SGK girişi olmayan emekli olabilecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilik zamları, EYT yakından takip edilirken bu zamana kadar hiç sigortası olmayanlar için emeklilik hakkı gündemde.

Türkiye’de ev hanımlarını yakından ilgilendiren bir emeklilik düzenlemesi gündemde.

Ev hanımlarının da sosyal güvenceye kavuşabilmesi ve erken emeklilik hakkından yararlanabilmesi için Aile Koruma Kalkanı Paketi üzerinde çalışılıyor.

SİSTEM 4 AŞAMADAN OLUŞACAK

İlk aşamada, daha önce hiç sigortası olmayan veya çalışma imkanı bulamamış ev kadınlarının sosyal güvenceleri sağlanacak. Anneler, isteğe bağlı sigorta ile sosyal güvence altına alınacak. İkinci aşamada ise annelerin çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak.

Aile Koruma Kalkanı Paketi’nin Üçüncü aşamada, çalışan anneler için yıpranma düzenlemesi yapılacak. söz konusu paketin son aşamasında ise doğum borçlanması ile ilgili çalışmalar yapılacak.

DEVLET PRİM YARDIMI YAPACAK

Ev kadınlarının primlerinin her ay üçte biri devlet tarafından karşılanacak. Bu sayede daha az prim ödeyerek daha erken emeklilik fırsatı elde edilebilecek. Aynı anda yürütülecek olan Bağ-Kur ve SSK prim eşitliği sağlandığında kısmi emeklilik şartı 5400 günden 4500 güne çekilebilecek.

KAYNAK: MİLLİ GAZETE

SGK girişi olmayan emekli olabilecek
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!