicil konusunun düzeltilmesi için emek verdim. Çaba gösterdim. Bankalar, çıkan kanunu uygulamaları gerekir. Özellikle Ziraat, Halk, Vakıflar Bankaları buna uyuyor. Özel bankaların bir kısmı maalesef kendi bildiklerini yapıyorlar. Bu şekilde sıkıntısı olan kim varsa, bize intikal ettirsinler. Gereğini yapalım” demişti. Önemine binaen, konuyu tekrar gündeme getirmeyi uygun gördüm vesselam…

SİCİL AFFI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!